Freddy toimetised
Freddy toimetised
Millega veedavad oma aega need, kes käsitööd ei tee? Ei tea. Aga tahaks, et mul oleks nende aeg ka.
30 Jaanuar 2007
JACK SPARROW' JÄLGEDES
Täna on pealuud tegijad. Muhv tegi sõrmikud, mina kudusin mütsi. Vaatasin mõni aeg tagasi Põrgukizi ja sealtkaudu Sirtsuka blogis mütse. Tütar sattus peale ja hakkas omale ka sellist tahtma. Mustri leidsin siit. Tütar täiendas seda roosa tutiga (ikkagi noor daam ju!) ja austusest Johnny Deppi kui oma suure lemmiku (kes ka taustal piilub) vastu kuldhambaga.
Müts on selline, kudusin selle eile õhtul:
.
Panen siia ka õpetuse üles, tuletasin selle ise, erineb kokkuvõtete osas Põrgukizi pibost:
Suurus 55 cm peaümbermõõdule, vardad 3,5, lõngaks Jil (must, läks alla toki), veidi valget ja roosat lõnga ning kandiline kuldne litter.
Kootakse edasi-tagasi. Loo 90 silma, tõsta esimene silm kudumata, siis 2 parempidi*2 vasakpidi soonikut rea lõpuni, rea lõppu jäävad vasakpidised silmad+ääresilm. Koo 2 cm soonikut.
Jätka nii: koo 32 silma soonikut, siis 24 silma parempidi ja edasi rea lõpuni soonikut. Parempidi kootud alale tuleb muster. Jälgi, et kummalegi poole seda ala jääks üks vasakpidine silm. Enne mustri alustamist koo kaks rida mustrialal parempidi. Koo muster (poisimütsil võib tuti ära jätta), jätkates kummalgi pool mustriala soonikut. Peale mustri lõppu koo mustrialal veel 2 rida parempidi, siis jätka soonikuga 2,5 cm. Nüüd kahanda, kududes parempidised silmad parempidi ja vasakpidised silmad vasakpidi kokku. Koo järelejäänud silmadega 1*1 soonikut 2 cm. Edasi kahanda 2 parempidi kokku (vasakpidised silmad kaovad) ja koo veel parempidi 1 cm. Katkesta lõng, jättes u. 50 cm pikkune ots. Tõmba see läbi allesjäänud silmade, pinguta ning tee sama lõngaga tagumine õmblus. Paiguta kuldhammas sobivasse kohta.
Kahandused on näha pildil (loodetevasti), ja täiendatud muster:

Nukust on valmis ainult pea ja jalad, järelikult riideid on veel raske õmmelda. Aga mütsi küll! Tütre tehtud pibo:
Freddy posted @ 18:01 - Link - kommentaarid (6)
28 Jaanuar 2007
BOOBHOLDER E. MINISVIITER
Valmis teine neljast korraga varrastel olnud kampsunist. Seekord boobholder. Mudel lelitud Glampyre knits'i kodulehelt. Ma enam ei mäleta, kus ta mulle algselt silma jäi, igatahes keerles peas tükk aega. Ükskord turul käies sobrasin järjekordselt nendes maavillastes lõngades, mida seal 100 kr. kilo müüakse ja sattusin fantastilise värvi peale - nimelt baklažaan. Seda tooni lõnga või kangast leiab eriti harva, kuid lilladest toonidest meeldib see mulle ainsana. Toon on tunduvalt tumedam, kui piltidel paistab.
Esimest korda kudusin ka raglaani ülevalt alla, ja see hakkas mulle väga meeldima. Üldiselt on see äärmiselt lihtne ja vahva õpetus ja tulemus on ka armas ja naljakas. Tore oli teist teha. Lõng on jäme nagu lont ja vardad olid nr. 5.

Teadsin lõngal ainult kaalu, pikkust muidugi mitte. Käiseid kudusingi nii, et ühest ja teisest otsast kordamööda, et ikka ühepikkused tuleks. Lõpp oli selline:

Lõnga jäi üle selle 10 cm jagu, mis ülaloleval pildil kahe käise vahel paistab. Õpetust muutsin niipalju, et kudusin kehaosa veidi pikema ja käised on paar rida jälle lühemad (tulenevalt lõnga nappusest) ning käised kudusin ringselt.
Üks pilt ka ilma minuta

Siin on hästi näha nunnud kaarega eesääred. Üldse üks armas asi, olen rahul, homme panen tööle selga. Sobivat nööpi pole veel talle leidnud, pross peab asja esialgu ära ajama.

NUKUSAAGA VOL. 2
Jätkub järjejutt, mis algas siin. Nukk on saanud pähe näo (tikitud) ja jalad. Ainus asi, mida ma tütrel sealjuures teha aitasin, on kingade nina- ja kannaosade ning äärepalistuse õmblemine masinal. Aga kingad pole ka koolis kohustuslikud, nii et anname andeks, eks ole.

Saaga jätkub.
Freddy posted @ 14:08 - Link - kommentaarid (4)
26 Jaanuar 2007
SININE HÕLMIKKAMPSUN
Riburada hakkavad valmima need neli kampsunit, mis mul veel nädal tagasi pooleli olid. Esimene pääsuke on siin:

Otsisin sügisel hõlmikkampsuni jaoks ideed. Ei teadnud isegi, mida või missugust. Lõng oli olemas ja üle pea käivat asja ei tahtnud. Kolasin siis internetis ja saatusin leili33 blogis selle peale. Tal on lisaks fotodele ka juhend lausa tõlgitud. Hakkasin katseks kuduma, aga nagu leiligi mainib, on esitükid kuidagi kiivas. Tundus kahtlane juba alguses, ja järjest kahtlasemaks kudumise käigus muutus. Kuigi kaua ma vastu ei pidanud, umbes poole esitüki peal tõmbasin üles ja tegin "normaalsed" esitükid, st. kahandasin mustriääre kõrvalt. Aga kuna ma kahandama hakkasin kohe alläärest, siis kampsuni valmides selgus, et neid hõlmu vaheliti siduda pole just kuigi võimalik, ei jää ilus. Tegingi siis alla ka ühe riba pitsi, ning nüüd käib värk selga ikkagi üle pea. Käiseotstesse tegin kohe alguses pitsotsad, nii tundus "ilusam". Muster, muide, mulle meelde ei jäänud lõpuni, kuigi teda on selle kampsuni peale ikka palju. Jube keeruline ja ebaloogiline, lisaks tuleb tagasireal aeg-ajalt samuti 2 silma kokku kududa, mille ma alalõpmata vaatamata hoolikale mustrijälgimisele ära unustasin.
Lõng Sirdar Salsa, kulus 5 tokki, vardad nr. 4. Lõng on akrüül-meriino 50/50%, hästi pehme ja veidi karvane, kuid kujutan juba ette, kui kähku ta topiliseks läheb.
Freddy posted @ 15:24 - Link - kommentaarid (15)
21 Jaanuar 2007
KOKKUTULEKUPÜHAPÄEV
Täna oli järjekordne harjukate kokkutulek, väga pärliterohke. Ei saa öelda, et ma nakatunud neisse olen. Natuke ostsin, kas ja mis neist edasi saab, ei tea. Näis. Muidu oli vahva, nagu ikka. Nii palju tegusaid ja särasilmseid inimesi koos.
Eile öösel kell kolm lõpetasin prossi eelmise postituse keerusalli juurde, tehtud Manni õpetuse järgi. Pildistatud Linnupesa õuel värskel säravvalgel lumel:


Ja nüüd algab järjejutt.
Tütrel tuleb koolis õmmelda riidest nukk. Üks Mari on tal juba mitu aastat tagasi iseseisvalt tehtud:

Samasugust uuesti pole enam mõtet teha. Tuhnisime siis internetis ja leidsime sellise lehekülje: Free Cloth Doll Patterns. Sealt valis tütar sellise: Big Girl. Praeguseks on valmis selline pea:

ja kehast niipalju

Saaga jätkub varsti.
Freddy posted @ 17:55 - Link - kommentaarid (10)
19 Jaanuar 2007
HOIATUS!
Kui oled tüdinud ühesuguste asjade vaatamisest blogides, vajuta ruttu paremast ülanurgast risti, sest siit tuleb
KEERUSALL
Sain lõpuks enda oma ka valmis. Alustasin vist koos teistega aasta tagasi, aga igav torkimine oli ja nii ta muudkui konutas kapinurgas. Koukisin ta aeg-ajalt jälle välja ja tegin paar kaart. Nüüd surusin hambad risti ja pusisin lõpuni.

Lõngaks on Pukas 82% mohääri, 18% nailonit, heegelnõel nr. 5. Lõnga kulus: pool tokki heledat, tokk keskmist ja 2 tokki tumesinist. Tumesinine sai pool meetrit enne lõppu otsa ja lõpetasin heledaga. Hästi mõnus pehme, kerge ja kohev sai.

Lähemalt:Freddy posted @ 17:56 - Link - kommentaarid (18)
17 Jaanuar 2007
KALTSUVAIBAD JA LAUDLINA
Endiselt toimub äge lõngakeerutamine ja parallelselt on pooleli 4 kampsunit, enamusel neist jäänud koera saba ehk siis kokkuõmblemine ja servakantide tegemine, lisaks ka veel üks poolik sall. Seetõttu midagi uut pole ette näidata.
Aga kuna vajadus blogida on suur, siis panen paar pilti järjekordsest läbipõetud "hullusest". Mulle tundub, et mu "hullused" on nagu lastehaigused, põen korra eriti raskelt läbi ja siis rohkem külge ei hakka (vt. Kaffe Fassett ja Lapitekid). Ei usu, et nendesse tõbedesse enam nakatun.
Paar suve põdesin kaltsuvaibahullust.
Alguse sai kõik sellest, et mu abikaasal olid vanaema ja tädi, kes tegid väga ilusat ja mitmekesist käsitööd. Neist olid keldrisse jäänud kangasteljed. Abikaasa leidis, et kui on teljed, peab neil ka kuduma (Tšehhov, eksole, muidu tekib veel "tahaks Moskvasse"-sündroom, kui naisele järjest keerulisemaid kodutöid kaela ei lao). Niisiis. Said teljed keldrist päevavalgele veetud. Aga oh häda - pooled tükid ää mädand. Mis muud - mees tegi uued asemele. Ma lootsin ikka pikalt, et ehk läheb see karikas minust mööda, aga ei...
Nojah, tore, teljed on, KALTS KA ON (tahaks tõesti näha majapidamist, kus seda poleks), lõimelõng ka on, aga kuidas neid ühendada - seda pole. Leidsin lõpuks sõbranna kaudu ERKI kangastelgede ruumi perenaise, kes kõigepealt kääris lõime üles, siis tuli meile, ja leides, et on alles veel esivanematest kudumata jäänud mahavõetud lõim, pani esialgu selle peale ja käskis ära kududa. No kudusingi. Niimoodi:

Pildilt võib ähmaselt aru saada, et need heledamad osad on uued.
Kui vana lõim otsa sai, tuli tädi jälle ja aitas uue peale panna. Ülejäänud vaibad said laiemad.
Kudusin vaipu kaks suve. Siis kasvas tütar võrevoodist välja ja teljed enam tuppa ei mahtunud.
Esimese suve vaibad on sellised:

Pilt on küll ähmane, kuid vist saab aru, et osad vaibad on kitsamad. Kõige ees olev roheliste triipudega vaip on mu suurimaid lemmikuid. Kaunistab suvilatuba. Ja oh mis nunnu auto meil siis oli!
Teisel suvel tegin sellised:

Vasakpoolset hallitriibulist kududes mõtlesin murelikult, et kuhu küll selline sünge vaip peaks sobima. Aga tegin ikka, sest sellist plassi kaltsu lihtsalt jäi kõigist teistest üle. Praegu on ta aukohal antiikse laua ja parketi vahel ja samuti mu lemmikute hulgas:

Veel meeldib mulle teksastest kootud vaip. Teksariie tõmbab rulli, nii et vasak pool jääb välja ja seetõttu on vaip heledam kui teksased. Punased vahetriibud on kitlist ja seelikust:

Antiiklaua peal on kunagi heegeldatud linik:

Selle muster:

Kardan, et kaltsuvaipadesse "nakatun" ma millalgi veel, igatahes ootamas on juba umbes 10 musta kotti materjali.
Freddy posted @ 18:48 - Link - kommentaarid (15)
07 Jaanuar 2007
LAPITEKID
Kuna otsustasin peale pikka kaalumist ja katsete (omameelest edukate) läbiviimist osaleda lõngakonkursil, siis toimub nüüd äge korrutamine ja muud projektid seisavad. Seetõttu näitan täna lapitekke, mis on tehtud järjekordse "hulluse" ajal paari aasta jooksul, kui laps oli väike ja mul temaga kodus istudes üsna igav oli. Lisaks pidas üks naabritest selle maja keldris, kus tol ajal elasime, kangapoodi. Seal müüdi samu Inglismaalt toodud kangaid, millest on praeguseks välja arenenud Abakhanid. Arvata võib, et lapsega väljaskäimine oli ainult ettekäändeks, et poodi pääseda. Sai sealt ikka kokku ostetud! Üle kümne aasta tagasi olid need kangatükid ka võrreldes veneaegsete jubedate flanellide ja bembergidega tõeline luksus.
Esimene tekk, mille katseks tegin, oli selline:

Üsna suurtest lappidest ja lihtsa mustriga. Asi hakkas meeldima. Järgmine oli vist see:

Tehtud pisikestest ühes stiilis lapikestest ja ribakestest, välja tuli ainult keskkoht. Sisse on pandud vastik karvane villane tekk, mis alati vastu nägu kraapis. Tekk kuulub tütrele.

See tekk on tehtud abikaasale, sees samuti villane "kraapija"

Lähemal uurimisel saab aru, et mustriks on "palkmaja".

Siis tegin veel mõned lastetekid. Tekkide ääre alt on piilumas minu heegeldatud südametega äärepits
Need kaks on läinud kingituseks sõprade lastele.

Üks tekk veel, mille tegin oma imikuteki ümber. Vist kõige keerulisema mustriga, mida katsetanud olen


See tekk on samuti tütre oma, mustriks palkmaja


Ja tütre voodikate. Mustriks mingi kummaline värk, kus ribad tuli algul ühtpidi kokku õmmelda, siis teistpidi lahti lõigata ja uuesti kokku ajada


Veel üks tütre tekk, keskel palkmaja


Ja järgmised tekid on tehtud tellimise peale

Palkmajad:
Veel paar tellimustööd, tehtud põhiliselt vanadest kitlitest ja hommikumantlitest. Olid tõestuseks, et kaltsuvaipu saab suurepäraselt kududa vanadest asjadest, kuid lapitekke neist teha ei tasu. Suur töö, kuid laguneb kiiresti
Freddy posted @ 12:51 - Link - kommentaarid (20)
02 Jaanuar 2007
HEAD UUT AASTAT!Selline oli siis ilutulestik nähtuna minu fotoka läbi Russalka juurest Maarjamäe poole.

Eelmise aasta viimane käsitöö oli müts emale


Kootud jälle kahekordsest heidest nr. 5 varrastega. Aga see heie oli küll sant, katsudes mõnus siidine, aga kududes pudises nagu märg paber.

Selle aasta esimene töö oli pross. Küll ma üritasin seda freeformi, kuid see pole minu ala. Tegin lõpuks lihtsalt lokkiva ringi, keskele istutasin vildipalli ja pärleid toppisin ka, et ikka sädelev oleks.

Lõnga sain siit

Tervitused Susale, näed - ükski jupp ei lähe kaduma!
Freddy posted @ 19:11 - Link - kommentaarid (7)
499365 visitors