Andmed
Iga: juba tublisti üle 40 :)
Asukoht: Tallinn
Tähtkuju: sõnn
Minu nupp

Meeldib
käsitöö, lugemine, hea toit ja hea vein, rõõmsad ja nutikad inimesed

Käin kaemas
Vajalik lause
millegipärast rohkem IseTegijate linke ei lase panna
Arhiiv
Riisi kudumine ja vested
10 Veebruar 2014
KÄSITÖÖTA PUHKUSEREIS 3


Kui meie ajal ostetakse enese näitamiseks BMW, siis kümnendal sajandil ehitas kaliif oma vägevuse näitamiseks uue linna Madinat al-Zahra, mis peaks tähendama ”ilus linn”, rajati Cordoba kaliifi Abd-ar-Rahman III käsul. Mõnedel andmetel oli ta sunnitud uue linna rajama oma nõudliku armukese survel, aga tegelikult tõenäoliselt ikka poliitilistel põhjustel, et võistelda teiste kaliifidega.

Madinat al-Zahra oleks pidanud kujunema vöimsaks pealinnaks, aga selle hiilgus kestis ainult 70 aastat. 1010 rüüstati linn kodusõjas ja peagi vajus see unustusse. Madinat al-Zahra detaile ja materjale kasutati muudes ehitistes, neid on leitud nii Cordobas kui kaugemalgi. Näiteks see tükk oli kasutusel ühe Cordoba mo'see põrandas.Linn rajati selge plaani järgi ristküliku-kujulisena. Eraldi oli ülikute-osa Alcazar, mis asub kõrgemal künkal ja linnaelanike osa Medina. Praeguseks on välja kaevatud umbes 12% linna pindalast.Taastatud on kaliifi palee, aga sinna ligi ega sisse seekord ei pääsenud.Teada on peaministri residentsi asukoht ja taastatud selle sissekäik.Peaminister oli oluline kuju. Kaliif otse inimestega ei rääkinud. Suursaadikud ja muud pidid asju ajama peaministri kaudu.
See on sissepääs linna.Praegustel andmetel rajas kaliif selle 14-ne võlviga värava AINULT selleks, et saabujatele muljet avaldada ja mingit tegelikku funktsiooni sellel polnud. Pildile jäid sobivasti ka moslemitüdrukutest turistid

See on linna mo'see. Ees aed (praegu neli palmi) ja taga mitmeks osaks jagatud pühakoda.Madinat al-Zahra varemed asuvad Cordobast kümmekond kilomeetrit eemal. Väljakaevamisi alustati kahekümnenda sajandi algul. Mõni aasta tagasi avati varemete lähedal Euroopa Liidu rahaga rajatud muuseum. See oli meie reisi ajal õigupoolest ainut muuseum, kus oli arusaadavalt ja selgelt välja öeldud, et Hispaania (ja ka osa Prantsusmaast) oli kunagi moslemite käes. Kui ma seal poleks käinud, oleks kogu värk üsna segaseks jäänud, sest teistes muuseumides, Sevillas ja Malagas on sellest osavalt mööda vingerdatud ja jäetud asjatundmatule turistile (nagu mina) mulje, et hispaanlased on ”oma” linnu, kindlustusi ja kirikuid rajades moslemitelt ainult INSPIRATSIOONI saanud Samas kui enamik praegustest turismiobjektidest on just mauride rajatud.
Muuseumis oli ka veidi keraamikat ja potitükikesi, nagu ikka.
Selline rohelise-valge-mustakirju muster on iseloomulik just Andaluusiale ja rohe-valge on ka Andaluusia lipp.

Muuseum ja Madinat al-Zahra varemed on muuseas Euroopa Liidu kodanikele tasuta. AGA ega inimese leidlikkusel pole ju piire. Selleks, et muuseumist paari kilomeetri kaugusele varemetesse pääseda, tuleb kasutada bussi, mille pilet maksab 2.50

Teen jälle väikese pausi, hingan värsket õhku ja siis pajatan edasi. Andke kohe märku, kui tüütuks muutub
riis posted @ 09:42 - Link - kommentaarid (3)357701 visits