Freddy toimetised
Freddy toimetised
Millega veedavad oma aega need, kes käsitööd ei tee? Ei tea. Aga tahaks, et mul oleks nende aeg ka.
31 Detsember 2008
MINU AASTA 2008

Ei hakka ma siinkohal üles lugema ühikuid, mis valmis on saanud. Neid pole paljude teiste tegijatega võrreldes just kuigi palju.
Kuid paneks kirja tehnikad, mida varem polnud proovinud ja just sel aastal ära õppisin.

1. STEEGID.

Võimaluse, et mustriga kampsuneid saab ringselt otsast lõpuni kududa avastasin just nimelt tänavu. Esimene kord kudumit lõikuda oli jube, kuid eesmärk pühendab abinõu - tulemus on hirmust hoolimata väga vinge. Peale esimest vesti ei saanud enam pidama ja nii valmis aasta jooksul 3 lõigutud eset - kaks vesti ja kampsun. Kampsuni käised on lausa üleni lõigutud, sest kudusin käised ühe toruna ja lõikasin pooleks.


2. TAIMEDEGA VÄRVIMINE.

Sellega alustasin küll juba möödunud aastal, kuid tänavu proovisin ka eksootilisemat kraami - krappi, košenilli ja indigot:3. NÕELTEHNIKA JA ARHAILINE KÕLATEHNIKA

Seda õpetas mulle Kosmosemutt. Algul oli ikka paras pusimine, mitu pundart rändas prügikasti, kuid siis hakkas sujuma, valmis sain paari labakuid ja pooleli on kott:Väga põnev tehnika, nõeludes tunned, kuidas oled lähemal nendele, kes elasin 1000 aastat tagasi.
Samasse ajastusse kuulub ka kõlavöö, mida käisin õppimas Viljandi Kultuuriakadeemia kursusel. Selles tehnikas on kootud Virunukast leitud 12.-14. sajandist pärit vöö.


4. HAAPSALU SALL

Sügisel käisin Tallinna Rahvaülikoolis Aime Edasi juhendatud haapsalu salli kursusel. Kuigi need sallid mulle oluliselt ei meeldi, huvitas mind väga nende kudumise tehnika. Eriti, kuidas ikkagi see äär külge õmmeldakse. Kursus oli väga hea, tehnilised nipid näidati kõik praktiliselt ette. Siinkohal soovitan ka Nancy Bushi raamatut Knitted Lace of Estonia, kus on kogu tehnika, mis teeb pitssallist just meie unikaalse haapsalu rätiku, ära kirjeldatud ja ka piltidel näidatud. Sall on alustatud:5.ÕMBLEMINE

Seda ma küll sel aastal ära ei õppinud, kuid võiks öelda, et taasavastasin. Julgesin isegi talvemantli tegemise ette võtta, samuti tegin vanadest mantlitest lapiteki:


6. KINDAD JA SOKID

Neid pole mulle kunagi kududa meeldinud. Peamiselt sellepärast, et alustades harutan alati mitu korda, et parajat suurust saada. Samuti kipuvad sokikandade ja kindapöialde juurde augud jääma. Kuid sel aastal avastasin enda jaoks varbaosast alustatud soki kudumise meetodi, mis on lihtsalt fantastiline. Sestap valmis mitu paari sokke ja sukki:


Kinnastega ma nii suureks sõbraks veel ai saanud, aga mõned paarid siiski:


Loen oma aasta üsna edukaks. Tänan siinkohal Mari Marikest (kes osutas mulle tohutu teene ja kellele ma olen lõputult tänulik), Muhvile ja Kosmosemutile. Ilma teieta poleks mu aasta olnud see, mis ta oli.

KAUNIST AASTALÕPPU, KALLID ISETEGIJAD JA KÕIK TEISED, KES MU BLOGI LOEVAD!
KAUNIST KÄSITÖÖD UUEL AASTAL!
HAPPY NEW YEAR!Freddy posted @ 16:14 - Link - kommentaarid (22)
26 Detsember 2008
MANTEL

Viimastel aastatel olen väga vähe õmmelnud. Kunagi tegin enamuse riideid ise, kui tütar oli väike, sai tallegi pea kõik ise tehtud alates sipupükstest ja lõpetades talvekombekatega. Talvemantlit ma aga seni teinud ei olnud.
Tütrel on praegu aga just mantliperiood. Sobivat poes loomuulikult pole. Käisin siis kergekäeliselt välja lubaduse see ise teha. Hakkasin küll kohe seda lubadust kahetsema, kuid samas tekkis ka väike hasart, et kas saan ikka hakkama.
Esimene probleem oli riie - tahtsin villast, või no enam-vähem villast, ja veel sellist, mis juba pealevaatamisest topiliseks ei läheks. Pärast pikki tulutuid otsinguid kangakauplustes meenus mulle kollase-mustaruuduline riidetükk kodustes varudes, mille olin ostnud juba vene ajal komisjonikauplusest. Kuna tükk oli väike, tuli mingi jupp riiet ikkagi juurde leida. Abakhanist õnnestuski saada tükike musta riiet. Järgmine probleem oli nööbid - kust saada suuri kollaseid mantlinööpe? Sain. Tartu mnt-l asuvast kangapoest.


Lõige on pärit ajakirjast "Käsitöö" sügis 2008, lk. 9. Pean ütlema, et pettusin täielikult. Tegin seda lõiget kõvasti ümber, osalt sellepärast, et oli vaja pikemat passet, aga ka sellepärast, et see lõige ei läinud kokku. Krae peab olema eest samamoodi vaheliti kui kaherealine kehaosa, kuid kraelõige on oluliselt lühem kui kaelaava. Käiseauk on nii väike, et sealt oleks läbi läinud ainult beebikäsi. Passe tagaosa õlg on 5 cm pikem kui esiosal. Lisaks on jooned lõikelehel nii peenikesed ja lõike number ainult ühes kohas, seega saada sotti, kuidas lõige seal paberil asetseb on äärmiselt raske. Läbi kalka need jooned ei paistagi, seega pidin nad vildikaga üle joonistama. Lõigete võtmine ja mantli väljalõikamine võttis aega 5 tundi, mis on ebanormaalne. Olen siiani õmmelnud ainult "Burda" ja "Suuri käsityökerho" lõigete järgi, seetõttu ei tulnud selle pealegi, et lõikega võib mingi jama olla. Niisiis hoiatus teistelegi - enne ajakirja "Käsitöö" lõigete kasutamist kontrollige üle, kas nad ka omavahel klapivad!

Aga peale maadlust lõigetega läks töö üsna ludinal. Voodriks panin koos mahulise vatiiniga voodririide, millele lisasin veel õhukese fliisikihi, et ikka soojem oleks. Tütar soovitas teha pealepandavad taskud ja tal oli jumala õigus - see on musta ja ruudulist osa ühendav detail. Kollased nööbid sobivad ka, mustad oleks liiga igavad olnud. Nööpaugud lasin teha, sest kartsin, et minu masin ei õmble nii paksule riidele ilusaid nööpauke. Kokkuvõttes oleme tulemusega mõlemad rahul.


KIISUMÜTS

Mantli juurde tuli ometi ka sobiv müts teha. Ja tingimata kiisukõrvadega (ärge küsige, miks - 14-aastaselt on moest omamoodi arusaam).Mudel: minu, kõrvade idee siit.
Lõng: Sirdar Salsa 50% meriino, 50%akrüül, võetud kahekordselt
Vardad: nr. 5

Freddy posted @ 17:58 - Link - kommentaarid (16)
15 Detsember 2008
EESTI PITSSALL. NUPPUDEGA.Mudel: Estonian Lace Scarf, Nancy Bush
Lõng: Fortissima Socka, 75% vill, 25% polüamiid, kulus 2 tokki
Vardad: nr 3,5
Suurus: 150x33 cm

Tundub, et praegu on see juhend veel tasuta saadaval, kuigi punasega on kirjas, et 11. detsembrini.Muster on armas, nuppudega. Nupud on 7-keerulised, nagu haapsalu salli puhul õigeks peetakse. Kui need silmad paremal pool piisavalt pikaks venitada, siis pole vasakpidi läbi kudumine mingi vaev.

Keskmine osa on ainult 33 silma, mingi suur õlasall ta pole, aga kena ümber kaela keerata.
Tehtud endisele kolleegile jõulukingiks.


Freddy posted @ 16:36 - Link - kommentaarid (14)
07 Detsember 2008
RAGLAANTUUNIKAMudel: minu, ülevalt alla raglaan
Lõng: Schachenmayr nomotta Alpaka Fashion, 8 tokki
Vardad: Nr. 4

Väga lihtne asi, ei mingeid erilisi "nüansse". Ääred on ripskoes, muidu parempidi kude. Õlgadel lisasin käistele veidi silmi, muidu oleks kitsas jäänud. Ülevalt alla raglaani on nii mõnus kududa. Kõik on ühes tükis, mitte ühtki õmblust.
Alpaka lõng on muidu mõnus, hästi pehme ja ei torgi. Ainus viga tundub olevat elastsuse täielik puudumine. Peale tuunika märjakskastmist ja põrandal kuivatamist tundub ta seljas nagu kittel, tõenäoliselt venib pikapeale maani ja väiksemaks vormida ei anna teda kuidagi.

Freddy posted @ 15:40 - Link - kommentaarid (6)
500578 visitors