põrnika tegemised
põrnika tegemised
aegajalt tekib igasuguseid ideid ... mille teostus kipub tavaliselt uneaega ronima :)
04 Oktoober 2011
Õlatäis punaseid satse

Olen oma blogipidamisega kergelt jännis ja täiesti näitamata on jäänud mu sellesuvine suurkudum – punaste satside sall.


Eellugu sellele on üsna lihtne, juba pikemat aega olin tasapisi soetanud omale KnitPro ringvardaid, millega on ääretult mõnus ja ilus kududa. Mingil hetkel mõistsin, et kasulik oleks kui nad oleks ka vahetatavate otstega Ja peale kerget surfamist leidsin, et tasub tellida Hollandist päris mitu komplektikest, Eesti poodidega oli hinnavahe täiesti arvestatav. Paari-kolme nädalaga oli mu hinnaline saadetis kohal, varieerimisvõimalusi lõputult ja loodetavasti kestavad mu pensionini. Lisaks ei pidanud pere seekord sünnipäevakingiga pead vaevama

Vardad käes, SUUR tahtmine kohe ja palju nendega kududa. Mul oli ääretult hea meel kui sain hiljuti selgeks kolmnurkse salli kudumise, Annis' salli järgi. Selle meetodiga sain ju ilusti hakkama, nii et kui alustada salli servast ja kasutada lühendatud ridasid, siis võiks sinna algusosasse proovida ka ise mustrit aretada. Mõttes oli midagi väga satsilist, samas väga lihtsat, sest suvi oli siis ju täies hoos, lapsed vajasid vahest tähelepanu ja bussiga linna-maa vahet sõitmist kõvasti.


Lõng Novita Virkkauslanka (100% puuvill, 100g=550m) 1,5 tokki
Varras silmuste loomiseks 3,5; kudumiseks 3,0

Suuruse arvutasin kollase Annise järgi, mis on täiesti parajas mõõdus. Kui seal alustasin 507 silmusega (41 kordust), siis korrutasin silmuste arvu 3-ga, et anda satsile nii kohevust, ja nii lõingi varrastele kududes 1521 silmust.
!!!(Hilisemad arvutused on näidanud, et oleks pidanud alustama kas 1512 (või 1530) silmusega. Igatahes peab loodud silmuste arv jaguma 18-ga)


Esimese rea kudusin 1-1 soonikus, edasi umbes 10-12 rida parempidist pinda. Peale piisavat satsi laiust hakkasin kahandama. Selleks kudusin 3 silmust ületõstmisega kokku, alles jäi 507 silmust.

Kudusin jälle parempidist pinda. Seekord 2 rida.

Et kindel olla, et sats jääks kohev, tegin terve rea 3-3 palmikuid. Alustades 1512-ga tuleb 84 palmikut (1530-ga 85). Kudusin pahempidiselt tagasi.

Lühikeste ridade kudumise alustamiseks panin arvud valemisse, (504+10):2=257 või (510+10):2=260.
Kui silmuste arv varrastel on teine, siis arvude tähendus valemis on:
504 (510) – varrastel olev silmuste arv
10 – silmuste arv keskosas
2 – kaks salli poolt
257 (260) – silmuste arv, mis on vaja kududa lühendatud ridade alustamisel

Kudusin 258 (kuna alustasin ju nn vale arvu silmustega) silmust, edasi kasutasin lühendatud ridade õpetust Annis Shawlette õpetusest.

Lühendatud ridades kudusin 1-1 soonikut, jälgides, et soonik jookseks õigetpidi ka peale keerukohtasid.

Viimase rea kudusin maha heegelnõela abiga, tõstes silmused üksteisest lihtsalt üle. Alustasin sellest otsast, milles ei olnud lõnga. Valmis!


Mis muud öelda, sai üks mõnusa suurusega mugav rätik, suvel hea päikesekaitseks või lihtsalt kelmikaks värvilisandiks. Modellipiltidega läks aega üle kuu, nii et karikakardest said vaikselt suvelõpu sünnipäevaroosid. Mõni asi lihtsalt võtab aega
põrnikas lisas @ 09:16 - Link - kommentaarid (10)
Lehe algusesse
919280 külastajat