Freddy toimetised
Freddy toimetised
Millega veedavad oma aega need, kes käsitööd ei tee? Ei tea. Aga tahaks, et mul oleks nende aeg ka.
30 Detsember 2006
AASTAARUANNE
Kõigepealt suur-suur tänu MUHVILE, kes järjekordselt viitsis mind juhendada! Sain nüüd tänu temale tehtud ka teise menüüriba, kuhu hakkan tasapisi koguma õpetusi ja linke minu paremini õnnestunud asjadele. Ja suured tänud ka kõigile kogenenumatele isetegijatele, kes viitsivad algajaid juhendada "kõik blogidest" teemas!
Soe kalli teile kõigile!
Aga nüüd mõned asjad, mis on valminud lõppeva aasta jooksul.
Kevadel kudusin endale kampsuni. Lõng Novita Princess Mohair, kootud 2-kordselt, vardad nr. 5. Paks ja soe ja imelik:

Kevadel sai kiiruga tehtud tütrele soni. Seda oli tingimata tarvis koolis mingiks "mütsipäevaks", aga kõlbab kanda ka muidupäevadel. Lõng järjekordselt ühe elu juba millegi muuna elanud ehk siis harutatud

Suvel tegid paljud seda toppi:

Tegin minagi

Motiivikotte tegin samuti:

Sinise koti motiiv sama mis roosal topil. Need kotid osutusid tõeliselt hästi kantavaks, loopisin aga asju ühest teise vastavalt kostüümile. Sinisel on vooder ja lukk ka, teisel oli sees lihtsalt kilekott, et pudinad aukudest välja ei kukuks.
Mummukeegi tegin, kuid olgem ausad, lõpetasin selle täna hommikul. Miskipärast tuli sügis liiga ruttu:

Pookisin sinna külge üleheegeldatud kardinarõnga ja Novaluxist ostetud vidina. Spiraalide idee pärit Silpsolpsi blogi kaudu siit

Veel tuli mul keset suve järsku tahtmine teha islandi kampsunit. Üritasin parimat, kuid välja tuli nagu alati, st. tahtsin "põnevat" ja "värvilist", aga tulemus "on kah"

Tütrele igatahes meeldib. Lõng järjekordselt kaltsukast, imekombel puhas vill. Värviline osa kah kaltsukakeradest

Olen kindel, et sel aastal on veel asju tehtud, kuid ausõna, ei suuda meenutada ega majapidamisest üles leida.
HEAD AASTAVAHETUST KÕIGILE!
Freddy posted @ 16:50 - Link - kommentaarid (13)
28 Detsember 2006
HALDJASOKID
Panen siia kirja nende sokkide varbaosa tegemise õpetuse

Kuni varbaotsa kokkuvõteteni võib kasutada suvalist soki kudumise meetodit.
Siis jaga silmad kaheks, alumiseks ja ülemiseks pooleks. Põhitrikk on selles, et alumine osa peab olema tunduvalt pikem kui ülemine, et ninad püsti keeraks.
Koo alumise poole silmad parempidi läbi.
Pööra ümber, koo alumise poole silmad vasakpidi läbi.
Pööra ümber, koo alumise poole silmad parempidi läbi.
*2 parempidi kokku ( esimesed 2 ülemise poole silma), koo viimase 2 silmani, viimased 2 silma ületõstmisega kokku.
2 ületõstmisega kokku (esimesed 2 alumise poole silma), koo 2 viimase alumise poole silmani, 2 parempidi kokku, pööra ümber
Koo kõik alumise poole silmad vasakpidi läbi, pööra ümber
Koo alumise poole silmad parempidi läbi*

Korda *-* kuni järel on 6 või vähem silma, tõmba need lõngaga kokku.

Õpetus on siin
Freddy posted @ 17:27 - Link - kommentaarid (1)
27 Detsember 2006
JÕULUKINK KÄES!
Sain emalt ja tütrelt nende poolt kahepeale tehtud jõulukingi kätte!
Tellitud Susa lõngapoest:

Must Punto Zümrüt Mohair, 4 tokki, ja lisaks veel kingiks kaasas must-kuldne Karmen Karides!
Kadestage kõik, lõng on lihtsalt fantastiline. Sellest tuleb teatrikampsun. Aitäh, aitäh, Susa! Isegi Eesti Post ületas ennast jõuluajal: 20. dets. on pakk Pärnust teele saadetud ja 23. oli ta Tallinnas. Ainult pakiteade jõudis alles täna minuni, kuna postiljonid ajasid ju koos meiega kapsast ja piparkooke sisse.
Ahvatluseks olid pakis veel ka lõngaproovid, nüüd näpin neid ja pean enesetaltsutuseks käima kapiuksi jalaga kinni paugutamas. Need nii irvakil, midagi ei taha enam juurde mahtuda peale koide...
Freddy posted @ 17:49 - Link - kommentaarid (3)
25 Detsember 2006
Jõulukingid
Kaunist jõuluaja jätku kõigile!
Ometi saab näidata asju, mida kaua salaja nikerdatud ja lõpuks eile pakkidest välja koorusid.
Esimene kingisaaja oli meie pere kõige noorem ja pisem liige. Temal oli projekt "Võtmed kätte". Paistis, et ta jäi rahule:

Villa on vilditud Sussimemme tehnoloogiat kasutades.
Tütar tõmbas oma kottidest välja sokid ja kindad, need lapsepõlve "õuduskingid" ehk "jälle need pehmed pakid". Kuna ta oma nägu siin näidata ei luba, siis peate leppima kirjeldusega - säravamaid silmi ja naerumal suud annab otsida. Päris tavalised need sokid ja kindad ka polnud:


Mõlemad on kootud 2-kordsest heidest nr 5 varrastega. Päkapikusokid tavalise soki kudumise meetodiga, nina kudumise õpetuse leidsin kusagilt netist ja võin, kui soovi on, hiljem üles panna. Kahju, et enne masinasse viskamist pilti ei teinud, oleks kindlasti konkureerinud "suurima soki" auhinnale. Palju ei puudunud, et oleks pidanud ringvarrastega kuduma. "Sõrad" nägid enne masinasse minekut välja sellised:

Veel sai tütar kaua kaubeldud vesti:

Kootud sakste sandikotist saadud harutatud lõngast, ruudud esitükil 2-kordsest Liisust.
Meie pere sai ka peakatted:

Kink oli küll ainult sinine müts, mille sai isa, see tikanditega on tegelikult kootud proovitööna. Kuna ta nii hästi välja kukkus, siis tegin neid veel. Kas keegi tunneb ära, kust algne idee pärit on? Ei? Aga siit: Dragonfly kübar Aitäh Sulle põhjaliku õpetuse eest, seda sai hästi ära kasutada!
Mütsi saab kanda ka nii:

Ja tikandid on lähemalt sellised:

Mees oli mütsi üle üliõnnelik.
Ja nüüd otsustas mu 83-aastane ema, et ta tahab ka sellist kõrvikut (ei-ei, see pole vanaduskiiks, ta proovis pähe ja see sobis talle tõesti!). Eks tuleb siis veel üks teha.
Aga mu tütar kinkis vanaemale sellise omajoonistatud pildi (vanaema lemmikloom on eesel):

Sooh, sai vist kõik.
Freddy posted @ 14:27 - Link - kommentaarid (13)
23 Detsember 2006
Kallid sõbrad!

Rõõmu südamesse ja rahu hinge!
Kauneid jõule kõigile!
Freddy posted @ 18:11 - Link - kommentaarid (8)
22 Detsember 2006
Kott kingituseks kolleegile
Esimene jõulukink avalikustatud!
Täna sai mu väga hea ja pikaaegne kolleeg kingituseks sellise koti

Lill lähemalt (pilt on teadagi vilets, tulevalgel tehtud)

Paistis, et talle meeldis. Heegeldatud jällegi kahekordsest heidest, lill kootud, lehed heegeldatud, vars tikitud ja hiilgust ka veidi peal.
Näpud sügelevad, tahaks juba teisi asju ka näidata, aga veel ei saa. Näitan siis seda, mis saladus pole ja mis ehk edeneb paremini, kui üldsuse silma alla on saadetud.
Praegu on käsil Knitty lehelt see Arisaig. Lõng sai ostetud jällegi kaltsukast (milline ammendamatu allikas!) ja kuna ta on tundmatu koositsega ja kaalu ega kogust ma samuti ei tea (oli poolina, kerisin 3-kordseks), siis ilmselt terve kampsun välja ei tule, käiseid peab amputeerima. Näis, äkki kahaneb hoopis vestiks. Aga veste ma armastan.

Ja loomulikult SUUR AITÄH kõigile kommenteerijatele heade sõnade eest, need on hingele palsamiks!
Freddy posted @ 10:49 - Link - kommentaarid (10)
21 Detsember 2006
PIDURIIDED JA -KOTID
Aasta pidulikem aeg on käes. Alati ajab peale kingiralli juhtme kokku see, mida igasugu üritustele selga panna. Aga mul on lisaks eelmise posti üsna pidulikule boolerole olemas ka jakk!

Tehtud Abakhanist ostetud kangajupist, mida tootes peeti tulevase kandjana silmas ilmselt diivanit. Aga kuna ma olen alati otsinud pigem kanga õiget tooni ja mustrit ning ei hooli eriti selle eeldatavast otstarbest, siis katab see nüüd mind. Toon on tegelikult veidi rohekam kui pildil paistab. Tükk maksis umbes 50 krooni, nööbid lasin jakiriidega katta Saanas. Jakk on tehtud katseks, sest mul on olemas ka väga ilus päris jakiriie, mis maksis märksa rohkem, kuid millele ei ole veel julgenud vaatamata diivanjaki õnnestumisele kääre sisse lüüa. Lõige pärit esimesest "Käsitöö" numbrist, sügis 2005, ja nägi seal välja selline

Jaki juurde käib ka kott:

Tehtud voodikattest üle jäänud sametitükkidest. Mis te arvate, mis staadiumis on voodikate? Tükkide kujul kapinurgas. Nutab kurvalt. Mina küll ei oska talle öelda, millal ta kokku õmmeldakse ja voodile laotatakse. Nuuks.
Suurem asi tikkija ma pole, aga mõnda kohta võite siiski lähemalt vaadata:

Ja kui emal on kott, siis peab ju tütrel ka olema

Hiilgus veidi lähemalt

Taustaks on tütrele eelmisteks jõuludeks õmmeldud kuldne mustlasseelik, krookekohtadel eri värvi paelad. Kuna ta on häbitult kortsus ja keegi triikida ei viitsi, siis ta ei taha ennast näidata.
Mõni teine kord ehk, tänaseks pilte juba küllalt laotud.
Freddy posted @ 18:31 - Link - kommentaarid (5)
19 Detsember 2006
JÕULUKONTSERT
Käisime perega täna meie koolis jõulukontserdil. Just MEIE, sest tütar õpib praegu samas, kus tema vanemad omal ajal.
Kuusk saalinurgas lõi meeleolu:

ja kontsert oli üliilus. Neil kontsertidel alati imetlen õpetajaid, kes suudavad lapsed panna selliseid asju tegema. Kontsert lõppes pimedas saalis, põlemas ainult paar küünalt. Lauldi "Püha ööd", esimene salm ühe poisi soolo, teine väikeste poiste koor ja kolmas ühendkoor.
Aga arvake ära, mis see on:

Öösärk? Vale. Kittel? Vale. See on tütre uus koorikleit. Jutt käis juba septembrist, et koorikleidid tuleb õmmelda. Paar nädalat tagasi toodi siis koju kilekotitäis tükke, heledaid ja tumedaid. Ei mingeid kommentaare, ei mingeid jooniseid. Arvatavad esitükid olid eriti kummalised, nagu oleks nabani (või veel madalamale) kolmnurkkaelus. Kokku ma neid igatahes õmblema ei julgenud hakata. Otsisin õpetaja kaudu selle õmbleja üles, kes asja välja lõikas, ja nagu selgus, ka 50 kleiti 70-st valmis peab õmblema. Mina olen üks väheseid mammasid, kelle tüdruk isetegijana välja pakkus. Ülemöödunud pühapäev kuluski voodipesust esinemiskleidi tegemisele. Ma rohkem ei kommenteeriks. Igatahes täna tervislikel põhjustel see kleit seljas ei olnud. Ja ma ütlen, et lastele hõlmik ja kolmnurkne kaelaauk kohe mitte ei sobi.
Aga ennast kiitmast ma ei väsi: minul oli seljas midagi hoopis kenamat

Kudusin seda boolerot oma pool aastat, mäletan, et kui Veerpalu olümpial oma kullasõitu tegi, siis mina kudusin selga. Kõige rohkem nägin vaeva loomulikult äärega, nagu vist kõik boolerotegijad, kes tahavad lokkivat satsi. No sai ikka harutatud, kolm korda vähemalt. Lõpuks pidin leppima, et satsid jäävad ära ja joonistasin heegeldatud ääremustri suvises Vogue-s olnud foto järgi.
Lõng on ostetud kaltsukast, kuna ma praegu seda tokivööd ei leia, siis täpsalt ei oska öelda, mida ta sisaldas, aga miski imelik kloor(?) oleks nagu peale villa olnud. Jupipealt tuli viiest tokist välja, kokku õmblesin teise lõngaga.
Mustale pluusile heegeldasin kaeluseotsa väikese kolmnurknse motiivi, kuna kaelus oli muidu liiga avar:

Kollaa˛ mustritest-fotodest on siin:
Freddy posted @ 21:56 - Link - kommentaarid (16)
17 Detsember 2006
HARJUKATE TÄNANE KOKKUTULEK
Jõudsin just koju, tuju on nii hea! Küll on vahvad need üritused. Saab palju uut õppida ja vaadata, mis teised teinud on. Sussimemm tegi meile põhjaliku sussikursuse, tal oli neid ka vapustav kogus vaatamiseks-ostmiseks kaasas. Olin juba varakult omale sellised tellinud:

Kohapeal viltisin kaunistuseks lille peale. Koduseks tööks jäi teine teha, peale tunde ei tahtnud seekord jääda. Aitäh Sulle, Sussimemm!
Osalesin ka päkapikutegemise töötoas alternatiivse tegevusega:

Viltisin pärleid. Pole varem nõelviltimisega tegelenud ja ausalt öeldes arvasin, et ei hakka ka kunagi, aga anna Kuradikesele näpp, võtab terve käe.
PS. Mõned asjad peavad esitlemist ootama, kuni jõuluvana käinud.
Suur-suur aitäh kõigile isetegijatele ja ürituste korraldajatele! Mõnusamat seltskonda pole elus kohanud!
Freddy posted @ 15:54 - Link - kommentaarid (4)
11 Detsember 2006
KAFFE FASSETT
Kas keegi on põdenud Kaffe Fassetti vaimustust? Mina olen. Kunagi nägin kusagil soome ajakirjas mõnda tema kampsunit, see oli küll 80-ndate lõpus. Sattusin tohutusse vaimustusse. See, kuidas ta värve ühendab ja mis tulemuseks saab, on lihtsalt vapustav.
Hiljem kingiti mulle selline raamat:

Sellest sattusin lausa pöördesse. Hakkasin kokku ostma lõngu, kombineerima toone. Inspiratsiooni sain neist:

Kokku kudusin kolm lapsekampsunit väiksemast suuremani, viimane ruuduline läheb tütrele praegugi selga, ning endale vesti. Seoses selle eri toonide vaimustusega tundub mulle, et mõned aastad tagasi oli lõngapoodides märksa suurem naturaalsete lõngade värvivalik kui praegu. Vaatan siiamaani lõngu just toonide seisukohalt ja ega suurt midagi valida pole kahjuks. Ikka suur % akrüüli ja 2-3 tooni. Aga minu kudumid on sellised:
Seenelise seljas

ja ülejäänud

Muide, tegemist on mehega, kes õppis kudumise selgeks 19-aastaselt, olles sattunud vaimustusse Shotimaa looduse värvidest. Ta ostis lõngavabrikust 20 tooni lõngu ja vardad ning kaasreisija õpetas ta kuduma teel Shotimaalt Londonisse. Praegu ta ka tikib, teeb lapitekke, maalib, ja jumal teab veel mida.
PS. Loodetavasti ei pahanda keegi, et panen siia ka vanemaid asju üles. Olen tõesti juba niipalju aastaid käsitööd teinud ja oma blogis saab sellest luua mingigi ülevaate.
Freddy posted @ 19:39 - Link - kommentaarid (10)
09 Detsember 2006
ROHELINE KOTT
Mul on peal hirmus kotivaimustus. Muudkui teeks teisi.
Täna sain valmis sellise:

Kootud 2-kordsest Jõgeva heidest, värv jube ilus oliiviroheline. Lill kootud, lisatud pärleid.
Tegin voodri ja panin luku ka peale. Nokitsesin täna teise kallal vaikselt, mees vaatas-vaatas, algul pikali, siis istuli, siis tõusis püsti ja hakkas üha närvilisemalt nõudma, et kas on juba valmis. Et saaks ikka pildi tehtud, hoidis ta seda madalstardis (nagu pildilt näha) ja nagu klõpsud käisid, kadus sellega uksest välja. Oli pool tundi kadunud, siis tuli tagasi ja ulatas mulle raha. Aeg-ajalt ta üllatab ikka mind sellega, et on jälle suutnud kellelegi midagi maha müüa. Seekord tegi ta äri ühe meie majas elava ameeriklasega.
Freddy posted @ 18:42 - Link - kommentaarid (8)
06 Detsember 2006
VANAST UUS
Näitan täna midagi, mis pole küll äsja valminud, kuid omamoodi fenomenaalne. Nagu P6rgukiz, olen ka mina suurendanud kampsunit. 2000.aastal nägi see välja selline (juba veidi väikseks jäänud)

Kampsun oli aga imepehmest mohäärisegusest lõngast (tegelikult mitte minu enda kootud, vaid sugulastelt kingiks saadud) ja hästi mõnus soe, nii et hakkas teisest kahju. Nojah, eks siis nuputasime ja tütrega kahepeale joonistasime mustrit nii:

Tütar on suur hobusefänn olnud sünnist saati ja seetõttu peab igal asjal peal olema soovitavalt hobusepilt, veel parem, kui mitu. Tema siis joonistas hobuse ja mina tuletasin sellest mustri. Rauad käisel on pärit mingist "Kodukirjast". Praegu, üle 6 aasta hiljem, on kampsun täies elujõus. Ilmselt käib veel mitu aastat:

Tütre suutsin ka vildivaimustusse nakatada, nüüd nõelub usinalt sõbrannadele jõulukinke:

Idee on pärit Heegeldaja fotoalbumist.
Freddy posted @ 20:40 - Link - kommentaarid (7)
01 Detsember 2006
ORAN˛ VEST
Ilusat jõulukuud kõigile! Meie päkapikud alles magavad (laiskvorstid sellised), enne esmaspäeva ei lubanud ennast üles ajada.
Aga nüüd käsitööst.
Tuli mul tahtmine vesti kududa. Vajalik ka - kampsuniga on tööl enamasti palav ja lihtsalt pluusiga jälle külm. Abakhanis nägin ilusat lõnga ja Garnstudios ilusat vesti. Ostsin siis 3 tokki oran˛i lõnga (Sirdar Nova Super Chunky 100g 113 m, akrüül-vill pooleks). Olin kindel, et vestiks rohkem vaja ei ole. Kudusin valmis seljatüki (nii prooviks, et kuidas jääb). Siis kudusin valmis ühe esitüki, mis algab keset selga ja lõpeb kaela taga. Siis sain aru, et lõnga tuleb puudu. Läksin Abakhani. Lõng otsas. Aga oli järel veel samavärvi peenemat lõnga. OK, mõtlesin, et selg võib sellest ka olla. Harutasin esimese seljatüki üles (!) ja tegin kahekordsest peenikesest uue. Hakkasin teist esitükki kuduma ja taipasin, et need tulevad liiga laiad. Harutasin üles, arvutasin natuke ja tegin kitsamad. Siis jäi nii palju lõnga üle, et otsustasin katsetada, kas ikkagi ka selg välja ei tule. Tuligi. Sellele vestile on seega kolm korda seljatükki kootud. Nööbid on tehtud mummukeede põhimõttel puust nööbialuste ümber. Kogu peenike lõng jäi üle ja jämedat ka veel väike kerake. Aga Murphy seadus, et lõnga tuleb alati puudu ja poest on otsas, üritas ennast siiski korraks kehtestada.


Tänane saak Raeapteegi naaberpoest: heie, villaloor ja viltimisnõelad - varustus harjukate kokkutulekuks:

Valgest heidest kavatsen omale mütsi kududa, punane ja hall heie on veel ideetud. Hallil heidel on lillakas triip ka sees, pildilt pole näha. Aga ma jubedalt tahaks sellist elektrisinist (pildil keskel) ühevärvilist heiet saada. Kuuldused liiguvad, isegi soomlaste blogides, et peaks nagu olema. Kas keegi on näinud?
Freddy posted @ 18:46 - Link - kommentaarid (7)
500473 visitors