Freddy toimetised
Freddy toimetised
Millega veedavad oma aega need, kes käsitööd ei tee? Ei tea. Aga tahaks, et mul oleks nende aeg ka.
31 Juuli 2012

LAPITRIKID

Kolmas postitus teemal „kuidas saada mõõtu ja mõõdus püsima 20x20 cm lapid“. Tundub, et ikka pole veel kõik nii selge, et asi õnnestuks.
Sellel pildil on 9 lappi, millest ainult üks on viimistletud (keskmise rea vasakpoolne lapp). Kõik lapid on kootud varrastega nr 3, kõigil on loodud 42-43 silma ja kõrgusesse kootud 37-39 ripsirida. Kuid lapid on väga erineva kujuga, millest järeldub, et erinevad mustrid käituvad erinevalt:

Mission by Freddy65, on Flickr

Osad mustrid tõmbavad kokku piki- osad ristisuunas:


Mission by Freddy65, on Flickr


Mission by Freddy65, on Flickr

Need kaks lappi on enne viimistlemist mõõduruudust tunduvalt kitsamad.


Mission by Freddy65, on Flickr

See lapp on mõõduruudust jälle lühem.

Kõiki lappe on kududes pidevalt võrreldud mõõduruuduga, seega on teada, et viimistlemisel annab neid veidi venitada ja ühtlasi ka pitsimuster paremini välja tuua.

Lõng Jil on 100% villane, mis tähendab, et talle jõuab kohale ainult aurutamine ja kõrge temperatuur. Muul moel ei ole talle võimalik selgeks teha, et „edaspidi püsid selles mõõdus ja ei kasva ega kahane“. Pitsiliste mustritega lapid venivad märjakskastmisel välja ja tagasi ei tõmba nad mingi hinna eest. Tihedalt kootud lapid jälle kahanevad kuivades, mõne päeva pärast on nad kõvasti „alla võtnud“. Kui lappi ainult niisutada ja jätta ta papiruudule tõmmatuna kuivama, siis pole tal asjast sooja ega külma, oma kuju ta oluliselt ei muuda.

Eelmistes postitustes siin ja siin olen kirjeldanud, kuidas lappe pressimiseks nööpnõeltega papiruudu peale tõmmata.
Teine võimalus on lappide küljeservadesse ajada peenikesed (nr 1,5 või 2) metallvardad (NB! Vardad ei tohi määrida!). Nii on lappi lihtsam papiruudu peale tõmmata ja servad jäävad ilusad sirged:


Mission by Freddy65, on Flickr

Lähemalt:


Mission by Freddy65, on Flickr

Vardad peaksid olema muidugi pikad, mitte 20 cm-sed sukavardad.

Ülemisele ja alumisele servale piisab siis ainult paarist nööpnõelast, et lappi kenasti ruudule saada.

Rõhutan veelkord – nüüd aseta lapile märjakskastetud linane või puuvillane riie ja pressi lapp kõige kuumema või linase/puuvillase re˛iimil oleva triikrauaga. Riide võid praktiliselt kuivaks aurutada.

Võta nööpnõelad ja vardad (Ettevaatust! Vardad on kuumad!) lapi seest välja.
Edasi on väga oluline lasta lappidel vähemalt 12 tundi jahtuda ja kuivada. Selleks aseta nad tasasele alusele ühekaupa laiali:


Mission by Freddy65, on Flickr

Kui lappe sel kombel seista lasta, siis nad kuivavad korralikult ära ning jäävad õigesse mõõtu ka turvaümbrikus. Viimasel hetkel poolmärgade lappide turvaümbrikku toppimine ja teelesaatmine teeb lappidele karuteene – kohale jõuavad vormist väljas ja kortsus, võib-olla isegi hallitanud lapid. Niisiis varu see aeg, et lapid saaksid enne teelepanekut korralikult seista ja kuivada!

Minu 9 lappi peale viimistlemist:


Mission by Freddy65, on Flickr

Ja virnas:


Mission by Freddy65, on Flickr

Lappide mustrid on pärit:
C.Hallik „Silmuskudumine“ (1973.a.) – ülemine vasakpoole nurgalapp
A.Edasi ja S.Reimann „Haapsalu sall“ – joonega hagakiri (ülemises reas keskmine), topeltpiibelehekiri (ülemine parempoolne nurgalapp), vesiroosikiri (keskmine lapp), kassikäpakiri (keskmise rea parempoolne lapp), hagakiri nr 4 (alumise rea keskmine lapp, ära on jäetud nupud), rombikiri 1 (alumine parempoolne nurgalapp, ära on jäetud nupud)
Alumise vasakpoolse nurgalapi muster on pärit Ravelryst ja kesmise rea vasakpoolne lapp on omalooming.

PS vastuseks kommentaaris esitatud küsimusele salli pesemise kohta:
1. Salle tõenäoliselt ei pesta peale igat kandmiskorda nagu ihupesu.
2. Jil'i on lubatud pesta pesumasinas õrnpesuprogrammiga kuni 40-kraadise temperatuuriga. Minu isiklikud kogemused villasest lõngast esemete käsi- ja masinpesuga näitavad, et käsitsi pestes venivad kudumid välja ja tagasi vormi saada on neid väga raske. Eriti kehtib see Jil'i-laadsete mahuliseks kraasitud ja korrutatud lõngadest esemete kohta. Samas masinpesu ja lühike tsentrifuug aitavad kudumi vormishoidmisele väga tõhusalt kaasa.
NB!Arge seda üksikute lappide viiimistlemisel siiski tehke - kui koote uuest tokiist, siis lappi enne ärasaatmist pesta ei ole vaja!
3. Kuna tegemist on väikeste lappidega ning need heegeldatakse omavahel kokku kinnissilmustega, siis takistab heegelraam lappide väljavenimist oluliselt.
4. Iga asja on võimalik kandmise ja hooldamise käigus rikkuda. Mõned inimesed viskavad ka haapsalu salli koos valge pesuga 90-kraadise pika programmiga masinasse ning lasevad veel kuivatist läbi ja siis imestavad, et mis väike karvane nutsakas seal masinapõhjas on. Muidugi, fliisiga harjunud inimesed ei tea ammu enam, mida villane talub ja mida mitte.
Aga see kõik on juba salli omaniku enda asi. Meie kahjuks parata midagi ei saa.
Freddy posted @ 15:31 - Link - kommentaarid (4)
500473 visitors