Pitsikuduja päevik
Pitsikuduja päevik
31 August 2009

Ma ei armasta eriti tikkida
ja suur tikitud seinapiltide fänn pole ma ka kunagi olnud. Ometi tikkisin ma mõned aastad tagasi paar pilti. Nüüd ilmusid need suvila pööningult välja: üks päris valmis ja teisel teha vaid mõned pisted. Lõngad ka kõik kenasti karbikeses kaasas. Miks töö omal ajal just lõpusirgel pooleli jäi, ei teagi... arvatavasti tuli mõni kudumine-heegeldamine vahele.

Nüüd siis lõpetasin pooleli jäänud pildi ära. Mustrilehte küll enam üles ei leidnud ja tuli veidi lihtsalt fantaasiat kasutada.

Pean tunnistama, et niimoodi raamitult pole piltidel minu meelest nagu väga vigagi.

Kahjuks oli köögiseinal ruumi vaid ühe pildi jaoks...
Malena posted @ 08:09 - Link - kommentaarid (19)
25 August 2009

Ralfi kamps
Minu pisipojal oli eile sünnipäev, ta sai aastaseks. See oli ka sobiv juhus oma uue kampsi näitamiseks.
Kudusin kampsuni kodus leidunud lõngadest, sai selline mehine mu meelest. Mustriks on Türi kindakiri (raamatust "Eesti kindakirjad"), aga teistes toonides. Kuna jahedad ilmad on alles tulemas, sai kampsunile jäetud ka pisut kasvuruumi.
Malena posted @ 07:05 - Link - kommentaarid (9)
17 August 2009
Lihtsalt sall
Peale "Silvia" valmimist tahtsin kohe alustada uut haapsallast ja seekord "Greta Garbot". Hoidsin end siiski tagasi ja tegin midagi vähe toekamat. Salliraamatust ei saanud muidugi ka seekord üle ega ümber. Kuusega kuubikukiri on minu arvates otsekui loodud natuke jämedamast lõngast kudumiseks. Ja kui juba lõng oli jämedam, siis ei hakanud ka äärepitsiga eriti vaeva nägema ja kudusin ta otse salli külge.
Selline ta siis sai...
Lõngaks on Arwetta Classic ja varras 4. (Siinkohal pean mainima, et kui üks sall on juba kootud bambusvarrastel, siis enam metallvardaid kasutada küll ei taha, lihtsalt niivõrd palju mugavamad on bambusvardad.)
Salli mõõdud on 60 X 150 cm.
Malena posted @ 07:24 - Link - kommentaarid (23)
09 August 2009

HAAPSALU SALLMuster: Silvia kiri
Lõng: 100% villane, Ogre
Mõõdud: 75 X 175 cm
Kaal: 99 grammi
Vardad: keskosal 2,5 ja äärepitsil 3
Keskosal silmuseid 134 ja ääres ripsiridu 236
Sallil on 1440 nuppu, nupus on 9 silma
Malena posted @ 17:24 - Link - kommentaarid (25)
07 August 2009

Sallisaaga, 3. peatükk...
Ja ongi mu Haapsalu sall valmis! Äärepitsi külge õmblemine polnud silmade üles loomisega võrreldes mingi töö!
Muidu jään endaga üsna rahule, ainult äärepitsi oleks võinud üles luua veel jämedamatel varrastel. Kuigi tegin kõik täpselt nii nagu õpetuses kirjas, jäi äär ikkagi pisut venimatu. Seetõttu ei tule sakid eriti hästi esile ja ka ülesloomissilmuseid pärast vardale ajada ja ilusaks venitada ei õnnestunud. Ja võibolla oleks pidanud kogu salli kuduma pool numbrit jämedamate varrastega... Aga eks vigadest õpitakse ja järgmine sall tuleb kindlasti parem...Nagu näha, siis minu abielusõrmusest ( mille suurus on 16 ) läheb sall ilusasti läbi!

Sallist kogu tema suuruses hetkel veel pilte pole, kuid eks peagi saab olema.

Ja homme siis kõik Haapsallu sallipäevale!!!
Malena posted @ 09:29 - Link - kommentaarid (7)
05 August 2009
Sallisaaga, 2. peatükk...
Kuna salli kudumise kõrval on hea mõtteid mõlgutada, siis hakkasin meenutama oma varasemaid kootud salle. Ja mul ei tulnud meelde mitte ühtegi... Ma tõesti ei mäletagi, et oleksin varem salli kudunud! Ma ei räägi siinkohal Haapsalu sallidest, isegi mitte lihtsalt pitssallidest (neid ma pole kindlasti kudunud!!!), vaid sallidest kõige laiemas tähenduses. Lapsele olen kudunud küll kaelus-salli, aga see pole ikka see. Kooli ajal sai kootud sokke, kirikindaid, isegi sõrmikuid ja kampsunit... ja oma paarkümmend pitslinikut, aga mitte salli. Kõik oma sallid, nii pitsilised kui ka lihtsalt soojad, olen siiani heegeldanud. Miks ma kudunud pole, sellele ei oskagi vastata!
Aga nüüd siis Haapsalu sallist. Keskosa on valmis. Suurus on küll veel täiesti hoomamatu, aga ripsiridasid on äärel 236. Kuigi algul kudusin ka proovilapi ja selle mõõtmise tulemusel selgus, et mustrikordusi peaks pikkuses tulema 32 (!), piirdusin siiski 24 kordusega. Suur töö venib siiski juba kudumise ajal nii palju, et proovilapi mõõtude järgi lõplikku korduste arvu päris otsustada ei saa.
Keskosa lõpetamisel tegin vea ja lõpetasin nagu tavaliselt hästi lõdvalt silmuseid maha kududes. Alles siis, kui olin lõnga juba katkestanud, tuli meelde, et seda pidi ju tegema natuke teisiti. Aga harutama ka enam ei hakanud. Vigu lipsas sisse muidugi varem ka. Eriti just nupusilmuste mahakudumisel, kuid need olid enamasti järgmisel real parandatavad. Vaid ühes kohas pidin natuke harutama. Aga kuna nii suure arvu silmuste kui minul vardal oli (134) pärast jälle üles korjamine tundus liiga raske tööna, harutasin vaid valesti läinud koha nii 10 silmuse ulatuses ja kudusin selle koha uuesti.
Nüüd on käsil esimene äärepits oma 469 üles loodud silmaga. Sellele, kuidas äärepits salli külge saab, ma esialgu ei mõtle. Iga asi ikka omal ajal!

Ühel õhtul aga sattusin raamatupoodi ja ei suutnud ostmata jätta Nicky Epsteini "Knitting in Tuscany".

Leidsin mitu põnevat asja, mida tahaks järele proovida!
Malena posted @ 09:18 - Link - kommentaarid (2)
04 August 2009

Väike vahepala
Veel enne, kui ma alustasin Haapsalu salli kudumist, sain valmis ühe topi.

Tahtsin kindlasti tumepruuni, aga sobiva lõnga ja tooni leidmine oli küllaltki keeruline. Ainus, mis tundus enam-vähem sobivat, oli Katia Linen, kuid seegi oli keras katsudes üsna jäik ja kare. Kuduma hakates mu arvamus siiski muutus, lõng osutus vägagi mõnusaks.

Idee on ajakirjast Vogue Knitting (Spring/Summer 2008 ). Originaalil oli küll kaeluses veel üks lehemotiiv, kuid mina jätsin selle ära, sest arvasin, et tahan ehk mõnikord ka mingit kaelaehet kanda ja siis oleks see lehemotiiv segama jäänud.
Õlapaelad on kootud kolme eraldi ribana ja siis punutud. Ribade kudumiseks kasutasin ajakirjas kirjeldatud võtet: 1. jagasin õlapaelaks vajalikud silmused kolme ossa; 2. kudusin esimese osa silmused parempidi läbi (ülejäänud jäid seniks ootele); 3. tööd ümber pööramata tõstsin kootud silmused tagasi vasakule vardale, pingutsin natuke lõnga ja kudusin uuesti parempidi. Nii jätkasin kuni vajalik pikkus käes. Seejärel kudusin sama moodi ka teised paelad ja punusin "patsiks".

Seljaosal olin jätnud samuti õlapaeltega võrdse arvu silmuseid abilõngale ootama ja kui õlapaelad olid valmis punutud, kinnitasin nad seljaosa silmuste külge selliselt, et õmblust näha ei jäänud. (Sellist võtet nimetati vist silmamiseks).
Malena posted @ 08:00 - Link - kommentaarid (14)