Rändlinnu pesa

 

Tunnen ise tegemisest suurt rõõmu ning katsetan julgelt uusi asju
28 November 2006
Tip-tap, tip-tap, tipa-tapa, tip-tap.

Nii need jõulud tulevad. Ikka lähemale ja lähemale. Nüüd on juba saapad paika jätnud.


Siin maal on juba enamustel inimestel puud ehitult tubades hiilgamas ning majad säravad jõulutuledes. Meie jonnakalt hoiame kinni Eesti tavast jõululaupäeval puu üles seada. Nigu kiuste olen siiani suisa ignoreerinud neid väheseid päevi, mis pühadeni jäänud. Õige vaikselt jõulukuu lähenedes hakkab ka mulle ootusärevus hinge pugema. Tulge pealegi, te jõulud!

Tegemist Zoe Mellori beebipapudega jõuluvärvides.
laaneorg posted @ 04:19 - Link - kommentaarid (16)
26 November 2006
I have a dream...

Mitte küll nii poliitiline või nii globaalse tähtsusega kui Martin Luther Kingi oma, ent unistus siiski. Unistan ühest toast, suure aknaga, suure lauaga, mannekeeniga, suurte riiulitega ning mahuka sisseehitatud kapiga. Just nimelt, unistan õmblustoast.
Kudumist ja heegeldamist saan edukalt elutoas tugitoolis oma korvikesega teha, õmblemiseks ootan tuhinat, et tuua välja masin ja valmistuda seda igaks söömaajaks laua pealt kokku korjama.
Eks ma unistan ikka edasi, seniks aga õmblen põlve otsas. Võin vist lõppenuks lugeda järjekordse õmblemismaratoni. Tulemuseks velvetpüksid härrale, vanast uus raames seelik piigale ning tõeline puhvaika pojale, voodriga viikarid, pluus ja jakk endale, lisaks veel hunnik parajaks tegemisi ja parandamisi.


Kas suudate uskuda, et kellelgi on kodus teab mis aeg juba mõõtmatud kangavarud kasutamata seismas! Mul pidid silmad pahupidi pähe kukkuma, kui minu koju jõudis KUUS suurt kastitäit kangaid. Kaks kasti villaseid, 1 kast trikotaaži, 1 kast ülikonnariiet, kaks kasti igasugu kirjut batisti. Tõeline varandus, ütlen mina. Ah, et kust need siis tulid? Mu abikaasa üks täditütardest oli kunagi kõva õmbleja, äkitselt läks elu nii kiireks, et ei ole enam aega õmmelda ja otsustas oma varud mulle anda. Siis kuulis, et ma koon ka ja teatas laia muigega, mul ju hunnik lõngasid ka kodus niisama seismas...
Jõuluaeg on tõesti käes!
laaneorg posted @ 20:53 - Link - kommentaarid (11)
23 November 2006
Teatrikotikesest lähemalt.

Eelmises postituses oleva teatrikotikese idee leidsin ühest quilting projects raamatust. Olin ise ka üllatunud, et lapitekkide vahel selline elegantnte kotike asus.
Jään siinkohal kindlasti korrektsete eesti keelsete terminitega hätta. Kirjeldan siiski oma sõnadega koti tegemist.
Pind on reljeefne, mis on saavutatud teppimise ja lõnga abil. Teppisin mustri atlase ja puuvillase riide peale. Hiljem ajasin kolmekordse lõnga üle rea tepingute sisse. Kasutasin teravate tippude juures lõngade sisse ajamisel sellist nippi, et tõin puuvillase riide poole lõnga välja ja kohe uuesti sisse, jättes väikese aasa tippu. Lõnga ajasin sisse sukanõelaga, mille ots parajalt tömp, et atlasele kinni ei jää ning lõimet ei kisu, puuvillasest tuli aga ilusti läbi. Originaaljuhendite kohaselt peaks kasutama spetsiaalset teppimisnööri, seda ei ole mul kodus olnud ja otsima ka just ei tahtnud minna. Lõng oli koti kokku õmblemisel ka hea, vajus õmblusmasina meeleheaks õmbluskohtades parajalt ära. Vooder sisse, trukk peale ja valmis. Ahjaa, koti kuju mõistagi, kolmeks kokku volditud ristkülik.

Reljeefsus on kotil ilusti säilinud, atlas, mida pealismaterjalina kasutasin on vaieldamatult pidulik, nii ongi mu kotike päris mõnel korral ennast rahva keskel näidata saanud, ja seda ikka heast küljest.
laaneorg posted @ 11:48 - Link - kommentaarid (6)
Raamatukogu varamust.

Kui teinekord laupäeviti raamatukogu tee jalge alla võtame, siis ikka terve perega koos. Meie lapsed üldse sellised naljakad, kes kaisuloomade asemel pigem raamatuid kaissu võtavad. Raamatukogus on lapsed on lasteosakonnas ametis, kui raamatutest isu täis saab, panevad puslesid kokku. Raamatuhuvilised lapsevanemad käivad siis korda mööda omale huvi pakkuvate riiulite vahel tuhnimas. Meie pere härrakene huvitub viimasel ajal järjest rohkem puidu nikerdamisest, proovitööd on tal igatahes vinged. Mina võiks vist mistahes riiuli vahele jäädagi... võibolla dokumentide arhiivi just mitte...

Jagan teiega mõnda mulle enam silma jäänud ideed. Mõistagi käsitöö alastest raamatutest.

Paar traadiväänamise ideed jõuludeks. Kaardihoidjad esimesel pildil ning tekstiga pildiraam teisel.Pitsi lembelisele daamile võiks sellise viktoriaanliku peegli kingiks teha.


Ei teagi miks, aga tundus huvitav selline õmbluskastike.


Kõige magusamad palad jätan kõige lõpuks. Vapustav entrelac (lapikudumine)! Palmikute ning värviliste mustritega.

Ülaltoodud pildid pärit raamatutest Two-Hour Christmas Crafts M. Thompson, Christmas past & Christmas present C. Austin ning The Encyclopedia of Knitting L. Stanfield, M. Griffiths.

Aga, et tänane postitus hoopis omatehtud käsitööta ei jääks, postitan ühe atlasest teatrikotikese. Pealegi, idee tema tegemiseks leitud kah ikka raamatukogu "craft" riiulitelt.

laaneorg posted @ 00:36 - Link - kommentaarid (6)
14 November 2006
Pesupäev

Vanutamist vajavate asjadega on tihti nii, et asjad ammu valmis kootud aga ootavad sobivaid kaaslasi, kellega pessu minna. Siis omakorda kuivamine võtab kauem aega, eriti kui märjalt masinast välja võetud, et vormi venitada.
Lõpuks siiski kõik need etapid läbitud ühel kotil ja paaril sussidel. Tõele au andes peab tunnistama, et masinasse läks siiski kaks paari susse, aga elus esimest korda VISKASIN ÄRA midagi, millest kohe sugugi asja ei tahtnud saada.
Alustagem kotist. Korralikku mõõtu postiljoni märssi meenutav kott. Tagumine osa kootud ringselt, esimene samuti, ent tulemuseks pool ringi. Lilled peale tikitud. Õlapael kootud palmikus, ripskoes servadega, ent palmik vanus äratundmatuks, küll on aga õlapaelal tugevust.


Sussid on kootud "taskususside" õpetuse järgi. Pisut erksamaks värviliste minipärlitega kaunistatud.

Susside õpetus kokkuvõtlikult -
Loo viis silma, koo ripskoes 4 rida, seejärel kasvata teisest silmusest igal real 1 juurde kuni vardal 22 silmust. Järgmisel real kasvata igast silmusest 1 juurde, kokku 44 silmust. Nüüd koo 2x2 soonikus umbes 15 cm (jala laiusest olenevalt rohkem või vähem). Järgmisel real koo kahe silmuse kaupa kokku, et jääks 22 silmust. Nüüd igal real teine ja kolmas silmus kokku, kuni alles 5 silmust. Jällegi 4 rida ripskude ning vastavalt soovile kas koo või õmble algus ja lõpp omavahel kokku. Veel tuleks kokku õmmelda soonikuosa servad. Varbaotsa peaks pikemalt kokku õmblema (natuke ka ripskude kokku). Mina õmblesin pärast vanutamist varbaosa terava tipu ära ning lõikasin otsa maha. Sellest otsast sai kaunistuse lill...
Tagumise osa õmblesin ka kolmnurga üles, et ei oleks teravat tippu sabana taga.

Untsu läinud susside lugu järgmine. Heegeldasin vaba käega mingi lahtise kannaga meeste sussi variandi, ent proprtsioonid pärast vanutamist olid parandamatult metsas... Tõdesin enda jaoks, et oskan kootud asja paremini vanutada kui heegeldatut.
laaneorg posted @ 15:54 - Link - kommentaarid (22)
08 November 2006
Väikesele Annile Eestisse.

Just sellisele adressaadile läheb teele varajane jõulukingitus. Talvekombe ning aksessuaaride lõiked Ottobre design talv 4/2004 numbrist. Pealisriie velvet, vahel vatiin ning voodriks mikrofliis.
Kohalikus kangapoes taas kord suur allahindlus ning minul õmblusmasina taga järjekord asju valmisõmblemist ootamas. Sedakorda rohkem velvetist.

Eelmine laupäev käisime perega hobi messil. Mees mul selline hobihärrake. Üllatavalt palju oli seal aga ka minu ja laste jaoks. Laste huvi paelusid hiigelsuured mudelrongide rajad ning viimase peal sisustatud nukumajad. Mina soetasin endale mõned kaardimeisterdamise šabloonid ning värvid ja muu sillerdava kraami sinna peale riputamiseks. Kelle huvi, võib Angelas Papercrafts tooteid ja tegemisi uurida.
laaneorg posted @ 15:33 - Link - kommentaarid (10)
07 November 2006
Aia taha läinud vanutamise vasikas.

Plaan oli pojale kõrvaklappidega müts vanutada. Kui müts oli valmis kootud ja hakkasin teda masinasse viima, otsustasin julge hundina ka salli hakatise lina sisse keerutada. Mõeldud tehtud, ainult, et masin loksutas sallikese kiirelt linast välja ning seetõttu ei kannata ta mingit kriitikat.
Pealkirjaga samas vaimus jätab ka müts soovida. Vorm oleks võinud parem olla. Selliselt kootud kõrvaklapid on liiga pikad ja ei anna väga hästi vormida, ning juba kudumise ajal tuleks mütsi vormi pisut muuta... Nimelt on mustri järgi klappide vahel nii ees kui taga samapalju silmuseid. Eks ma selle tagantjärgi tarkuse enda tarvis siia rohkem kirja panen. Mütsi muster Knitty varamust.

Poja on aga rahul, tal on eriti hea meel laperdavate kõrvade üle, nii on väga hea lennukit mängida ja hommikune lasteaia tee läheb hulga kiiremini.

laaneorg posted @ 14:08 - Link - kommentaarid (5)
162072 visitors