Silpsolpsu käsitööpäevik
Minust...

vanus: 52
elan: Põlva

Minu teised blogid:Harutaja

Metsarahva memuaarid

Põlva Käsitööklubi


Arhiiv...


Otsingud...

Google Custom Search
26 Detsember 2012

Rootsi põiming

1.detsembril käisin koos Remikese ja Triinega tartukate kokkusaamisel Ülenurmel. Undukas õpetas seal rootsi tikandit. Ma olin küll tookord väga haige, aga minemata jätta ka ei saanud! Loodan, et keegi minu pärast haigeks ei jäänud. Nüüdseks olen selgust saanud, et mu jubedad nohu- ja vähemjubedad astmahood on hoopis allergilist laadi ja tingitud kangatolmudest, mitte viiruslikud. Kokkusaamisel tegin mõned pildid ja Undukas kirjutas sellest ka oma blogis.

Tartus alustasime lihtsa sik-sak mustriga ja mina ei hakanudki sinna enam midagi juurde kombineerima. Valmis sai üsna jõuluvärvides käterätik. Tikkimiseks kasutasin Steinbach Wolle Capri lõnga. Heegelpits on pärit Liina Meresmaa ''Näputööd 1'' vihikust (pits nr 473). Heegelniit Ancora ja heegelnõel 1,5. Põiming on ainult ühes käteräti otsas.

Rootsi põiming

Rootsi põiming

Rootsi põiming

Teise käteräti tegin emale jõulukingiks. Mustri vaatasin netist ühe pildi pealt. Spetsiaalne rootsi põimingu kangas on teistsugune, nii et vahvelkangale igat mustrit teha ei saagi, aga see muster tuli natuke kohendades välja küll. Originaalpilt ka võrdluseks. Tikkimislõng on üleminekuga Steinbach Wolle Capri Ombre. Heegelniit sama nagu eelmisel käterätil. Pitsi muster natuke muudetud kujul Erna Aljasmetsa raamatust ''Heegeldatud äärepitsid'' (pits nr 39). Pitsi viimase rea heegeldasin tikkimislõngaga, ainult et harutasin 4-kordse lõnga 2-kordseks. Tikand on seekord käteräti mõlemas otsas.

Rootsi põiming

Rootsi põiming

Rootsi põiming

Ja veel tahan ma näidata natuke sarnaseid tikandeid, mis on minu ema tehtud 18-aastase tütarlapsena umbes 50 aastat tagasi! Kui rootsi tikandis jääb kanga teine pool puhtaks (põimitakse ainult pealmiste niitide vahele), siis need tikandid on tehtud kanvaa-riidele, mäletan, et meil öeldi kanevaa. Oli vene ajal selline õhuke kangas, mida kasutati peamiselt abikangana. Näiteks tavalisele riidele ristpistes tikkimiseks. Pärast siis tõmmati koelõngad niithaaval mustri alt välja. Need tikandid on siis läbi kanga tikitud 6-kordse mulineega. Küllap nii mõnelegi tuleb tuttav ette! Mina mõtlesin kohe, et see ongi rootsi tikand ja küsisin ema käest need endale uurimiseks ja pildistamiseks. Nüüd netis surfates olen leidnud, et see võib olla jugoslaavia tikand.

Vana tikand

Vana tikand

Vana tikand

Vana tikand

Kuigi mina pean küll homme-ülehomme veel tööle minema, soovin kõigile ikka veel rõõmsat jõuluaega, sest teatavasti kestavad jõulud kolmekuningapäevani!

Silpsolps postitas kell 16:18 - Link - kommentaarid (17)

Sina oled 1170470 külastaja! Tule jälle!