Freddy toimetised
Freddy toimetised
Millega veedavad oma aega need, kes käsitööd ei tee? Ei tea. Aga tahaks, et mul oleks nende aeg ka.
29 Juuli 2007
HIIUMAAST JA ISETEGIJA SUVEPÄEVADEST

Isetegija suvepäevad andsid meile hea ettekäände minna Hiiumaale kohe pikemaks, niisiis oli nendest osavõtu eesmärgiks puhas omakasu. Jõudsime saarele juba reede hommikul ( õnneks sel hetkel ei tahtnud sinna pääseda viis kilomeetrit autosid). Pärast pisukest ekslemist ja möödasõite õigetest teeotstest jõudsime Tripsu imearmsasse puhkemajja:


See koht ja majake meenutasid mulle nii väga ema sünnikodu Pärnumaal, kus lapsepõlves sai ikka suvesid veedetud ja kasteses rohus silgatud.
Panime kotid maha ja siirdusime ekskursioonile, eesmärgiks saarele tiir peale teha. Täiendanud Kärdlas veidi toiduvarusid, sõitsime Tahkunasse:

Tuletorn on võimas, andis ikka ronida, aga ka vaade on hunnitu:

Edasi tegime väikese rannapausi Luidjal, kus käisime ujumas (mina esimest korda sel suvel!).
Sealt edasi Reigi:

Erakordselt tore on see, et kirikuuksed on kõikjal lahti ja pääseb sisse!
Jõudsime ka Kõppu

Sõites Kõpust Emmaste poole hämmastasid meid tõsiselt bussiootepaviljonid - pisikesed palkmajad, kus sees pingid ja lauakesed, mis kaetud linadega ja sellel lillevaasid värskete põllulilledega. Treppidel olid samuti lillepotid. Suur kontrast Tallinna ärasoditud ja purukspekstud putkadega, kuhu meelsasti sisse ei taha astuda.
Laupäeva hommikul jõudsime veel Suuremõisa lossi

ja Pühalepa kirikusse

käisime tütre sõbrannal praamil vastas ja ka Kärdlas käsitöölaadal.
Lõunaks kogunes Tripsu juurde siis seltskond isetegijaid. Tripsu oli ette valmistanud toreda käsitööteemalise maastikumängu suurematele ning väiksemad tegid Masteri juhendamisel sokiloomi. Puutöötoas valmis hulk laevu. Kokkutulek oli tore, nägin paljusid tegijaid, keda blogide vahendusel hästi tean ja nüüd ka silmast silma kohtasin.
Laupäeva õhtul lipsasime korraks Kassarisse, pistsime sellisel kiviribal varbad vette ja lihtsalt olime. Siis on vist puhkus täiuslik, kui su vastu hakkavad huvi tundma millimallikad?

Merikapsas kannab ka vilja:

Kuna Kassari oli nii mõnus ja meie kaks teismelist laupäeva õhtul meiega kaasa ei tulnud, eelistades Tripsu hoovile parkuuri üles panna ja ärgitada mõningaid isetegijaid tõkkeid hüppama, mis päädis (puu)hobuse selgroo- ja Masteri peaaegu-puusaluumurruga, siis toppisime nad protestidele vaatamata autosse ja läksime uuele ringile. Teel vaatasime üle villavabriku tsaariaegsete masinatega:

Käisime ka Kassari kabeli juures, mille tuulelipul uudistas meid pääsuke

Tee sinna viis mööda Ristitee talust, kus meie tütar on kaks korda ratsalaagris käinud. Pubekatel jäi igatahes kabel vahele (üks teisele: "Nad vahtisid terve reede mingeid kirikuid, sa ei kujuta ette, KUI IGAV see on") - ja kiire galopp läks hobuste juurde:

Peaaegu oleks nad ennast juba matkale kaubeldud, aga perenaine laitis maha - kuna enamus matkajaist on algajad, siis hädapärast saab natuke traavi (soov on ju ometi palju galoppi ja kõrgeid tõkkeid), nii et sellest me õnneks pääsesime.
Orjakul käisime ka vaatetornis, kust paistis kormoranide "peller":

Ning siis praamisabasse. Bronni mul polnud, arvasin, et no mis seal ikka, küll saab. Sai kah. Kaheksa tundi oodata. Kolm praami näitas ahtrit. Päike läks looja.

Saba lustis - kes tantsis kaerajaani, kes tõmbas vesipiipu. Osad jõid ennast vaikselt täis ja osad mängisid selliseid mänge, mille puhul mul lõpuks tekkis tunne, et olen sigalasse sattunud (see seltskond juhtus meie autos olema). Kõigil oli lõbus - kohalikel pudelikorjajatel on ilmselt priske teenistus, nii et saavad ka endale pühapäeval head-paremat lubada. Ainsad, kes ilmselt vaimustuses ei ole, on teeäärte koristajad ja kanalisatsiooniuumistuste likvideerijad (sadama tualetid igatahes koormusele vastu ei pidanud).
Aga praamile me saime ja koju Tallinnasse jõudsime kah. Kell kolm öösel. Siis sai korraks horisontaali visatud ning kell kuus jälle üles, Hiiumaa sodi kotist välja, uus varustus kotti ja padavai last laagrisse viima. Puhkuse ajal on kiire, ma ütlen.
Aga Hiiumaal oli tore. Mõnus, vaikne, rahulik.

RAHVARÕIVAD

Et see postitus päris käsitöötuks ei jääks, siis panen märgi maha: otsustasin omale ise rahvariided teha. Isa on mul pärit Hallistest ja seal on lihtsalt imelised rahvariided - kõige arhailisemad, täiesti teistsugused kui mujal Eestis. Lihtne on neid teha ka, sest ega ma näiteks triibuseeliku kudumisega küll hakkama ei saaks.
Siin paar näidet:


Komplekt koosneb väga lihtsa lõikega pluusist, mille kaeluse ääres on valge põimpilu. Seelik on hõlmiku lõikega, kas punasest, mustast või tumesinisest kalevitaolisest riidest, äärde tuleb kitsas kõlapook. Puusal ripub kahekordne puusapõll, mille mõlemas otsas on villaste lõngadega tehtud tikandid. Just need tikandimustrid on need, mis mulle hirmsasti meeldivad juba sellest ajast, kui sellised komplektid paarkümmend aastat tagasi Filharmoonia Kammerkoorile tehti. Siis veel valged villased sukad kitsa mustritriibuga ning vöö (sellega tuleb ilmselt probleeme). Pastlad ehk ikka saab.
Tegin ka korraliku teoreetilise ettevalmistuse, tarides raamatukogust koju sellised teosed:

Ämmal olid olemas enne sõda ilmunud "Eesti rahvarõivad" ja 80-aastate algul ilmunud mustakaanelised rahvarõivaraamatud.
Katsetasin ära ka villase lõngaga linasele riidele tikkimise, väga mõnus jääb:

Kõige suuremaks probleemiks saabki vist seelikuriide leidmine ja vöö kudumine. Käisin konsultatsioonil ühes töötoas, kus peeti enesestmõistetavaks, et ka see tuleks ise kududa. Näis. Pilutanud ja kõlapooka kudunud ma igatahes olen, eks neist ja puuspõllest alustangi.
Igatahes panen esimeseks tähtajaks järgmise laulupeo. Isegi hästi, kui selleks ajaks juba miskit on.
Freddy posted @ 13:11 - Link - kommentaarid (9)
19 Juuli 2007
SUVETOP
Pole küll "peen ja hõrk prantsuse top", kuid midagi siiski:

Heegeldatud Karnaluksist ostetud lõngast Capri, kulus 4,5 tokki. Mustriks eelmise suve "hiti" roosa topi motiivid, millele heegeldasin ühe lisaringi, muidu oleks liiga väike tulnud. Ülaosa tegin maika-lõikelise, et igasugu paelad välja ei piiluks. Värv on piltidel üsna õige, ongi selline arusaamatu roosa, mõne valgusega lausa kakaotooni.


Iga õige pluusi juurde tuleb teha ka ehe:


Pärlid on pärit Silverpointist, hästi vahvad, kolmes küljes on ringikujuline lihv ja muidu toreda kuldse läikega.
Sama soojaga tegin ka kõrvakad, küll hoopis teise pluusi juurde, aga minu lemmikud türkiisid. Pärlid jällegi Silverpointi võrratutest segudest. Seal ei kordu ükski pärl, seega on ka kumbki kõrvaehe isemoodi. Kõrvad on mul komposteerimata, seetõttu pean rõngad kruvidega külge riputama:


HAMMOCK EHK RIPPTOOL

See on asi, mida tahtsin endale juba paar aastat tagasi, olles sõbranna juures üht sellist katsetada saanud. Temal oli ostetud ja nöörist. Aga milleks osta, kui saab ise teha. Kombineerisin ja konstrueerisin seda mitu aastat, nüüd lõpuks on valmis. Ja uskuge - pole midagi mõnusamat kui õunapuu otsas kõlkuda ja vaikselt siidrit rüübata:


Vajalikud asjad sellise kõlgutaja tegemiseks on:
1,5*2 m tugevat kangast
U. 6 m tugevat sisalköit
Pool meetrit lehmaketti
Üks karabiinhaak
Üks aasakujuline öös
U. 1,2-1,5 m pikkune jupp 5*5 cm prussi
Peale kanga saab kõik asjad ehitusmaterjalide poodidest.

Lisan pildi lõikest:


Kinnituskonstruktsioon näeb välja selline:Algul panin riputusnööri läbi prussi keskelt, aga siis kõikus see kaadervärk jubedalt paremale-vasakule ja polnud üldse mugav. Ostsin köit juurde ja moodustasin sellest kolmnurga, nüüd on kiik tasakaalus.

Kellel puudub sobiv õunapuuoks, võib vabalt siidrit ka uksepiida või laetala küljes libistada!

Lõpuks vabandused kõigile, kes loodavad teada saada fakte ja kiikse-kääkse. Üks mu kiiksudest on see, et ma kunagi ei jätka ahelaid, seega olen nõrgim lüli. Teatepulk kukub siinkohal.

Homme sõidame Hiiumaale. Kui torm lubab.
Freddy posted @ 15:01 - Link - kommentaarid (17)
15 Juuli 2007
TIKKIMISEST
Selle nädala piste on viljavihupiste e. sheaf stitch. Algul olin hädas sellega, et kuhu see liblikat meenutav vihuke oma trükitud kangal paigutada. Aga said nad liblikateks-kiilideks-sääskedeks lillede ja lehtede vahel:

Mõned on huvi tundnud, et kust ma need pisted võtan. Avastasin selle terve 2007.a. jooksul kestva teisipäevase tikkimisväljakutse Manni blogi kaudu SharonB blogist. Igal teisipäeval avaldab ta oma blogis uue piste, mida rahvas siis katsetab. Siin blogis on lingid seni avaldatud pistetele SharonB tikkimise entsüklopeedias. Selle bänner asub ka minu blogi vasakus veerus.
Eestis ilmunud raamatutest soovitaksin mina \"Tikkimispistete piiblit\", selles on kõige rohkem erinevaid käsitsi tikitavaid pisteid, alguses on piltidega sisukord ka, nii et leida on väga lihtne.
Eile kappe koristades leidsin ühe vana pluusi:

Tikkisin ja õmblesin selle umbes 15-aastaselt ja kandsin tõeliselt palju. Muster on pärit mingist Käsitöö albumist. Vabandan, et pluus on kortsus, kuid kuna ta on tükk aega kapis seisnud, siis ei tahtnud teda enne läbipesemist triikima hakata.
Muster lähemalt:

Krae sisse tikkisin riidelõngu lugedes oma tolleaegse hüüdnime ja nüüdseks siis ka foorumi kasutajanime:

Teised mustrid on tikitud ikka läbi kanvaa. Õige rahvariide pluus see pole, nn. stiliseeritud variant.

KOTIKE

Üks järjekordne vanutatud kott ka, kesksuvise ristikheinaga:

Freddy posted @ 11:56 - Link - kommentaarid (5)
08 Juuli 2007
TIKKIMISEST
Pool aastat on nüüd tikitud, käes on 26. nädala piste. Alustasin küll teistest hiljem, alles kevadel, kuid kõik pisted peale ühe on mul läbi tehtud. Kunagi panen blogi vasakusse serva ka kõik klikatavad lingid (laenake mulle selleks aega!).
Selle nädala piste on spiraalsõlmpiste e. Bullion knot. Sellised vorstikesed, hästi armas. Ei teinud traditsioonilist roosi, ikka nii, nagu trükimuster kangal ette dikteerib:


Ja nüüd, ja nüüd - suveprojekt valmis!

VOGUE'I PITSKLEIT

Siin ta on, inspiratsiooniks ja varraste käimalükkajals Laisa teema foorumis. Esialgu ei pakkunud see kleit ega üldse kogu suvine "Vogue Knitting" mingit pinget, mõttetu ja igav tundus. Kuid selle kleidi pilti vaadates sattus peale tütar ja viskas üle õla: "Tee mulle ka selline!". Ja mida teeb üks isetegijast emme - muidugi hakkabki tegema. Värviks valis tütar roosa ja soov oli, et seda saaks koolis pükste peal kanda nagu tuunikat. Samas oli kindel nõue, et ka alumine sats peab sel kleidil olema.
Lõnga ostsin Raeapteegi kõrvalt lõngapoest, mingi peenike meriinosegune villane on. Kulus u. 450 grammi. Lõnga kilo oli 350 kr., seega maksma läks see kleiditäis kõigest 175 kr., mis on ikka suhteliselt odav. Vardad nr. 3. Kehaosad on kõik kootud ringvarrastel, käised edasi-tagasi. Vahepitsid on heegeldatud. Ajakirja mul pole, juhendid internetis on nii udused, et neid ei viitsinud puurida, seega on ta kootud pildi järgi. Suurus on umbes S või 36. Tütre pikkus 160 cm.
Silmade arvud on sellised:
Alumine sats 336 silma, ülevalt kahandatud 252 silma peale; ülemine sats 252 silma, ülevalt kahandatud 182 silma peale; kehaosa 182 silma, külgedel lisatud iga 6 silma tagant kummalegi poole 1 silm. Kaelaauk kandiline, käiseaukude jaoks silmad tunde järgi maha lastud nagu ikka otsapandud käiste puhul.
Käised: alumine sats 82 silma, kahandatud 69 silma peale, ülemine osa 69 silma, lisatud iga 6 silma järel kummalgi äärel 1 silm. Käiseaugukaar kootud nagu otsapandud käistel.
Iga järgmine sats on kolmandiku võrra suurem eelmisest.
Kõigepealt heegeldasin vahepitsi, siis võtsin selle küljelt üles silmad ja kudusin satsid-käised-ülaosad. Ülevalt silmasin kootud osad eelmise pitsi serva külge.
Nii käiste kui kehaosade alläärtes on samuti heegeldatud pits.
OK, pikk jutt, paha jutt. Vaadake nüüd pilte ka:


Selle valge aia, mis taustalt paistab, tegime abikaasaga sel nädalavahetusel. 12 meetrit pikk. Kes minu suvilas 10. juunil harjukate kokkutulekul käis, mäletab võibolla kokkukukkumise staadiumis olevat tara, mis oli traatidega kuidagimoodi postide vahele tõmmatud ja seisis hädavaevalt püsti. Viimane aeg oli tal lõkkesse minna. Uus on igatahes ilus.

Mõned kleididetailid lähemalt ka:See kleit õnnestus hästi mu meelest, istub ilusti ja tütar on täitsa rahul. Sobib talle kah.
Freddy posted @ 11:34 - Link - kommentaarid (35)
01 Juuli 2007
TIKKIMISEST
25. nädala piste oli hääbepiste. OO ÕUDUST! Ma ei oska ju seda! Võimatu!

Ja esimese poolaasta (just-just - pool aastat juba tikitud) viimane piste on Pool-Chevroni piste ehk Half Chevron Stitch. Eesti tikkimuispiiblitest ma seda õigupoolest ei leidnud. Seda oli tunduvalt mõnusam teha:


Piltidel vaheldumisi viljapeapistega.

EHTED

Silverpointi klaashelmeste segud on fantastilised! Pole ime, et indiaanlased oma maa odavate klaaspärlite eest ära andsid.
Roosikee:

Roosidega cernitimummud on ise tehtud, kee on kaherealine ja jube raske. Hea trenn seljalihastele, et selle all mitte küüru vajuda.
Veel üks cernitikee, tehtud ühe hallikaskirju pluusi juurde:


Ning just praegu möödub meie akende alt selline seltskond:

Kusagil kuklasagaras urgitseb mõte teha ise rahvariided. Ammu juba, oma 20 aastat. Äkki jõuan tegudeni? Ei tea.
Nüüd head laulupidu kõigile, kellele teleka vahendusel, kellele Lauluväljakul!
Ja hoian kõigile väikestele lauljatele-tantsijatele pöialt, et nad peoga rahule jäid ja turvaliselt koju emmede-isside juurde jõuaksid. Vaatasin nädal otsa neid tillukesi vapraid, kes suure ohtliku Tallinna peal ringi uitasid ja olin kogu aeg mõttes nendega, et ikka kõik korras oleks ja nad ennast hästi tunneksid siin.
Freddy posted @ 07:11 - Link - kommentaarid (9)
500473 visitors