Rändlinnu pesa

 

Tunnen ise tegemisest suurt rõõmu ning katsetan julgelt uusi asju
04 Mai 2009
Suvine tuuleõhk.

Millest need väikesed tüdrukud tehtud olidki...

Üks kergemat sorti kardigan Alanale sumedatel suvepäevadel varrukateta kleitide peal kandmiseks. Ja müts ka.

Mudel - minu enda Suvine tuuleõhk
Lõng - Peruvian Baby Silk 80% baby alpaca 20% siid
Vardad - 2mm ja 2,5 mm
Suurus - mahub selga minu 8 kuusele ning kasvuruumi on ka vähemalt aastaseks saamiseni.

Kampsun on ülalt alla kootud õmblusteta raglaan. Pitsiosa on eest taotluslikult kitsam, et kleidikesed alt piiluma pääseksid. Pitsimustri motiivi paigutasin varruka kätise peale ning mütsile.
Sedapuhku ei kudunud sisse nööpauke. Teadsin, et kasutan pisitillukesi nööpe, nööpaugud aga kipuvad kudumitel kangesti venima. Kudusin lihtsalt ripskoes nööbiliistud, õmblesin nööbid ette, ning venitasin õiges kohas kudumi nööbist üle. Tekkiski nööpauk, mis just paraja suurusega sai.

Mulle tundub et sai pisut nagu renessansi hõnguline ansambel. Meile meeldib.Kleidi lehv on taha küüru jätnud...


"Kampsuniseinal" ka paar võtet:


Järgmine pilt on erilise pühendusega meie armsale Manale Muhumaal.


Plokkimine või vormi venitamine. (Tumevalge, kui juhtud lugema, see on sulle ja äkki mõnele teiselegi kasulikuks osutuv info)

Plokkimise sõna kasutan mina vist meelevaldselt, tegelikult ma ei teagi kuidas see termin eesti keeles korrektselt kasutusel on. Tegemist on siis sisuliselt vormi venitamisega. Refereerin õige pisut knitting about leheküljel olevat kokkuvõtlikku infot lisades oma kogemustega omandatud tarkuseteri. Googeldades blocking knitting leiab igasugu huvitavat infot alates põhitõdedest lõpetades ülivingete imevidinatest abivahenditega.

Teada tuntud tõde on see, et pitskude, eriti rätid ja sallid tuleb vormi venitada, et pitsi tõeline ilu välja tuleks. Ka lihtsamas koes kudumi vormimine annab kudumile professionaalsema välimuse, ühtlustab koe pinda, ning võimaldab saavutada soovitud mõõtmeid fikseerida.
Palju oleneb materjalist ning soovitud koe pinnast. Patenti näiteks küll vormima ei kipuks.
Laias laastus on kolme sorti vormimise viisi.

Märg vormimine. Kudum tehakse parajalt niiskeks, fikseeritakse vormi ning lastakse kuivada. Sobib sünteetikale ning ka villasele, ettevaatust kuuma veega vanumise ees.
Auruga vormimine. Kudum fikseeritakse vormi ning aurutatakse. Sobib eriti hästi puuvillasele aga ka materjalidele, mis ei tohi märjaks saada.
Piserdamisega vormimine Kudum fikseeritakse soovitud vormi, piserdatakse veega ning lastakse kuivada. Kõige õrnem vormimise viis, eriti sobilik materjali puhul, mille koostis teadmata.Hea oleks kui on kasutada spetsiaalne matt, mille sisse roostevabasid nööpnõelu toppida tohib/saab. Mina kasutan porolooni moodi kokkupandavaid matte, olenevalt kudumi suurusest ühendan tükke omavahel. Meil on neid siin "dollaripoodides" päris väikese raha eest saadaval. Vaja veel siis roostevabasid nööpnõelu ning suuremate pitsrättide vormimisel võivad kasulikuks osutuda blocking wires ehk traadid. Siin on lihtsalt üks näide vormimise vahenditest.
laaneorg posted @ 21:16 - Link - kommentaarid (20)
162072 visitors