Freddy toimetised
Freddy toimetised
Millega veedavad oma aega need, kes käsitööd ei tee? Ei tea. Aga tahaks, et mul oleks nende aeg ka.
30 August 2009
PÕRGUTULBAKIRI e. KAITSEKINDAD

Tallinn ei ole sugugi turvaline linn. Oht varitseb tänavatel, hoovides, isegi päise päeva ajal ühistranspordis. Eelmisel talvel tülitati või passiti mu tütart mitmel korral trenni minnes või sealt tulles. Ja see ei ole üldse meeldiv.


Vanasti usuti, et teatud kirjad ja värvid kaitsevad inimest. "Värvidest on eestlased juba esiajast peale pidanud maagiliseks kaitse- ja ravivahendiks punast kui vere värvi ning elu, nooruse ja rõõmu sümbolit. Arvati, et punase lõngaga piiratud alale ei pääse "kurjad vaimud" ja et nii võib takistada haiguse levikut" - Vt. Viljandimaa rahvarõivad 19. sajandil - Halliste ja Karksi kihelkonnad. Viljandi Muuseumi Aastaraamat, 1999. Sestap said need kindad kolm madarapunast ringi ümber randme.
Kaheksaharulise tähe, aotähe ja tulba motiivist koosneb põrgutulba ehk peksutulba, pessutulbakiri. Rahva kujutluse järgi olevat selle kirjaga kindad kaitsnud inimest ihunuhtluse eest. Aotähte tulba otsas peeti kurja ärahoidjaks - elu sümboliks. Ehk tänapäeval aitab see kiri ahistamise ja tülitamise vastu.Muster: "Mulgi kirikindad ja kirisukad" (1960), lk. 65
Lõng: Balti jaama väikeset lõngapoekesest, värvitud indigo ja krapiga
Vardad: 1,25, silmade arv 88, vardal 22 silma.

Lõpets on sõrraline, pöidlal jätkasin põrgutulpa:


Head kaitsmist!

Freddy posted @ 20:19 - Link - kommentaarid (12)
20 August 2009
PROJEKT HAPUKURGIHOOAEGADEKSSelle lapiteki tegemiseks oli mul kolm põhjust -
1. Kapis seisis paar kilo sinist akrüüllõnga, millest kampsuneid vm. mõistlikku ei tahtnud kududa
2. 2007.a. ehk minu tikkimisaastast oli järel mitu kotti pisikesi kaltsukast ostetud erivärvilisi kerakesi
3. Vajasin mingit nokitsemist hetkedeks, kui ühtki ideed parajasti pole, aga niisama istuda kah ei taha

Kuna sinist lõnga oli kahte sorti, üks veidi jämedam, siis ei olnud võimalik kõiki ruute teha värvilisi. Ausalt öeldes tüdinesin ka jubedalt ära lõngaotste sisseajamisest, kuigi ei teinud seda korraga, vaid iga lapi valmisheegeldamise järel kohe. Värvide valiku süsteem käis nii, et esimene ring kõige heledama tooniga, järgmine kõige tumedamaga ja siis keskmise tooniga lõng. Ühevärviliste lappide tegemine läks niisiis käbedalt - u. 30 tk õhtuga.
Enne kokkuheegeldamist ma mingit paigutust ei teinud, sest iga värvilist lappi on suvaline arv, niipalju kui lõnga jätkus. Kloppisin lapid kotis segamini ja võtsin lihtsalt selle, mis kätte juhtus.
U. 10 cm laiuse ääre heegeldasin ka ümber, sellega sain teki suuruseks 200X150 cm.
Freddy posted @ 14:12 - Link - kommentaarid (33)
500473 visitors