Silpsolpsu käsitööpäevik
Minust...

vanus: 52
elan: Põlva

Minu teised blogid:Harutaja

Metsarahva memuaarid

Põlva Käsitööklubi


Arhiiv...


Otsingud...

Google Custom Search
30 Oktoober 2006
Mõni päev tagasi netis surfates leidsin juhuslikult ühe väga huvitava käsitööliigi, millest mina küll varem kuulnud polnud. Selle kunsti nimi on TEMARI ja pärit on see algselt Hiinast, tänapäeval aga tuntud kui Jaapani rahvuslik käsitöö. Temari palle kingivad Jaapani emad tütardele uueks aastaks, need sümboliseerivad õnne, heaolu ja suurt sõprust. Tänapäeval kasutatakse neid näiteks jõulukuuse kaunistuseks. Selliste kaunite geomeetriliste ja enamasti sümmeetriliste mustritega pallide valmistamine on omaette matemaatika. Töö käib nõela ja lõngadega. Kes tahaks proovida?

Selle pildi all avaneb link, kus räägitakse temari ajaloost.
Endale ja teistele huvilistele talletan siia leitud lingid temari ajaloost, olemusest, matemaatikast, mustritest ja hulganisti pilte:
Japanese Temari
Japanese Temari Ball Gallery
Temari - a photoset on Flickr
Temari Gallery
Kitsune Monogatari Japon
The Mathematics of Temari
Temari Store - Shop for Temari Books
Silpsolps postitas kell 21:35 - Link - kommentaarid (8)

26 Oktoober 2006
Susa kirjutas foorumisse just täna ühe käsitööliste Murphy seaduse:
Quote:
Kui sul on palju ideid, pole sul aega, et neid teostada. Kui sul on palju aega, oled ära unustanud need ideed, mida enne teha tahtsid!

No täpselt nii ongi!!! Minu kohta kehtib praegusel hetkel just see esimene pool: on palju ideid, on tahtmist teha, aga aega pole! Öeldakse küll, et kõigil on aega ühepalju - 24 tundi ööpäevas - aga kuidagi ei tule välja sellega. Viimasel ajal annab väsimus tunda, eks selle võib vist sügise süüks ajada...

Tasapisi olen ikka nokitsenud. Šveitsist ostetud lõngast (vaata 2 postitust tagasi) sall on ammu valmis, seisis teine paar nädalat ja ootas narmaid külge. Tavalisi narmaid ei tahtnud ja ei suutnud sugugi otsustada, mis ma sinna salli otsa panen. Lõpuks tegin sellised spiraalnarmad ja jäin rahule. Veel nädal aega vedeles see sall mul siin silma all. Tahtsin ikka kaelas pilti teha, aga küll polnud tegijat ja kui oli, siis polnud poseerijat ja nüüd ise ennast pildistades ei saanud hää. Tegin siis täna ühe klõpsu ära, eks hiljem saab kaelas ka tehtud.

Sall on veidi üle 2 meetri pikk. Kootud nr.6 varrastega ja üks-ühele soonikus. Sellega oli veel selline lugu, et proovisin nii parempidist kui ripskudet ja isegi heegeldamist, aga heegeldades jäi minuarust jäik. Tahtsin, et oleks mõlemalt poolt ühtemoodi. Juures on veel lõng Steinbach Wolle Jumbo. 2 rida on kootud koos mõlema lõngaga ja 2 rida ainult rohelise Jumboga. Nii vaheldumisi, ainult alguses ja lõpus on 6 rida mõlema lõngaga koos. Ma ei tahtnud väga paksu ja karvast salli, nii et pärast ei saa pead keerata! (Nagu see siin!) Laiust on sallil ca 12-14 cm. Ja narmad on siis tehtud nii, et heegeldatud 50 kettsilmust ja igasse silmusesse 2 kinnissilmust. Nüüd Tartus Liannis käies sain ka Explosion-lõnga hinna teada ja mul on hea meel, et natu-natuke sain Šveitsist ikka odavamalt: seal 49, siin 54 krooni. Seda lõnga kulus umbes 1,5 tokki. Šveitsi müüjanna küll arvas, et kahest tokist saab väikse salli, aga ma oskasin päris suure teha! Nüüd jäi pool tokki üle ja Liannist sain ühe täitsa hea idee, kuhu see ülejääk ära kasutada!

Eelmises postituses mainitud kindad on mõlemad niikaugel. Peopesas pole veel midagi... Pusin edasi.

Tartus käisin siis ka lõpuks turul onu käest ajakirju ostmas. Ta rääkis, et eelmisel päeval olla üks Pärnu naine ta käest kogunisti 8 ajakirja ostnud. Ma kohe mõtlesin, et kas see mitte Susa polnud! Mina piirdusin neljaga. Ja poest võtsin veel sokiraamatu juurde:


Nüüd liiguvad mõtted juba pontšo poole. Ja eelmisel aastal alustatud sall vaja lõpetada. Talv hakkab kätte jõudma. Aga enne veel kotivahetuse kott ja päkapikukingitus teha. Mõlema jaoks ideed ja materjalid olemas, nädalavahetusel leiab vast aega kah!
Silpsolps postitas kell 20:47 - Link - kommentaarid (12)

14 Oktoober 2006
Mina sain ka näpud villaseks! Juba ammu tahtsin nõelviltimist proovida ja nüüd sai siis algus tehtud! Just peamiselt sellepärast läksingi täna Põlvas toimuvale ökofestivalile Rohelisem elu. Minu esimene katsetus Maaja Kalle juhendatud õpitoas näeb välja selline:

Ostsin endale kaks viltimisnõela ja natuke materjali lubati ka koju kaasa võtta katsetusteks. Raamatuletist ostsin veel ühe raamatu:


Kohe viltimistoa kõrval õpetati käsitsi paberi valmistamist:


Need on Anneli Kaasiku maalid ja mitte ainult seinale:Oi kui palju asju oleks seal veel võinud õppida, aga kahjuks pidi tegema valiku, sest paljud asjad toimusid üheaegselt. Nägin veel seentega värvimist, linade kupardamist - kuni lõnga ketramiseni välja. Ja üks uus teostamist ootav idee kummitab nüüd peas. Need on sõrmedeta sõrmikud, heegeldatud. Jäid kohe silma ja hakkasid meeldima. Osta ei raatsinud, aga kuna õpetussõnu jagati igale soovijale, siis püüan järgi teha:
Põhimõtteliselt käib asi nii, et kõigepealt heegeldatakse käeseljale lillemotiiv, selle külge 4 sõrme, siis teise poole motiiv külge ja sinna kuhugi vahele pöial. Alla serva veel rida sambaid ja nööbiga kinnitus. Tuleb lihtsalt katsetama hakata.

Selline sisutihe päev mul siis täna ja pikim postitus kindlasti!

Silpsolps postitas kell 16:36 - Link - kommentaarid (13)

03 Oktoober 2006
Tervitus mägedelt! Jõudsime abikaasaga tagasi Šveitsist meie puhkuse- ja pulmareisilt. Reis oli võrratu ja elamusi jagub pikemaks ajaks. Pilte sai klõpsitud nii 600 ringis, nüüd läheb aega, enne kui parimad neist ka netti üles riputatud saavad. Eks ma annan siis isetegijatele ka teada... Elasime 16000 elanikuga maalilises Herisau külas, mis tegelikult andis küll linna mõõdu välja. Et ettekujutust saada, siis rahvaarvult peaaegu Võru linna suurune, aga pindalalt topelt suurem. Kohe alguses sattusime poolkogemata kohalikule sügismessile, kus Bernina õmblusmasinate ja käsitöötarvete boksis paelus mind ilus kampsun veel ilusama salliga. Müüjanna uuris, kas mul on hea masin olemas ja pakkus mulle lahkelt õmblusmasinat soodushinnaga. Kaup jäi katki, kuna ta sai teada, et olen kaugelt ja õmblusmasin täitsa olemas, pealekauba veel õmbleja kah! Aga pilti lubati teha küll:

Paar päeva enne ärasõitu leidsin juhuslikult ka väikese Bernina poekese tänu lõngadele, mis kaupluse ukse juures tänaval kutsuvalt hüüdsid: Tule osta mind! Ma siis ostsin ikka midagi. Kusjuures sama messil olnud müüjanna käest!

Sellest lõngast tuleb sall.

Nüüd püüan siin juba paar õhtut Isetegija foorumi ja blogide lugemisega järje peale saada...
Silpsolps postitas kell 19:46 - Link - kommentaarid (10)

Sina oled 1316438 külastaja! Tule jälle!