Andmed
Iga: juba tublisti üle 40 :)
Asukoht: Tallinn
Tähtkuju: sõnn
Minu nupp

Meeldib
käsitöö, lugemine, hea toit ja hea vein, rõõmsad ja nutikad inimesed

Käin kaemas
Vajalik lause
millegipärast rohkem IseTegijate linke ei lase panna
Arhiiv
Riisi kudumine ja vested
19 Detsember 2011
JÕULUD

Täna tahan rääkida ühest naljakast Soome retseptist, mille netist leidsin.
Kõigepealt pean vist natuke taustaks tutvustama Soome alkoholikultuuri.
Seal on karmim alkoholipoliitika kui meil. Alates 5% on alkohol (sh õlu) müügil ainult eraldi Alko-poes, laupäeviti lõpetatakse müük 18 ja pühapäeviti ei müüda üldse (ega pühade aegu). Suurte maksude tõttu on alkohol Soomes ka oluliselt kallim kui meil. Minu meelest ei ole karmimad piirangud mingeid märkimisväärseid tulemusi andnud, sest juuakse vähemalt sama palju kui meil.

Samas toimib ka nö naabrivalve Olen väiksemas külapoes mitu korda näinud, kuidas korralikud vanainimesed lähevad kangemat napsu ostes ähmi täis ja püüavad mingi vabanduse leida, milleks neil näiteks viina vaja läheb (näiteks arutades kassa ees valjul häälel: „Ei tea, kas meie naabrimehele selline kingitus meeldib“ jne). Tõtt tunnistades olen isegi Lasnamäel keldripoes end ebamugavalt tundnud, kui kõige odavamat lauaviina palusin, hih, mul oligi seda tegelikult lastele viinasokkideks vaja (see oli muidugi ammu), aga tundsin vajadust müüjale seda ka selgitada, et ta ei arvaks, et ma olen alla käinud

Aga tagasi Soome.
Tundub, et elu ja mõte keerleb Soomes alkoholi (ja selle võimalikult soodsalt hankimise ümber) palju rohkem kui meil. Eks vast kõik ole näinud Soome turiste, kes Tallinnast kastide kaupa õlut ja muud kraami kaasa veavad. Kui mu soomlasest mees kuulis, et Eestis raviks viinasokke tehakse, pidi ta peaaegu ära minestama. Ta ütles, et Soomes tuleks see kõne alla vaid juhul, kui sokid pärast ära süüakse. Ja et soomlased ei oksenda kunagi kui purju äävad, sest alkohol on nii kallis ja seda ei või raisata (noh, ta on mul selline humorist ja liialdaja vahel)

Igatahes leidsin netist soomekeelse Tõelise Glögi retsepti:

1 pudel Koskenkorvaa (mis on haljas viin)
1 pudel Hehkuviinia (mis on 22% maitsestatud jõulujook, mis tagab ka väikese koguse korral vähemalt mulle ilgeima peavalu)
ja soovi korral LAHJENDADA pudeli punase veiniga
eraldi kausikeses serveerida mandleid ja rosinaid, kui keegi peaks soovima lisada

Kuna see oli tavaliste glögi- ja koogiretseptide vahel, siis ei ole ma isegi päris kindel, et see oli naljana mõeldud. Aga no ei saa ju muu olla

Kudumist ikka kah.
Olen teinud asju küll, aga ei saa ju enne välja riputada kui kingid üle antud. Mõnda kinki võin näidata, sest nende saajad blogisse ei piilu, ma arvan.

Tegin vanemale pojale uue salli. Vana sall tal topiliseks kulunud ja jõuludeks on ju tore salli saada, ma loodan.
Sallis iseenesest midagi erilist pole, tavaline pikk parem-pahem. Ootasin ja ootasin pildistamiseks valget aega, aga kui läkski vähe heledamaks, olin töölOtstesse tegin narmad (pikkus 20 cm, kolm lõnga narmas)Ei oska mina sellisest tavalisest asjast põnevat pilti teha.... on selline pikk soolikas nagu jõgiLõnga kulus umbes 2,5 tokki (50g tokk), Steinbach Volle Sockenwolle (pehme ja hea kududa, aga villa ainult 20%)
riis posted @ 17:18 - Link - kommentaarid (4)373787 visits