Freddy toimetised
Freddy toimetised
Millega veedavad oma aega need, kes käsitööd ei tee? Ei tea. Aga tahaks, et mul oleks nende aeg ka.
30 Aprill 2007
VOODIKATE JA VEEL VEIDI ROOSE
Sel aastal juhtus midagi erakordset - mul on neli vaba päeva järjest. Täna lihtsalt anti vaba päev ja kuna ka sel nädalal polnud laupäeval minu kord orjata, siis tuligi kokku pikk nädalavahetus - oh õnne. Tänu sellele õnnestus mul lõpuks ometi valmis õmmelda voodikate, mis väljalõigatuna on üle kahe aasta kapinurgas vedelenud ja nukralt nuuksunud. Kardinasameti tükid on ostetud Abakhanist, aeg-ajalt seal ikka liigub selliseid väikesi tükke, millest kardinat on muidugi raske tekitada, aga lapitekiks kõlbavad küll. Kate sai üsna luksuslik, ulatub ikka tublisti üle voodiääre. Voodriks panin tumesinise riide ribad, mis samuti leitud Abakhani jäägikorvist. Eks väikese tõuke selle tegemiseks andis ka Aasta Ema tekk. No kas saab siis ise jääda ilma, kui selline iludus on kodust läbi käinud!

Valmis ka järjekordne roosikott, seekord roheline. Heegeldatud kahekordsest heidest ühekordsete sammastega. Klapile lisatud märgvilditud roosilapi teine pool:

Eelmise tikkimisteisipäeva piste oli eelpiste e. running stitch. Kõige lihtsam ja tavalisem piste üldse. Ega minagi temaga suurt jamada viitsinud, nõelusin ta niisama sinna roosi peale spiraaliks:

Muide, kui keegi leiab, et see roheline või roosa roosikott sobib tema garderoobiga, siis võtku ühendust.
Freddy posted @ 17:50 - Link - kommentaarid (12)
25 Aprill 2007
KEE
Vahel peab ehteid ka tegema, onju. Eriti kui mõni aeg tagasi sai cernitist tehtud hiigelpikk silinder, millest tuleb mumme välja nagu vabrikutoodangut. Koos roosilapikestega proovisin märgviltida ka pallikesi, ning oh rõõmu - Helmehaldjal tulid müüki vasevärvi ketid jm. värk, mida ehetesse kasutada. Kulla- ja hõbedavärvi asjad mind eriti ei eruta, aga selline "vana" asja meenutav metall küll. Seekord proovisin teha kahekordset keed, aga muidugi jääb puudu "nägemusest" ja kogemusest - ei oska veel pallikesi nii panna, et nad üksteist ei segaks ja trügima ei hakkaks.

Üks klõps kaelas ka. Käisin tööl täna juba sellega, algul tundus, et on liiga pikk ja hakkab segama, aga ei, väga mugav oli.

Täna käisime koos Muhviga ka Raasikul heidejahil. Kahjuks väga suurt valikut värvide osas just polnud. Aga muidugi rabasin ikka kokku küll, nii et kallis Muhv pidi mulle suure musta prügikoti laenama, et oleks, millega oma varandus sealt ära lohistada. Olles harjunud kesklinna kirvega tundub sealne hind ikka päris olematu. Näitama ei hakka, mõned kadestaksid ja enamus peaks täitsa opakaks.
Freddy posted @ 17:09 - Link - kommentaarid (14)
23 Aprill 2007
ROOSIKOTT
Peale ematekiga õnnelikult finišisse jõudmist tuli tahtmine jälle üks kott teha. Kodus oli mitut sorti roosa heide jääke ja roosat ja tumelillat ning rohelist villa kah. Mõtlesin, et seekord võiks lisaks heidest heegeldusele lisada ka pisut märgvilditud vilti. Ja et pärast võiks ka veidi tikkida.
Lõpptulemus on selline:


"Protsessi" pilte kah:
Sellised olid kott ja vilt enne viltimist:

Kott on heegeldatud kahekordsest heidest, erinevad toonid roosat. Sanga keerutasin nii, nagu nööri ikka mullu ja muistegi on tehtud. Mu meelest väga vahva jäi see nöör peale viltimist. Kinnissilmustega heegeldatud vorst mul miskipärast ei õnnestu, tuleb liiga jäme ja masinas kokku ei lähe nii palju, kui mulle meeldiks. Roosilapike on käsitsi märgvilditud, sellele kotile läks pool lapist.
Kott ka peale viltimist ja enne lapikese lisamist:

Roosile on peale tikitud eelmisel nädalal tikkimisteisipäevade kavas olnud Palistrina stitch. Päris nunnu teine:

Lehele lisasin ka mõned varesejalad.
Freddy posted @ 17:18 - Link - kommentaarid (11)
20 Aprill 2007
AASTA TEGU VOL.2
Aasta ema tekk on valmis!
Vead parandatud, kergelt üle aurutatud ja siin ta nüüd on:

Otsad tegin üle ühe rea kinnissilmustega.
Mulle tundub, et sel tekil on hea aura. See osake, mis mina sinna panustasin, läks nii ludinal, oli tunne, nagu käes oleks olnud võluvardad ja -heegelnõel, need oleks nagu ise teinud. Lapikeste jaoks mustrid leidsin oma meetrisest mustrilehtede kuhjast silmapilkselt, valesti läinud lapikeste väljaharutamine ja asendamine lausa lendas ja Mari Marikese pitsid said külgedele nagu iseenesest, kumbki poole tunniga.
Lõplikud mõõdud 2*2,12 meetrit.
Muud mul polegi öelda kui - ilus on ta.
Freddy posted @ 12:57 - Link - kommentaarid (38)
15 Aprill 2007
AASTA TEGU VOL. 1
Tänaselt harjukate kokkutulekult tulin peaaegu koomas, praeguseks (kl. 23.15) olen suutnud ennast niipalju koguda, et viskan paar rida.
Teemaks oli aasta ema teki kokkuheegeldamine. Lappe oli saabunud palju, üks ilusam kui teine. Ja väga värvilised olid need valged lapid – saime neist kokku maleruudustiku, heledamad ja tumedamad vahelduvad:

Algus läks libedalt – kõigepealt heegeldasime ristipidi ribad kokku, siis hakkasime pikkupidi heegeldama.
Mari Marike heegeldas oma võrratuid äärepitse pikemaks:

Peaaegu lõpusirgel olles tundsin mina, et enam ei suuda. Kell oli siis juba peaaegu viis. No ei jaksa joogaasendis, jalg sõlmes kõrva taga ja selgroog s-kujuline, kuigi kaua olla. Laotasime teki siis laiali, et näha, kui palju on jäänud, ja mul lipsas üle huulte, et lõpetan ta kodus ära. Liiati ilmnesid siis ka mõned probleemid – paar lappi tuleb asendada, kuna nad on liiga suured ja kroogituna ei sobi kuidagi. Kohapeal lahti võtta ja uuesti teha poleks jaksanud meist keegi enam.
Igatahes tõid Master ja Kikukas mind selle iluga koju ja kõik lubasid aidata, kui mul juhe kokku jookseb ja ma hädakisa tõstan. Siin on see mis me valmis saime (pitsid ja mõned kohad on lahti), mulje saab kätte:

Master ehk näitab paremaid pilte:

Minu viimase hetke panus lappidesse on siin:

Kootud sellepärast, et paar inimest, kes ennast sellesse ühistegemisse kirja lasid panna, lappide kudumisega hakkama ei saanud ning kellelegi sellest ka ei iitsatanud. Minul võttis nende tegemine kolme kuu asemel aega alla nelja tunni, reede ja laupäeva õhtul veidike nokitsesin.
Freddy posted @ 20:37 - Link - kommentaarid (19)
12 Aprill 2007
AUSTRID JA ROOSID
Sellenädalane piste on inspireeritud austritest - nimelt oyster stitch. Toppisin need austrid, mis on tegelikult kettpiste edasiarendus, paarissämppiste vahele koti sangale. Õpetuses on esimene pilt minu meelest peegelpildis, sest niipidi alustades see küll välja ei tule.

Olen täitsa selle tikkimise lummuses, fantastiline tegevus!

Praegu ruulivad roosid, esimesed õied juba foorumis ja blogides puhkevad. Milliseid tõlgendusvõimalusi see teema küll andis!
Trika näitas täna oma "untsuläinud" vanutatud kotti, mis Eriale saatmata jäi. Kott on mu meelest nii ületamatult super, ma jätkuvalt ei saa aru, kuidas ta heidega silmab, mul on selle kudumise-heegeldamisegagi raskusi, kuna ta sinder ju katkeb kohutavalt. Aga ehk saan sellele nipile ka kunagi jälile. See kott meenutas mulle kunagi ammu tehtud sviitrit. Ammu oli see tõesti, tehtud enne tütre sündi endale. Nüüd poseerib ta siin ise selles (kuigi sviiter mahub ka mulle selga - õnneks!):

Lõng tundmatut päritolu, aga mitte villane. Tundub mingi puuvillasegu olevat. Muster on peale silmatud mulineedega, pärit vist mingist "Suuri käsityökerho" numbrist, seal oli ta tikitud väikelapse kampsunile ja tundus nii vastupandamatu, et lihtsalt tegin ära.
Freddy posted @ 18:38 - Link - kommentaarid (10)
08 Aprill 2007
TÖÖPÜHA
Ega need kirikupühad paraku mulle muud ei tähenda kui seda, et saab vabu päevi. No ei ole minus mingisugust religioossust. Aga kolm päeva, mil pole vaja ennast tööle vedada, on ikka kingitus küll, mille eest tasub tänulik olla ja seda maksimaalselt ära kasutada.
Kõigepealt tikkimisest. Tütar tõi mulle raamatukogust "Tikkimispistete piibli", sealt otsisin eestikeelseid pistenimesid. Olen teistele järele jõudnud ja peale ühe piste kõik 13 läbi teinud, pühade ajal katsetasin:
Paarissämppiste (roheline) ja Algerian eye stitch:

Knotted cretan:

Sehkendasin veel veidi ka varemomandatud pisteid sinna ja litreid-pärleid ka. Hetkeseis on selline:

Nüüd ootan uusi pisteid, sinna mahub veel üht-teist.
Cerniti näppisin ka ja pallikesed leidsid koha sellises kees (cernitist on need puidumustrilised pallikesed, ülejäänu on katkistest keedest pärit merevaik jm. looduslik kraam):


Esimest korda elus katsetasin ka märgviltimist. Õieti tahtsin proovida nuno-t, aga ei leidnud üles tüllihunnikut, mida alusena kasutada. Tegin siis niisama. Mustriks on lisatud mõned mohäär- ja tavalise lõnga jupid ning Susalt ostetud lambalokid. Tükike enne ja pärast viltimist:

Kasutasin mullikilet, üsna vähe pidin rullima, väga hästi viltus. Tükk läheb ületikkimisele ja peale seda leiab koha ilmselt mõne koti peal.

Tütar nokitses ka, sain roosa käeketi omanikuks:

Hulga mobiiliripatseid tootis ta ka.

Suure käsitöötamise vahepeal on ju vaja süüa. Tegin sushit, seegi poolenisti nagu käsitöö:


Ma polnud varem seda söönud, seetõttu ei oska öelda, kas tegemist oli tegelikult sushiga või hoopis lõhe-riisi-kurgi rullbiskviidiga. Maitses igatahes hää, väga vürtsikas (wasabi asemel kasutasin meie mädarõigast õunaga, riisiks oli pudruriis, riisiäädika asemel lisasin veiniäädikat).

Freddy posted @ 19:51 - Link - kommentaarid (7)
03 Aprill 2007
TIKKIMISTEISIPÄEV
Inimene läheb lolliks ikka tasapisi, märkamatult. Ise ei saa arugi, kahjuks keegi teine ka ei ütle. Kiidate siin kõik veel ikka takka.
Et millest jutt? Eks ikka sellest, et tegelikult ma üldse ei salli tikkimist. Eriti igasuguseid pisteid, mis ei ole ristpiste. Õigustame ennast siis sellega, et ON bordoovärvi sulejope ja ON bordoovärvi heie ja NIISAMA käed rüpes istuda ei ole võimalik ja esimene katse tuli päris hästi välja. Loll, kes põhjust ei leia, skisod ju ka ütlevad, et hääl sosistas kõrva ja käskis teha.
Niisiis, kuna käes on juba 14. tikkimisnädal,olin ma ikka asjaga kõvasti maha jäänud ja vajasin järeleaitamistunde. Minu eilne töö (võib vist öelda, et kui tervet ei jõua, tee pool - iga piste on lihtsalt korra läbi katsetatud):
Aedpiste:

Kreeta piste:

Chevron stitch (roheline):

Kettpiste (barred chain) - ühepoolsete kidadega:

Kahepoolsete kidadega:

Need kaks viimast mulle küll eriti ei meeldi, tavaline kettpiste on ilusam.
Siin siis pisted üldpildis:


Täna alustasin jälle.
Bonnet stitch:

Sämppiste:Ja koti hetkeseis:


Igatahes karud ei saa aru:

(Hetke tabas tütar paar nädalat tagasi loomaaias)

Aga tikkisin ma (ristpistet) juba seitsmendas klassis:

Kohe näha - lapsest saadik kiiksuga.
Praeguseks on omandatud 9 pistet neljateistkümnest. Mõned on päris ilusad ja neid tasub veel kusagil kasutada, mõni mulle küll erilist muljet ei avalda.
Freddy posted @ 18:27 - Link - kommentaarid (9)
01 Aprill 2007
MINU LÕNGALUGU
Kui jaanuari algul avastasin foorumist teema "Lõngakonkurss", võitja väljakuulutamisega 1. aprillil, siis arvasin, et tegemist on aprillinaljaga. Aga igaks-juhuks jälgisin teemat edasi. Paistis, et rahvas nii ei arva ja hakkas sebima ning linke laduma. Ikka, et kuidas kedervart teha ja mismoodi sellega lõngapusasid pikaks ussiks vändata. Ja linke lõngadele. Jäin juba konksu otsa ja hakkasin siplema. Kraamisin oma cd-sid ja otsisin lapse võrevoodi pulki. Ei leidnud. Viimases hädas pöördusin oma tislerist mehe poole, et mis ta arvab, mul oleks vineerist ketast vaja (esialgu kahest komponendist ei julgenud iitsatada). Läks aega mis läks, ükspäev visati ketas mulle lauale. Tänasin-kummardasin. Siis hakkasin tasapisi varrest sosistama. Küsiti, et milleks vaja. No konkursiks, auhind on 500 krooni eest lõnga (viimase sõna ütlesin hästi vaikselt). Aga ta kuulis ära ja hakkas vastu. Mul juba lootus kadunud, siis ühel päeval tuleb mees töölt ja küsib kavala näoga:"Kas sa keppi tahad?" Mina vastu, et no kossas, no missas, päise päeva ajal ja publik ei maga ja... Kotist võeti pidulikult pikk puupulk. Siis oli ta ikka juba ise ka hasardis ja pani selle vurri kokku ning vaatas huviga, kuidas "massin" töötab. Ja töötaski!
Võtsin algatuseks selle raksema variandi, ehk siis villast lõnga keerutamise. Kodus olid mõned erivärvilised villatuustid. Et inspiratsiooni ammutada, kolasin mööda Yarpunki blogi ja Pluckyfluffis ja etsy tuulasin ka mitu korda läbi. Avastasin viimasest isegi lõnga, mis oli tehtud ribadeks lõigatud pruutkleidist.
Ostsin turult toki peenvillast lõnga, et oleks, millega omatehtud lont kokku korrutada, samuti litreid. Litrid ajasin peenikesele lõngale, villast keerutasin paksu ja tegelikult õudselt ebaühtlase lõnga, need kaks korrutasin kokku. Lõng sai selline:

Siis julgesin ennast konkursile kirja panna. Esimesest lõngast kudum ei kõlvanud muidugi kuhugi, jube ebaühtlane ja meenutas kaltsu. Tegelikult ongi nii, et ka need proffide poolt kedratud efektlõngadest tehtud kudumid pole kaugeltki nii ilusad kui lõngad vihis (minu arvamus).
Järgmiseks otsustasin, et proovin hoopis heidest teha, ehk on lihtsam.
Materjalid on siin (pildilt paistab ka pisut kedervart):

Peenike ühekordne lõng, heie, litrid. Keerutasin kahekordse heide, siis ajasin peenikesele lõngale litrid. Neid omavahel korrutades lisasin kunagi Abaknhanist ostetud looritülli ribad. Väga ilus sai mu meelest:

Olin sunnitud jaanuaris viibima mõned päevad Tartus, see lõng oli mul kaasas ja hakkasin temast seal õlasalli kuduma. Tüll jätab kudumil sellise mulje, nagu tuleks läbi pitsi värske lumi, litrid välgatavad valguse käes nagu jääkristallid:

Marssides õhtuti pimedatel lörtsistel tänavatel tuli mul mõte lõngadele ka nimed panna. Valge lõnga nimeks sai "Jääkuum" - soe sall, mis näeb välja lumine (vastand jääkülmale). Äärepits on heegeldatud 2-kordseks korrutatud peenvillasest lõngast, veidi on sinnagi litreid lisatud.


Tekkis väike hasart ja tahtmine veelkord villast lõnga teha. Nimigi oli juba leitud - "Rohe-sina", kuna kodus olid olemas sinine ja türkiisroheline villaloor:

Juurde ostsin veel pärleid ja litreid, valge peenvillase värvisin türkiissinise puuvillase riide värviga ära (väga hästi värvus):

Siis tegin valmis niipalju lõnga, kui rohekassinist villaloori jätkus:

Hakkasin eset kuduma. Sellise lõnga puhul pole ju teada, kui palju välja tuleb mingist kogusest. Algul tahtsin vesti kududa

Aga kuna lõng oli ikkagi väga ebaühtlane ja selgus ka, et sellist heledat rohekassinist villaloori pole hetkel kusagil müügil, siis ostsin tumedat türkiisi ja orienteerusin ümber kotile. Vardad võtsin nr 10, kohati on lõng ka kahekordselt.
Kott sai üpris suur, vahepeal jõudsin soetada endale ka helesinakasrohelise kevadmantli, selle juurde läheb mu uus sumadan nagu rusikas silmaauku:

Koepind ka lähemalt:

Need lõngad läksid siis konkursile.
Võistlus kujunes tihedaks, kõik esitatud lõngad olid fantastilised.
Minu jaoks lõppes asi siiski aprillinaljaga - sain teise koha, kaotades võitjale 0.01 punktiga. Aga mul ka vedas - nimelt pääses mu abikaasa kardetud hunnikust auhinnalõngadest, mis muidu oleksid meil maandunud. Nüüd soovin ma oma koiparvele head lennuilma Põlva poole siirdumiseks ja
PALJU ÕNNE SILPSOLPSILE!
Tänud ka kõigile, kes lõngu hindasid ning eriline tänu SUSALE selle konkursi väljamõtlemise ja läbiviimise eest! Susalt sain Isetegija kalendri, mis mul seni puudus.
Mina olen igal juhul võitja - omandasin uue oskuse, sain mantliga sobiva koti ja õlasalli, mida ma muidu küll poleks viitsinud kuduma hakata. Kedervars pealekauba.
Susa sai tänutäheks minult sellise lihavõttelõnga:
.
Tänane kokkusaamine Pärnus pani konkursile ilusa punkti, nii tore oli näha originaalis teisi võistlustöid ning (enamuses) Pärnu kandi isetegijaid. Muuhulgas vaatasime üle ka Pärnu promenaadi.
Ilus konkurss ja ilus üritus oli!
Freddy posted @ 17:38 - Link - kommentaarid (22)
500580 visitors