Freddy toimetised
Freddy toimetised
Millega veedavad oma aega need, kes käsitööd ei tee? Ei tea. Aga tahaks, et mul oleks nende aeg ka.
30 Detsember 2007
SAIN JÕULUKINGI!
Lõpuks ometi sain tütrelt siidrätiku. Olen seda temalt juba ammu palunud, ikka pole aega või viitsimist olnud tal. Nüüd siis, vahetult enne jõulu, maalis ta mulle sellise salli:

Mu soov oli hele türkiis, suurte punaste moonidega. Lemmikkkohad sellest sallist - kuldsed puud ja lehed:


TÜTRE TEHTUD EHTED

Need on minu absoluutsed lemmikud. Tiimari kuldne traat keeratud spiraaliks, siis pikaks venitatud ja mitmekordselt rõngaks väänatud. Lisaks roosa tuhm rombikujuline klaaspärl. Oh, oleks mul augud...


Kiilid:


Veel:


Ja Sibulaplixile Lastekonkursi eest tänuks tehtud komplekt:


Freddy posted @ 15:13 - Link - kommentaarid (14)
29 Detsember 2007
SOKID

Ma sain sokid! Ja veel millised - pitsilised! Ja värv - minu lemmik türkiis! (pildil muidugi moondunud siniseks, krdi ilm ja krdi fotokas). Arvake ära kellelt!
MUHVILT!
Aitäh Sulle, kallis Muhv! Ma juba paar kuud vahin sokimustreid ja no ei ole minust nende kudujat.
(Muide, nad on ka absoluutselt parajad, kuidas Sa oskasid?)


KÕLAPOOGAST

Eile õhtul lõpetasin oma seelikupooga. 5,05 m tuli kokku. Mustri kombineerisin ise, ei tahtnud sellist, nagu kõigil on. Loodetavasti ei pannud väga mööda. Kootud 8 kõlaga. Punane lõng on Jõgeva oma, tumesinine mingi välismaa täisvillane. Kollane ja roheline maavillased, sugulaste lammastelt pärit villast. Värvitud sibulakoorte ja paiselehega. Ma olen ülirahul, kudumine läks päris kiiresti (eile õhtul viimased 95 cm sai valmis paari tunniga). Maavillasest on nii hea kududa, tuleb ühtlase laiusega. Ja mulle hirmsasti meeldivad need koelõnga täpikesed, mis paela külgedele jäävad.

Tegin veel paar katsetust, 12 kõlaga. Muster jälle ise leiutatud, inspiratsiooniks kasutasin Evi Asteli raamatut "Eesti vööd", kus on päris mahukas kõlavööde osa ka. Ühe jupi keskel hakkasin kõlasid vastupidises suunas keerama, nii hakkas muster minema peegelpildis.


Oi mulle meeldib see kõladega kudumine, nii nunnud paelad tulevad. Peaks midagi keerulisemat proovima nüüd.

Freddy posted @ 11:12 - Link - kommentaarid (5)
27 Detsember 2007
VIIMASED TIKKIMISED

Aasta saab läbi ja tikkimisaasta saab kah läbi. Viimased kaks pistet on tehtud. Päris kurb, et see vahva üritus lõpeb, lahe oli tikkida. Tuleks mingi edasiarendus teha, kuidagi jätkata sellega, muidu on tühi tunne...

Kõigi 52 piste tegemisõpetused leiab mu blogi vasakus veerus "Take a stitch tuesday" nupukese alt.

51. nädala piste on Chained bar - pikkadele pistetele tikitud siksakahelpiste:


Ja viimane, 52. piste - Spanish Feather stitch. Hispaania sulepiste ehk? Ilus.40.-52. nädala pisted on koos siin, Manni idee järgi tehtud minutivildil, millest saab padjakate. Pisteid õnneks jätkus, pole liiga vähe ega liiga palju:Nii. Selle asjaga on siis ühel pool. Tuleb uus väljakutse leiutada.

Freddy posted @ 19:14 - Link - kommentaarid (9)
26 Detsember 2007
SPIRAALMÜTS JA KINDAD

Tütrele jõuluks. Mütsi juhend leitud foorumi kaudu siit. Lõngad ostsin kaltsukast, igasugused siledad ja karvased tokijäägid. Spraaliosa juhtus natuke kitsas, seetõttu pidin pikema kahanduseosa tegema. Alumise ääre tegin algul pikema, kuid üleskeeratuna ta ei sobinud. Müts meenutab nüüd kangesti vene kiriku sibulkuplit. Vardad nr. 4, pealae kahandus kootud spiraaliosa servast üles, alumine äär ülevalt alla. Ausalt öeldes tunnen kergeid võdinaid seda mütsi vaadates, kuna meenuvad paarkümmend aastat tagasi vanemaealistel prouadel vormimütsiks olnud taolised karvased soojad peakatted. Tol ajal tundusid need päris jubedad.
Mütsi juurde kudusin ka kindad, tütar on valgeid karvaseid labakuid nurunud juba tükk aega.


RANDMESOOJENDAJAD TÜTRE SÕBRANNALE

Tütrel õnneks vedas loosiga, tuli teha kink klassiõest sõbrannale. Aga ega see ikkagi kerge ei ole, kõigil on ju kõik olemas, samas võiks olla midagi sellist, mis natuke ka üllataks. Meenus eelmisel aastal Susalt koos tellitud lõngadega saadud kingitus - must efektlõng kuldse niidiga - Karmen Karides. Lõnga oli üks tokk ning leidsin, et tibile randmesoojendajateks on see just ideaalne. Vardad nr. 4. Varreosas tegin veidi kahandusi ning labaosas jälle kasvatasin parema istuvuse huvides. Pöidlad välja ei tulnud, need kudusin mingist mohäärist. Sõrmede juurde heegeldasin kaared ja ajasin sisse ka kuldse paela. Päris kenad said, tütrel oli natuke kahju neid äragi kinkida.
Freddy posted @ 12:39 - Link - kommentaarid (3)
21 Detsember 2007
MINU ESIMENE PAELTIKAND

Proovisin minagi ära paeltega tikkimise. Romantiline (imetilluke) küljeke minus piiksus juba pikalt, et on aeg. Ning siis ilmusid teiste blogidesse ka need imelised nõelapadjad, kotikesed ja kohvikannusoojendajad. Lihtsalt - istegijad jälle sundisid nõela ja paela haarama.
Materjal, millele tikkisin, on mitu korda pesumasinast läbi lastud vana villane masinal kootud kampsun. Vanus hästi mõnusaks, mitte liiga paksuks ja jäigaks. Seda projekti võib siis nimetada ka "vanade riiete totaalne muutmine".
Olles juba ammu imetlenud Krista Räägu kotte, tahtsin oma paeltikandi vahele sokutada sellise organzast ja pärlitega kinnitatud lille. Tükk aega mõtlesin, kuidas sellist tekitada. Lõikasin kangast välja ovaali (u. 8*10 cm), ajasin serva krookniidi ja tõmbasin selle kokku. Vajutasin saadud pallikese lamedaks, krookekohale asetasin "rubiini" (Abakhanist ostetud) ning kinnitasin lille selle rubiini ning pärlitega kangale:

Edasi tegin erinevaid lilli.
Roosid:

Murtudsüdamed (ühed minu lemmiklilled):

Fuksia:

Kott ise sai selline:


Mulle täitsa meeldis see paeltega tikkimine. Ainult atlasspaelad on veidi paksud ja jäigad, edaspidi peab vaatama midagi pehmemat.
Kotike läks kolleegile jõulukingiks. Tundub, et meeldis.

PÄKAPIKUD

külastasid eile minu postkasti täiesti ootamatult. Saatis nad Siuu. Pakist tuli välja väga uhke võtmehoidja - suur villane tutt õnnerahadega, mis nii vahvalt kõlisevad. Tutt on täitsa Halliste värvidega. Halliste neiu riiete hulka kuulub hiigelsuur lõngatutt, mis ripub peapaela küljes kuklas. Kuna neiuks ma ennast enam ammu pidada ei saa, siis ei sobi mul tutti ka pähe panna. Kuid Siuu tuti panen ma vöö külge, kui rahvariietega (mis kunagi ikka valmis saavad) pidusse lähen!

Siuu, suur-suur aitäh Sulle! Sinu nõuanded ja abi on nii vajalik olnud! Nobedat näppu uueks aastaks!
Freddy posted @ 12:13 - Link - kommentaarid (11)
19 Detsember 2007
JAZZ AGE

Neli aastat tagasi oli meie asutuse jõulupidu väga stiilne. Kutsetega:

Ajastuks eelmise sajandi kolm esimest kümnendit. Paras pähkel. Sellele ajale mõeldes lõi kõigepealt silme ette puusale langeva ülaosaga kleit, kõrvus kõlas "Paula, sul on poisipea" ning säär hakkas kelmikalt charlestoni viskama. Ehk siis 1920-ndad. Sellist kleiti loomulikult koduste varude hulgast võtta polnud. Laenutada ma kostüümi samuti ei tahtnud. Lappasin inspiratsiooni saamiseks läbi üsna palju tolleaegsete moe˛urnaalide aastakäike. Mmm, kui varem see ajastu mulle lihtsalt meeldis, siis nüüd vaimustus süvenes. No kas pole tore?

(Muuhulgas jäi silma ka selline kübar

See idee on veel teostamata, kuid need ringikesed sametpaelal tundusid nii armsad.)
Vaadates neid räbalaid, millest on moodustatud kleitide alumised osad, tuli mul mõte teha see lipsudest. Siirdusingi kaltsukatesse lipsujahile - sattusin päris heale "allikale" ning hulgi ostes kauplesin tüki hinna neljale kroonile. Harutasin lipsud lahti (paar ilusamat, täissiidist, pääsesid kääride alt ning rändasid abikaasa garderoobi). Särgilõikeline pluus kehaosaks oli juba varem kaltsukast koju rännanud. Lipsude laiematest otstest sai seelikuosa, kitsamatest tegin käised. Rosetid ka rinda. Kingad on kunagi komisjonipoest 10 rublaga ostetud, lisasin neile tumeroosad sametpaelad. Kostüüm kujunes selliseks:


Miskipärast (ei tea küll miks?) tuleb mul alati moejooniseid ja oma kleiti võrreldes meelde see Herluf Bidstrupi karikatuur:Freddy posted @ 19:35 - Link - kommentaarid (6)
16 Detsember 2007
TIKKIMISEST
50. nädala piste oli Berry stitch e. marjapiste. Tegelikult siis kaks linnusilmapistet üksteise otsas. Mina asendasin esimese linnusilmapiste austripistega, seega tekkisid mul suuremad "muhud". Austripiste on üldse osutunud üheks lemmikuks, nii nunnud marjad, pungad ja lehed tekivad sellega.

Ja veel ühes kohas, harjutasin veidi paetikandit, aga sellest pikemalt ja lähemalt siis, kui jõuluvana on tolle eseme tulevasele omanikule kätte toimetanud ja enne seda on loodetavasti mingid inimlikumad pildid temast tehtud:

Atlasspael tundub liiga paks ja jäik olevat, aga kas midagi muud üldse meil müügil on? Siidpaela, mitte organzat?

Üks järjekordne kott ka, klapp paksust vikerkaareheidest, lill tehtud sama kera otsast. Kott on muidu must, pilt nii jõle, et peale klapi vist suurt ei paistagi:


Mõned nädalad tagasi läksin reklaami ohvriks - nimelt kuulutab Uuskasutuskeskus, et nad müüvad ka nööpe. Kõndisin ühel pühapäeva pärastlõunal (nad on viieni lahti ka nädalavahetusel) sinna ja palusin näidata nööpe. Poisid pidasid nõu ja tuletasid meelde, kus need parajasti asuvad ning peale mõningast mööbeldamist ning minestavatest riidestangedest ülekoperdamist jõudsin ma raamatukogust pärit kataloogikapini. Keegi on ära teinud suure töö - liigitanud tuhanded nööbid värvi ja suuruse järgi sahtlitesse. Ilmselt seesama raamatukoguhoidja, kelle kapp see kunagi oli, sest kes teine viitsiks nii põhjalikult süstematiseerida. Igal sahtlireal oli juures ka kirjake, millist värvi nööpe sealt leida võib. Kahjuks sattusin ma sinna koos armsa abikaasaga, kes arusaadavatel põhjustel minu vaimustust vanadest õmblustarvikutest ei jaga, seega olin sunnitud kiirustama ja lahmisin kilekotti kõik, mis silma torkas ja näppu jäi. Suur peotäis nööpe maksis 5 krooni. Sinna ma lähen veel. Üksi. Või siis mõne saatusekaaslasega. Lootsin leida sealt ka paar vana potti, milles lõngu saaks värvida, kuid selles osas on neil veel arenguruumi.
Nii, ja nüüd lingi jaoks nende kodulehte otsides selgub, et nad kolivad! Kuhu????? Miks ei või asjad paigal seista seal, kus nad on, miks peab kogu aeg kolima? Muutma, avama, sulgema, optimeetima, struktureerima, p..sse keerama? Tahan stabiilsust, tahan nööpe! Sealt, kus nad kuu aega tagasi veel olid! Nutunurka vist peaks kolima praegu.
Freddy posted @ 18:05 - Link - kommentaarid (12)
09 Detsember 2007
TIKKIMISEST

48. nädala piste oli Knotted cable chain. Eestikeelset vastet ma ei leidnud, kuid kuna selles pistes on nii austripiste kui kettpiste elemente, siis ristin ta meelevaldselt austrikettpisteks. Väga-väga mõnus piste, lihtne teha ja efektne tulemus.


49. nädala piste oli Pistil stitch. Jällegi ma seda oma tikkimisleksikonidest ei leidnud, kuid põhimõtteliselt on tegemist prantsuse sõlmpistega, millel on saba taga. Olgugi ta siis sabaga prantsuse sõlmpiste.


Kõik pisted leiab minu blogi vasakust veerust nupukese "Take a stitch tuesday" alt.

KÄEVÕRU

Viimasel ajal on ehtetegemisvaimustus minust kauge kaarega mööda käinud. Inspiratsiooni pole, soovi ka pole. Kuid eile, istudes Jüri laadal Mdm Beadaloti kõrval ning imetledes tema täiesti vapustavaid ehteid (uskuge mind, natuuras on nad veel sada korda ilusamad kui pildil), tabas mind kurvameelsus. No miks mina ei oska. Lohutuseks võtsin eilse õhtu ja tänase hommiku jooksul vähemalt viis korda välja oma pärlid ja vidinad ning vahtisin neid. Lõpuks tekkis selline käevõru:Teen endale pai ja korrutan, et halli massi peab palju olema, et tõelised tipud paremini välja paistaksid. Natuke aitab.
Freddy posted @ 16:48 - Link - kommentaarid (11)
02 Detsember 2007
SALADUS

Minu panus eile avalikustatud saladusse oli selline:

Kikukas ja Master, teie saite minult suure südame. Mu süda kuulub teile kui selle foorumi loojatele!

Ampsak - Sina said neli südant. Ka need on minu süda, mis kuulub Sulle!

Susa sai rukkilille. Mitte et Sulle minu süda ei kuuluks - kuulub küll. Kuid rukkilille tahtsin kinkida Sulle sellepärast, et teed minu meelest eesti käsitööd selle kõige paremas ja õilsamas mõttes - loominguliselt, nutikalt, kvaliteetselt ja oma tehnikaid ja ideid teistega jagades.

Ilusat jõuluootusaega, kõike head teile!
Freddy posted @ 20:30 - Link - kommentaarid (3)
500580 visitors