Silpsolpsu käsitööpäevik
Minust...

vanus: 52
elan: Põlva

Minu teised blogid:Harutaja

Metsarahva memuaarid

Põlva Käsitööklubi


Arhiiv...


Otsingud...

Google Custom Search
02 Oktoober 2009

Käsitöine reis Lätimaale

Täpselt selle sügise esimesel päeval võttis meie Käsitööklubi väike reisiseltskond ette teekonna Lätimaale. Oh, kuidas ma ootasin seda reisi ja ei pidanud pettuma! Sai ju viimati Lätis käidud vähemalt 20 aastat tagasi. On tollest ajast ilusad mälestused ja nüüdsed värsked elamused jäävad ka kindasti pikaks ajaks meelde.
Riia vanalinn on väga ilus. Üks hoone uhkem kui teine.Meie ''giidiks'' oli Linda Rubena. Nii mõnedki mäletavad teda kindlasti Käsitööliidu juubelipidustustelt ''Estonia'' kontserdisaalis. Linda on siis taolise ühenduse juht Lätis, rahvusliku käsitöö ekspert. Sama hästi oskas ta ka iga maja kohta midagi huvitavat rääkida. Ühte käsitöösalongi Senā Klēts, kus ta ka ise kunagi oli töötanud, viis ta meid vaatama Läti rahvarõivaid. Sealt sai kohe neid osta terve komplektina või üksikuid detaile. Või tellida. Meil Eestis vist sellist poodi pole, et lähed sisse ja küsid näiteks Põlva naise kostüümi? Või kus oleks vähemalt väljapanek Eesti erinevate piirkondade rahvarõivastest. Meie igatahes jäime sinna salongi tükiks ajaks imetlema. Kõike muud oli seal ka - kindaid-sokke, vöösid, keraamikat. Läti kaardi kujuline kinnaste väljapanek oli väga vahva.

Esimesel päeval külastasime nukunäitust Riia Mustpeade Majas. Sõna ''nukunäitus'' tõi mulle silme ette erinevad puped, millega väikesed tüdrukud mängivad! Aga võta näpust, ei olnud seal titenukke. Olid rohkem sellised suurte inimeste nukud. Väga huvitavad, omanäolised, kunstnike tehtud nukud. Eestlaste tehtuid oli seal ka.

Õhtul sõitsime Ogresse. Kõigepealt oli meil muidugi vaja ära käia Ogre tehase lõngapoes. Tegelikult oli seal rohkem trikotaa˛tooted ja väike nurgake lõngadega ka. Selle Ogre lõngatootmise kohta saime ikka väga vastukäivaid ütlusi, aga tõsi on see, et haapsalu salli lõnga ma sealt ei saanud ja müüjanna ütles, et valget pole neil ammu enam olnud. Seinal olid küll suured poolid ilusate värviliste lõngadega ja ma peaaegu juba valisin ühe helerohelise endale välja, aga siis selgus, et see polegi peenvillane, vaid hoopis 50:50 akrüüliga pooleks. Sallilõnga oli vaid 4 pooli ja need olid must, tumehall, tumesinine ja veel mingi tume värv. Naised muidugi ostsid sealt ilusaid erinevaid lõngu, mida müüdi tavalistes tokkides ja kerades.
Ogres oli meil kohtumine kohalikus käsitööringis. Uudistasime seal, mida huvitavat lätlased teevad. Kaks ruumi olid täis topitud kangastelgi. Vist igale ringiliikmele teljed! Kangakudumist harrastatakse seal kõvasti. Mulle meeldis üks hästi lai rahvariide vöö, mille muster ei kordu, vaid iga osa on oma kindlate märkidega, milledel on omakorda kindel tähendus.Teise päeva veetsime taas Riias. Dekoratiivkunsti ja -disaini muuseumis külastasime Viktoria ajastu moenäitust. Oh seal oli vaatamist ja imetlemist! Kuidas on võimalik, et naisel on nii peen piht või nii peened sõrmed? Ja missugused peened tikitud pärlitööd! Ma pole nii tillukesi helmeid näinudki, suuremad kui 1 mm nad kindlasti polnud. Kleidid olid muidugi uhked ja kangaga ei koonerdatud.Ühes käsitööettevõttes (Tīnes) käisime. Imetlesime seal Läti kinda- ja sokimustreid. Mu meelest on need kuidagi erksamad ja rõõmsamad kui meie omad. Eks nad ole lõunapoolsem rahvas ka! Aga silma jäi see, et paljud mustrid on eestlastele tuttavad. Ostsin sealt endale randmesoojendajad.Enne kojusõitu käisime veel Lidos. Imeilus oli. Kogu reis. Nüüd tahaks Läti kindaid kuduma hakata! Ja veel palju muud! Ideid on päris palju. Mõned ideed said poolvargsi fotokasse püütud, et ikka meeles püsiks.

Kui te nüüd selle pika jutu jõudsite läbi lugeda, siis on veel võimalus aega raisata piltide vaatamiseks. Neid on päris palju! Näitused said ka suures osas üles pildistatud.

Silpsolps postitas kell 00:23 - Link - kommentaarid (18)

Sina oled 1234829 külastaja! Tule jälle!