Andmed
Iga: juba tublisti üle 40 :)
Asukoht: Tallinn
Tähtkuju: sõnn
Minu nupp

Meeldib
käsitöö, lugemine, hea toit ja hea vein, rõõmsad ja nutikad inimesed

Käin kaemas
Vajalik lause
millegipärast rohkem IseTegijate linke ei lase panna
Arhiiv
Riisi kudumine ja vested
29 Detsember 2011
HILINENUD JÕULUSOKID


Noorem poeg kulutas JÄLLE sokid täiesti auklikuks . Ei jõua juba lugedagi, mitmendad. Seekord pidasin usinamalt valvet ja mulle tundus, et toas liugu ta ei lasknud. Ilmselt on tal lihtsalt selline kulutav samm, kuigi ta on kõhn. Jääb ainult ärevusega oodata, millal kulub ka põrandasse teerada tema toast külmkapini. Teate küll, nagu sipelgarada metsas. Ja ma ei imestaks üldse. Näiteks külmkabri ukse hinged nad kulutasid mul ära (kalapulgad ja jäätis, teadagi), nii et uks jäi pihku ja tuli uus külmkapp osta. (Ausalt!)
Aga tegelikult on tore, et nad nõustuvad minu tehtud asju kandma. Väga liigutav

Sokid kudusin täiesti jääkidest ja emand Marmelaadi Musta KileKoti mängu järgi, st suvalisi lõngu ritta sättidesKorra läksid värvid ka vahetusse. Aga kuna need on ainult kodus kantavad sokid, siis ei hakanud midagi harutama ega pead vaevama, nagunii jätkub neist ainult kuuks või paariks.Need on siis nüüd need võlgujäänud sokid, mis tegelikult pidid jõulupakki jõudma, aga õigeks ajaks sai valmis ainult üks sokk. Nüüd siis mõlemad olemas ja juba lapsel jalas (ok, ta saab kohe 18, aga ta ise ütleb kah enda kohta laps...eriti kui ta ei viitsi ise süüa teha või kui on taskuraha juurde küsida vaja)


riis posted @ 19:12 - Link - kommentaarid (10)

26 Detsember 2011
JÕULUD LASTEGA


Vanemas eas on hoopis teistmoodi väikeste laste seltskonnas olla kui noorena. Eriti kui pole enda lapsed ega pea pidevalt nende pärast muretsema. Ikka õe kaksikutest räägin. Saavad varsti kolmeseks.
Nad on väga positiivsed.
Niikaua kui nad vait on, tunduvad nad ilmatu targad. Ainult see vahtimine on jube. Teate küll, kuidas väikesed lapsed niimoodi tõsiselt jõllitavad! Ma püüan neile naeratada ja lehvitada ja üldse mitte välja teha, aga nad vahivad ikka samamoodi, kuni hakkan ennast täiesti napakama tundma Mõnitamise Maailmameistrid Kahju, et täiskasvanuna sellist enesevalitsust ei ole (näiteks autoparanduses kuluks ära...aga see on hoopis teine lugu)
Nad ei räägi eriti selgelt, aga kui midagi ütlevad, siis väga järjekindlalt. Kui üks midagi seletab ja ma kohe aru ei saa, siis tuleb teine appi ja nad seletavad mõlemad. Aga no kaua sa lollile ikka seletad
Kui ma poisile noaga toitu lusika peale aitan, kuulen üle õla, et tüdruk hoiab põnevusest hinge kinni ja sätib end põlvedele, et paremini näha. Noaga toidu lusikale aitamine on ju niiiiiiiii eriline!
Jõuluõhtu edenedes tuleb ikka kätte hetk, mil tuleb kuusetuba tuulutada. Tavaliselt enne koogisöömist. Selleks ajaks minnakse lastega õue säraküünlaid põletama. Ka see on neile täiesti uus. Aga üllatuslikult ei paku erilist põnevust see, kuidas küünal tuld võtab ja särisedes sädemeid pillub. Kõige tähtsam hetk on see, kui küünal kustub. „KUSTUS“! hüüvad nad kilgates ja kepslevad põnevusest üles alla

Aga nojah, jäin siin jälle heietama.

Selle aasta jõulukinkidega püüdsin võimalikult vähe raha kulutada. Lõngvarusid üle vaadates leidsin kapist poolelijäänud sinised sõrmikud. Mäletasin küll, et need olid mõeldud õele, aga miks nad pooleli jäid, ei teagi. Igatahes tegin nad nüüd valmis ja kaunistasin ja viisin kingiks. Proovisin kaunistuseks ka KatjaII rokokooroose, mida kunagi õpetas mulle ka vanaema, aga mul pole vähematki aimu, kuidas vanaema neid nimetas. Igatahes tundus, et lisaks oleks vaja ka midagi pidulikumat. Viskasin kindale vaba käega pärlid ja tikkisingi need sinna, kuhu kukkusid.Kui teist kinnast kaunistama hakkasin, sain kohe aru, et oleks võinud ikka MÕELDA kah enne Vaba käega!!!! Huvitav, kuidas ma teisele kindale sama vaba käega samasuguse mustri oleksin võinud saada?! Sellisel puhul on muidugi ainult üks lahendus: enesesisendus! Niisiis: selliseid ma tahtsingi teha, selliseid ma tahtsingi teha!Hmm, ma saan aru, et perspektiiviseadused, aga no kuidas küll kõik kindapaarid pildil eri suurusega tunduvad, tegelikult ikka ühesuurused
riis posted @ 17:54 - Link - kommentaarid (7)

24 Detsember 2011
PIPARKOOGID


Kui lapsed olid väikesed, tegin igal aastal kilode viisi piparkooke ja vahel ka oma taignast.
Aga aastad lähevad ja kilod kuhjuvad ja lapsed kasvasid kah ja leidsid, et parem neid mitte kiusatuseks teha. (ei tea küll, kellelt nad sellise tahtejõu on pärinud, võib-olla on haiglas ära vahetatud)
Aga tänavu saabus vanem poeg veidi enne jõule ja uuris, et ei tea, kas sel aastal piparkooke küpsetatakse. Ema Süda läks muidugi soojaks ja kohe poodi lapsukese jaoks piparkoogitainast ostma. Ja mis piparkoogid need ilma glasuurita! Selle tegin küll ise (munavalgest ja tuhksuhkrust, oli veel vanadest varudest värvilist suhkrutki).
Piparkoogitegu on üks mõnus tegu, tegelikult. Noorena oli ikka jõuluaskeldusi üle pea ja piparkookide küpsetamises lõid küll algul kõik usinalt kaasa, aga lõpuks higistas väsinud emme ikka üksi köögis, rullis ja lõikas ja kaunistas (ja sõi osa jahust tainast niisama sisse, et küpsetamine rutem valmis saaks, heh, selline enesepettus). Nüüd on aga hoopis teine tera. Ostsin korraga ainult ühe kilo jagu, et ära ei tüütaks ja tegin mõnuga igasugu figuurikesi ja glasuurisin kah südamest, et okleks korralikult kaetud. Muidu ikka saavad need piparkoogid enne otsa, kus rohkem glasuuri peal. Nüüd panin kõigile ROHKEM.
Sain enne ärasöömist ka fotole klõpsatud. Hih, mitte et piparkoogid midagi erilist oleksid, et vaja jäädvustada. Aga sinna see aeg läks ja nooremale pojale jäi üks sokk seetõttu valmis kudumata ja kingipakki panemata. Aga küll ma ta valmis teen, mitu mõnusat vaba päeva ju ees!Rahulikku pühade jätku kõigile!


riis posted @ 20:52 - Link - kommentaarid (6)

22 Detsember 2011
LABAKUD


Kirikindad on kummalised asjad. Noh, et selline peen töö ja tuleb võtta peenikesed vardad ja kududa tihedalt, muidu tulevad liiga suured. Minul kipuvad pigem liiga kitsad tulema Kaks korda vahetasin vardaid jämedamaks, sest tulid ikka rohkem minu käe mõõtu, kuigi 18 silma vardal.

Suvel juba üritasin mehevennale kirjuid sõrmikuid teha, aga said kitsad ja läksid õele.
Nüüd hakkasin mehele jõuluks labakuid tegema. Salaja, üllatuseks Ega ta muidugi kudumisest midagi ei jaga ja ilmselt oleksin võinud ka tema nina all kududa, aga Murphy eadustest pole ju pääsu ja ta oleks KINDLASTI küsinud, mida ma koon Niisiis tuli lepida ilma proovimata kudumisega. Proovisin ka oma poiste pääl, aga no neil ikka sellised siledad poisiohtu käed ja kokkuvõttes tulid vist jälle kitsad

Aga kingipakki nad lähevad.
See talv on soe kah, nagu näha, jõuan krõbedate külmade ajaks uued teha, kui vaja.

Algul kudusin ilma soonikuta, aga mulle tundus, et selline lühike ranne ei anna piisavalt sooja.Siis tegin uued soonikuga, aga nüüd jäi see hall triip kole. Oleks pidanud ära jätma, aga selle aja peale, kui ma ükskord otsusele kjõudsin, et on ikka kole tõesti, olin juba pöidlaauguni jõudnud ja ei raatsinud harutada.Pildil tunduvad jälle eri suurusega. Tegelikult on ikka ühesuurused, ausõna! Oeh, see pildistamine on ikka paras nikerdamine...proovisin ka kuuse peale sättida, aga kuusk näeb välklambiga välja nagu mingi teise planeedi taim (tegelikult on ikka roheline), aga see-eest tuleb halli triibu koledus hästi esileriis posted @ 19:04 - Link - kommentaarid (10)

19 Detsember 2011
JÕULUD

Täna tahan rääkida ühest naljakast Soome retseptist, mille netist leidsin.
Kõigepealt pean vist natuke taustaks tutvustama Soome alkoholikultuuri.
Seal on karmim alkoholipoliitika kui meil. Alates 5% on alkohol (sh õlu) müügil ainult eraldi Alko-poes, laupäeviti lõpetatakse müük 18 ja pühapäeviti ei müüda üldse (ega pühade aegu). Suurte maksude tõttu on alkohol Soomes ka oluliselt kallim kui meil. Minu meelest ei ole karmimad piirangud mingeid märkimisväärseid tulemusi andnud, sest juuakse vähemalt sama palju kui meil.

Samas toimib ka nö naabrivalve Olen väiksemas külapoes mitu korda näinud, kuidas korralikud vanainimesed lähevad kangemat napsu ostes ähmi täis ja püüavad mingi vabanduse leida, milleks neil näiteks viina vaja läheb (näiteks arutades kassa ees valjul häälel: „Ei tea, kas meie naabrimehele selline kingitus meeldib“ jne). Tõtt tunnistades olen isegi Lasnamäel keldripoes end ebamugavalt tundnud, kui kõige odavamat lauaviina palusin, hih, mul oligi seda tegelikult lastele viinasokkideks vaja (see oli muidugi ammu), aga tundsin vajadust müüjale seda ka selgitada, et ta ei arvaks, et ma olen alla käinud

Aga tagasi Soome.
Tundub, et elu ja mõte keerleb Soomes alkoholi (ja selle võimalikult soodsalt hankimise ümber) palju rohkem kui meil. Eks vast kõik ole näinud Soome turiste, kes Tallinnast kastide kaupa õlut ja muud kraami kaasa veavad. Kui mu soomlasest mees kuulis, et Eestis raviks viinasokke tehakse, pidi ta peaaegu ära minestama. Ta ütles, et Soomes tuleks see kõne alla vaid juhul, kui sokid pärast ära süüakse. Ja et soomlased ei oksenda kunagi kui purju äävad, sest alkohol on nii kallis ja seda ei või raisata (noh, ta on mul selline humorist ja liialdaja vahel)

Igatahes leidsin netist soomekeelse Tõelise Glögi retsepti:

1 pudel Koskenkorvaa (mis on haljas viin)
1 pudel Hehkuviinia (mis on 22% maitsestatud jõulujook, mis tagab ka väikese koguse korral vähemalt mulle ilgeima peavalu)
ja soovi korral LAHJENDADA pudeli punase veiniga
eraldi kausikeses serveerida mandleid ja rosinaid, kui keegi peaks soovima lisada

Kuna see oli tavaliste glögi- ja koogiretseptide vahel, siis ei ole ma isegi päris kindel, et see oli naljana mõeldud. Aga no ei saa ju muu olla

Kudumist ikka kah.
Olen teinud asju küll, aga ei saa ju enne välja riputada kui kingid üle antud. Mõnda kinki võin näidata, sest nende saajad blogisse ei piilu, ma arvan.

Tegin vanemale pojale uue salli. Vana sall tal topiliseks kulunud ja jõuludeks on ju tore salli saada, ma loodan.
Sallis iseenesest midagi erilist pole, tavaline pikk parem-pahem. Ootasin ja ootasin pildistamiseks valget aega, aga kui läkski vähe heledamaks, olin töölOtstesse tegin narmad (pikkus 20 cm, kolm lõnga narmas)Ei oska mina sellisest tavalisest asjast põnevat pilti teha.... on selline pikk soolikas nagu jõgiLõnga kulus umbes 2,5 tokki (50g tokk), Steinbach Volle Sockenwolle (pehme ja hea kududa, aga villa ainult 20%)
riis posted @ 17:18 - Link - kommentaarid (4)369983 visits