Rändlinnu pesa

 

Tunnen ise tegemisest suurt rõõmu ning katsetan julgelt uusi asju
29 Jaanuar 2009
Kaks kultuuri ühes kodus.

Eesti kultuur.
Mu meheõde on mulle ikka rääkinud, kuidas nemad (kanadalased) naersid oma eestlasest vanatädi, kes enne igat pisematki käiku (kasvõi nurga peale poodi) vannitoas juukselakiga muudkui vushhhhh ja vushhhhhhhh soengut pähe sättis. Kahe minuti pärast oli kodus tagasi, et oli see siis seda väärt.

Kanada kultuur.
Kuni lõunani võib poodides, kooliaedades, filmilaenutuspunktides näha pid˛aama pükstes inimesi. Ei, mitte ainult teismelisi (need on kooli minekuks ikka päevariided selga saand), just igas vanuses täiskasvanuid. Milleks ennast paariminutilise välja hüppamise jaoks riidesse panna, soengu tegemisest rääkimata!

Kanada kltuur.
Minu mees käib kalamütsiga IGAL POOL.

Eesti kultuur.
Lapsed, hea küll. Täiskasvanud mees - on kohti, kuhu peaks ikka viisakama peakatte pähe panema.

Nii kudusingi oma mehele uue mütsi, oma arust natuke soliidsema, ja salli ka. Valmis komplekt meeldis kangesti aga igaks juhuks küsis mees, et ega ma talle ometi nüüd mantlit õmblema hakka...

Mudel - salli julgen enda omaks pidada, müts valmis ühelt kunagi netiavarustes nähtud Keito Dama pildilt inspireerituna.
Lõng - Swish DK meriino KnitPicksist
Vardad - 3mm

Salli mustriks kasutasin venitatud silmustega ripskude, kootud kolme värviga. Mütsi juures katsetasin tubulaarset ülesloomist, kolme värviga venitatud silmustega soonikut ja mõnda vikkelvõtet.

PS. Tegelikult kannab mu mees ikka viisakamaid riideid ka aga tahtsin päevavalguse lõppu pilditegemiseks ära kasutada ning surasin talle otse puidutöökojast tulles mütsi pähe, sestap pusa seljas.

laaneorg posted @ 17:52 - Link - kommentaarid (13)
21 Jaanuar 2009
Ega ma siis heeringat tahtnud!

Meie meespere pole iialgi varem näidanud sellist entusiasmi ühegi kootud eseme üle, kui Knitty Kalamütsi pilti nähes. Mu 37 aastase abikaasa vaimustus selise lõbusa peakatte üle tuli mulle täieliku üllatusena. Laste põnevuskilgetest saan muidugi aru...
Ega seda iga päev ei juhtu, et minu härra abikaasa mind vabatahtlikult kõigisse maakonna lõngapoodidesse on nõus vedama! Mõeldud, tehtud, lõngajahile! (Olen muide ise ka võimeline ennast ringi sõidutama, aga seltsis segasem, seda enam kui tegemist linnakestega, kus varem käinud pole)

Ehkki nimetatud projekt on ideaalne lõngajääkide ära kasutamiseks ning Thelma Egberts ise ka disainis selle mütsi kasutades vanaema hunnituid lõngavarusid/jääke, soetasime meie kolme mütsi lõnga spetsiaalselt selleks otstarbeks.
Autos istudes küsisin, et mis värvi mu mees oma mütsi siis tahaks ka. Vastuseks sain pelgalt - no ikka kala värvi. Haarasin siis lõngariiulilt halli, musta ja sinaka tviidi. Minu lõngavalikut nähes teatas mu mees hoopis, et ega ma heeringat tahnud... Surusin talle oma lõngad sülle ja ütlesin, et mine vali siis ise, ja valiski tagasihoidlikult muiates ja kommenteerides: "Ma mõtlesin troopiliste kalade peale."

Lõng: Patons Superwash Merino ja Patons Wool
Vardad: 4,0mm mehe mütsile, 3,5 laste mütsidele
Ajakulu kolmele mütsile: 2 õhtut
Minupoolsed muudatused: Muutsin natuke saba kuju ning silmadeks kasutasin nööpide kombinatsiooni. (Eelistasime elusate kalade illusiooni.) Ah, jaa, uimed tegin laste mütsidele ka natuke madalamad kui juhend ette näeb, tundus sutsu paremini proportsioonis olevat.
Õhtuti kangastub meie elutoas sageli järgmine stseen:
"Aaaa, appi, mingi kala üritab mind ära süüa!"
" Oota kohe tulen appi! Ei, mitte mind... Oi, minu peas ka..."
jne.
Kolm vingerdavat kogu maadlevad süütute mõnusalt pehmete kootud mütsidega...
Ehkki mütsideks soetasime säästlikult soodsa hinnaga lõnga, tutvusin ma meie maakonna imeliste pisikeste hubaste lõngapoodidega, kuhu tahaks ikka ja jälle tagasi minna. Kui mitte muu pärast, siis kasvõi ainult näppima lopsakaid, uhkeid, siidiseid luksuslõngu...

laaneorg posted @ 14:24 - Link - kommentaarid (37)
06 Jaanuar 2009
Ma olen Armunud!

Kuidas muudmoodi diagnoosida sümptome - suudab ainult mõelda sellest, aina unistab ja teeb suuri plaane sellest, ohverdab täiesti isetult kogu oma muudest kohustustest vaba aja sellele, käib ja näpib ja ehitab õhulosse...

Ma olen täiesti armunud Fair Isle tüüpi mitme värviga kudumisse, mida peenem lõng ja peenemad vardad, seda uhkem. Ja steegid! Need võrratud steegid, mis sunnivad mõeldamatuid jubedusi tegema kootud pinnaga, aga milline mõnus meetod!

Minu Ivy Leauge vest IK 2007 aasta talvenumbrist Eunny Jangi tuntud headuses disain.
Suurus - kõige suurem suurus mustris, 41 3/4 "
Lõng - Knit Picks Palette
Vardad - 2,75 mm ringvardad ja sukavardadFreddy kirjeldas väga hästi ja põhjalikult steekide tegemist emakeeles, seega ei hakka ma oma reportaa˛i sammhaaval üles riputama. Paar pilti lihtsalt veel steekidest vesti pahumpoolel ja tagumisest kaeluse kaarest.
Minu tähelepanekud järgmised -

(Lisaks ilmsele vaimustusele peenikese lõnga ilust mustriks moodustumisel )
* Juhendis on materjali kuluks antud number tegelikust poole suurem. (Ahh, kui ma oleksin ainult enne lõnga soetamist ravelryst sarnaseid kommentaare lugenud.)
* Esimese rea kahevärviliselst soonikust oleks võinud kududa peenemate varrastega, natuke rullima kipub, ehkki plokkimine aitas kõvasti.
* Sain hästi selgeks kahe värviga kudumise nii, et üks lõng jookseb parema käe nimetissõrmelt ja teine vasaku käe omalt. Kiirendab kahe värviga kudumist oluliselt. Tänu sellise mahuga kudumisele sain kudumispinge hästi paika mõlema käe peal.
* Õmbluseid absoluutselt ei ole! Õlad on kokku kootud kolme varda meetodil.
* Algaja asi vist, aga enne kui käärid steekidesse lõin, käisin steegi keskosa viltimisnõelaga üle, ehkki hiljem avastasin, et poleks vaja olnudki.
* Kaenla soonik on kootud sukavarrastel. Avastasin, et steegi lõikeserv jääb puhtam, kui korjata silmused varrastele enne steegi lõikamist.
*Panin vesti korraks selga enne plokkimist, peale märgplokkimist on ikka hoopis teine tegu. Rõivaese on korralikult vormis, silmused ilusti ühtlustunud.
* Ei julenud steeke esimese projektina ilma juhendita katsetada, nüüd keerleb peas pojale vesti mõte ja juba julgeks ise oma mudelit teostada.
* Nüüd, kus Ivy League valmis on pöördusin tagasi oma Twist & Shout kudumise juurde, kooks nagu pesunööri, mitte lõnga, selline tunne on jämedamat lõnga käes hoida...
laaneorg posted @ 15:49 - Link - kommentaarid (20)
162072 visitors