Freddy toimetised
Freddy toimetised
Millega veedavad oma aega need, kes käsitööd ei tee? Ei tea. Aga tahaks, et mul oleks nende aeg ka.
29 Jaanuar 2009
TEHNILISELT ÕIGE HAAPSALU SALL

Kirjutasin juba selles postis, et käisin möödunud sügisel Tallinna Rahvaülikoolis haapsalu salli kursusel. Meie juhendaja oli äärmiselt tore ja väga hea õpeja Aime Edasi. Olen varem ka seda maininud, et mulle need sallid eriliselt ei meeldi. Aga siiski, olles kudunud mõned peenemast lõngast sallid ja lugenud ka haapsalu sallidest artikleid ning neid väheseid raamatuid, mis meil Eestis nende kohta ilmunud on, hakkas mind huvitama, kuidas ikkagi neid salle kootakse. Eelkõige, kuidas kootakse ja õmmeldakse külge see äärepits. Sest konkreetset õpetust polnud üheski kirjalikus allikas, mis mulle kätte puutus. Samuti ei suutnud ma sellest aru saada ka omal ajal emale kingitud salli pealt. Selle kursuse 6 tunni jooksul said aga kõik nipid selgeks, alates sellest, kuidas sall üles kududa (e. silmad luua) ja lõpetades keskosa ja serva ühendamisega. Praeguseks on ilmunud Nancy Bushi raamat \"Knitted Lace of Estonia\", milles on kogu tehnika ilusti ära toodud. Kuid siiski on mul hea meel selle kursuse üle, fantastiline on õppida tõelise meistri käest.
Alustasin peale kursust ka peenest lõngast salli, mille keskosast on pool kootud. Kuid kannatus sai otsa ja otsustasin, et proovin kogu tehnika ära veidi jämedama lõngaga. Ostsin Helen312 käest 300 grammi Raasiku 8/2 lõnga ja tegin ära.Mustrid: Nancy Bush. Knitted lace of Estonia. Keskosa - Piibelehekiri lk. 136, äärepits - Äärepitsi Kiri 2, lk. 146.
Lõng: Aade Lõng 8/2, u. 120 g
Vardad: nr. 3,5
Mõõdud: 49x150

Kursusel öeldi, et salli võib kududa ka maavillasest, ja tegelikult väga vahva tuli ta sellest. Raasiku lõng on lõdva keeruga, mis minu meelest väga hästi sobib selliseks pitsiks.
Keskosa mustriks valisin Piibelehe. See konkreetne ei ole küll vana, vaid moodne muster, mis on kavandatud Ingrid Rüütli salli jaoks. Mulle hirmsasti meeldib, kuidas need kellukad e. nupud vahelduvad lehtedega, kuidas see leht on pikk nagu õige maikellukese leht ongi. Üldse pidid igasugused piibelehe mustrid olema kõige populaarsemad, nende mustritega salle ostetakse kõige rohkem.Ainus "tehniline üksikasi", mida ma ei järginud, oli äärepitsi "üleskudumine" kahekordse lõngaga. Tunnistan ausalt, et ei viitsinud. Poole pitsi jaoks oli vaja 282 silma teha. Panin lõnga kahekordselt, tegin 160 silma, teine lõng sai otsa. Venitasin lõnga pilkemaks, sain 250 silma. Vihastasin, vandusin, venitasin veel, 10 silma jäi puudu. Vat siis enam ei venitanud, vaid tegin ühekordse lõngaga. Nii paksu lõnga puhul olekski võib-olla liiga jäme serv jäänud, aga peenest lõngast kahekordne ülesloomine on küll ilus. Mis mind selle äärepitsi puhul veel üllatas, oli see, et ta kootakse kahes osas ja väljastpoolt sissepoole, lisaks kitsamad pitsid ka ripskoes. Noh et rullima ei hakkaks.
Äär ja keskosa ühendatakse nii, et kootakse pits kahes osas valmis (pits on sirge riba, ilma nurki kandiliseks kudumata), õmmeldakse otsad kokku, kinnitatakse nurkadest keskosa külge ja õmmeldakse, haarates nurkades 2-3 äärepitsisilma ühe keskosa ääresilma kohta. Selline õmblus moodustab eraldi ilusa venitatud silmade riba, mis annab sallile õhulisust ja ka "vanaaegsust". Teeb ta omanäoliseks ja eriliseks.Ei jõua ma ära imetleda meie esiemade nutikust, käteosavust ja ilumeelt. Milline omapärane tehnika, võtted ja kokkusobitatud mustrid. Sügav kummardus neile. Ja sügav kummardus ka meie õpetajale Aime Edasile, kes selle tarkuse nii meeldivalt ja põhjalikult edasi andis. Aitäh!


Freddy posted @ 18:17 - Link - kommentaarid (40)
09 Jaanuar 2009
ÜLLATUS BEEBILE

Täna hommikul sündis mu sugulastel tütar. Kuna see, et nad just tüdrukut ootavad, oli ette teada, siis alustasin juba varakult talle komplektikese kudumist.Kampsun: Elizabeth Zimmermann, Baby Surprise Jacket
Lõng: Raasiku 8/3
Vardad: nr. 3

Nagu Kriuks2 on juba öelnud, on tegemist täiesti geniaalse jakikesega. Kududes oli mul kogu aeg tunne, et teen raudvoodit, aga välja tuleb kuulipilduja (nagu ühes veneaegses anektoodis). Kuni silmade mahakudumiseni mõistatasin iga kord, kui üritasin aru saada, mida ma koon, et kust hiljem midagi ühendada tuleb. Kudumist nimelt alustatakse ülevalt ja lõpetatakse eesäärega. Iseeneset äärmiselt lihtne kududa ja väga armas asi tuleb. Pole ime, et neid on tehtud tuhandeid. Veelgi toredam jääb ta mingist isetriibutuvast lõngast, siis jäävad need kasvatamised ja kokkuvõtmised paremini näha.Mütsi mudel: Giving Pixie Hat, kootud pildi järgi
Lõng: Raasiku 8/3
Vardad: nr. 3

Kudusin pildi järgi, lühendatud ridadega. Jällegi üks geniaalne asi, loodetavasti istub tital ilusti peas.Papude mudel: umbes selline nagu Kelly26 on õpituppa üles pannud. Klassika, niimoodi on neid papusid vist aastakümneid kootud.
Vardad ja lõng sama, mis eelmistel.

TEKILAPID

Minu tänavune panus aasta ema tekki:Lõng: Novita 7 venda naturaalvalge
Vardad: nr. 3
Mustrid: Vasakpoolsel pitsiosa Pääsusaba räti Budding lace, parempoolsel see sokimuster
Freddy posted @ 15:19 - Link - kommentaarid (18)
500473 visitors