Andmed
Iga: juba tublisti üle 40 :)
Asukoht: Tallinn
Tähtkuju: sõnn
Minu nupp

Meeldib
käsitöö, lugemine, hea toit ja hea vein, rõõmsad ja nutikad inimesed

Käin kaemas
Vajalik lause
millegipärast rohkem IseTegijate linke ei lase panna
Arhiiv
Riisi kudumine ja vested
22 August 2012
PUHKUSEMULJED

Alustuseks panen siia väikese käsitöö-kökatsi, et sissekanne ikka teemakohane oleks
Tegin selle pitsliniku tegelikult enne eelmise postituse suurt lina, arvates, et tuleb ikka täiemõõduline linik. Aga no ei tulnud, tuli selline peopesasuurune. Ei viitsinud teda tärgeldadagi.Muster on minu meelest päris ilus, nii et üles kah ei harutanud, kuigi tuli ootamatult väike. Kasutan teda teeküünlaalusena.Hilissuvi ja varasügis on üks mu lemmikaegu. Looduses on rahu, kõik on nii valmis kui olla saab.Vili on küps ja voogavad väljad ootavad koristamist.Marjad ja muu kraam on valmis ja ootab salvesaamist. Valitseb küllus. Linnainimese jaoks ikka täitsa romantikaSeekord me puhkuse ajal me kuigi kaugele ei rännanud, vaid askeldasime niisama kodu lähedal. Käisime näiteks Tampere elamumessil. Minule sealt midagi südamesse eriti ei jäänud. Külastatud majad tundusid ebahubased, ebapraktilised ja kuidagi kitsavõitu. Viimastel aastatel paistab moes olevat elutuba läbi kahe korruse ehitada. Teisele korrusele viib kitsuke trepp ja üleval on paar kapisuurust magamistuba. Iseloomulikud on suured klaasseinad. Ei tea küll, mis mõte neil linnas on, kui peab kogu aeg kardinaid ees hoidma: suvel päikesevarjuks, talvel pimedal ajal selleks, et kogu elu lambivalgel ei tunduks nagu naabrite etendus. Ühes majas oli isegi WC klaasseinaga. Istud potil ning vahid tänavat ja laste mänguväljakut. Ja sealt vahitakse omakorda potilistujat Samas olid majad valminud omanike soove arvestades, nii et ju siis keegi soovis sellist Huvitav oli ka see, et isegi trepiseinad olid klaasist. Virgad naised seal Tampere kandis vist...ma arvan, et piisab ühest koerast ja ühest lapsest, et pereema veedaks suurema osa ärkvelolekuajast neid klaase puhtaks nühkides.
Üks ilus lamp jäi silma. Dekotalo majas.Avastasime ka Soomemad - käisime Karkkilas (u. 60 km Helsingist Pori poole). Karkkilas asub 1820ndal aastal rajatud Högforsi metallitööstus. Praegu tegutseb see Componenta nime all ja seal on tööl ka palju meie kaasmaalasi. Vahel tundub kohalikus kaupluses, et eesti ja vene keelt kuuleb rohkem kui soomet
Högforsi tehas rajati siis kui kohalikust järvest rauamaaki leiti. Kohalikku rauda plaaniti kangesti eksportima hakata, kuid selleaegse tehnoloogia jaoks ehk sepatööks ei olnud see maak kõige sobivam. Peagi aga avastati valumetalli võimalused ja selleks sobis kohalik järvemaak suurepäraselt.
Töölised elasid niisugustes pisikestes majakeses (Püstpalkidest osa on hiljem juurde ehitatud) Paari tuppa mahtus lisaks vanematele ja kümnekonnale lapsukesele ka veel üürilisi.Ülemused ja töödejuhatajad elasid heledamates majades, aga oluliselt ruumikamad need polnud. Juhtus ka nii, et tööliste majad asusid tehasele lähemal ja nemad said enne elektri majja kui ülemused.
Kuuldavasti oli tehaseomanikel kaval süsteem: ehitati oma tehasepood, kust töötajad said ka võlgu kaupa osta. Võlad muudkui kasvasid ja nii olid ka võlgnike lapsed sunnitud tehasesse tööle minema, et võlgu tagasi maksta. Tööjõud seega järjepidev.
Selles majas aga oli Karkkila pagaritöökoda ja küpsetati kõik kohalike leivad-saiad.Ühes tehasetöölisemajas oli riiulis Lenini elulugu ja mingi marksismiteemaline teos, mis pani pisut imestana. Karkkila on nimelt üks kahest Soome linnast (teine on Kemi), kus kommunistidel e. Vasakpoolsetel on praegugi suur toetus. Sõja ajal jättis Nõukogude Liit seetõttu Karkkila pommitamata, et loodeti eest leida õige meelsusega ja väljaõppinud töölisseltskond, kes kohe usinalt Nõukogudemaale metalli tootma hakkab.

Siinkohal jätan heietuse pooleli, leegitsevate juustega töödejuhatajast, metallitööliste raskest elust ja Högforsi rollist Soome vannikultuuri arengus kirjutan edaspidi

riis posted @ 15:46 - Link - kommentaarid (4)357246 visits