monna ja tema lapsed
About Me
Age: 41
Location: Tartu
Zodiac Sign: vähk
Likes
Käsitöö - siin on minu jaoks tähtsamaks märksõnaks eelkõige taaskasutus, olgu selleks siis kas kommipaberid, plekkpurgid, T-särgid, reklaamlehed, munakarbid jne jne jne.

Juba paarkümmend aastat olen ma kogumise pisikuga nakatanud, õigemini lausa haigeks jäänud :) - kogun pildistatud loomadega, lindudega ja teiste fauna esindajatega postkaarte (neid on mul ca 8000) ja taskukalendreid (neid on mul ca 3000). Meeldib teha üle maailma kaardivahetusi, sh Postcrossing. See on teema, kus mul juttu jätkub kauemaks ...

Kokkamine on ka üks minu lemmiktegevustest, kuigi viimasel paaril aastal ei ole ma enam nii tubli olnud :). Aga siinses blogis saab ka kokkamisel olema õpris tähtis osa!
Dislikes

Link
Maagi susserdamised
Pereklubi - üks ütlemata mõnus koht ja seltskond!
Postcrossing
Minu kaardid vahetusteks
Minu taskukalendrid vahetusteks
SIIA lisan oma leitud ideede lingid
Tigramiehted blogi
Heli blogi
Buffini tegemised
Huvitavad taaskasutusideed laiast maailmast
Ehalille tegemised
MINU KOKANDUSALASED LINGID
Ly nokitseb - õpetused ja puha

Quote
Elu - see on üks pidev liikumine paremuse poole!
Archive
Viimased postitused
November 2011

Currently

Reading
Kuna paberil olevat kirjandust loen viimasel ajal harva, siis seda enam loen ma arvutis. Olen avastanud enda jaoks mitmed huvitavad blogid, millel hoian silma peal. Samuti enne kui ma võtan kätte mõne käsitööraamatu, otsin ma mustreid, ideid arvutist.

Last Movie

Listening to

monna ja tema lapsed
Mina olen monna. Käsitöös on minu jaoks peamiseks märksõnaks taaskasutus. Ning mis siin salata - teiste käsitööd armastavate inimeste blogide vaatamine, ideede kogumine võtab ka ikka väga palju aega :)
20 November 2011
POOLELI! Sellest tuleb üks pikk ja pildirohke postitus

RUKKILEIVATEGU koos õpetusega

Enne 22.10.2011 olin teinud leiba paaril korral, ostes selleks Vändra Leiva rukkileivasegu, kuhu tuli juurde lisada petti ja vett ja küpsetada, aga mingit pinget need ei valmistanud. Leib oli hea, aga seda õiget tunnet ei tekkinud ja nii vajuski asi unustuse hõlma. Mitmel laadalt olen ikka ostnud ka leivajuuretist, aga külmkappi need seisma jäid ja lõpuks ära visatud. Ikka kuulasin imetlusega teiste jutte, kui lihtne on leivategemine, kui hea see leib on ja kui kasulik jne jne jne jne. Aga isetegemiseni asi edasi ei läinud ...

Ühel heal päeval oli Cherrys voucherina müügil Ülenurmes asuva Eesti Põllumajandusmuuseumi leivaküpsetamiskoolitusel osalemise võimalus. Ma ei kõhelnud hetkegi ja ostsin endale voucheri. Ega ma siis ei kujutanud grammigi endale ette, mis ja kuidas toimuma hakkab, aga mingi sisemine tunne ütles, et proovi.

Järgnevalt ma siis panengi kirja oma mälestused, õpetussõnad leivakoolituselt ja vahele hulga pilte. Loodan väga, et alljärgnevast saab nii mõnigi endale innustust proovida leivategu . Enamik pilte on tehtud koolitusel, kuid sekka on pilte ka minu enda tegemistest.

22.10.2011 sõitsingi siis Ülenurmele, ilm oli sügiseselt kõle ja ühtegi tuttavat koolitusel ei olnud ja pikk päev oli ees. Leivakojas võttis osalejaid vastu perenaine Tiina Ivandi. Aga enne kui asun leivateo juurde, teen kiirelt vahepõike leivakojast peamajja, kus saime käia ka püsiekspeditsiooniga tutvumas ja seal tegin mõned fotod, mis räägivadki leivast.


Järgmine pilt pani muuseumis pigem omatte laulukest ümisema:


Ansambel Keeris, laul "Viimne ratsu" - KUULA SIIT . Sõnad leiad SIIT

Aga tagasi koolituse juurde.
Koolitus algas jahust rääkimisega. Õpetajal oli välja toodud kolm jahupakki, mis peamiselt on kauplustes müügil:

Nende paremusjärjestus on - 1. Veski-Mati rukkijahu, 2. Kalew. Aga kõige parem on ikka osta teada-tuntud taluniku käest. Kohapeal saime ühe Rannu taluniku kontakti, kelle käest nemad ostavad - Jaan, tel 5291979. Kõige parem on ikka täisterarukkijahu.Juuretis
Kõik saab alguse juuretisest. Kui sul ei ole juuretist saadud nö valmiskujul, siis saab seda edukalt ise teha. Leia poest rukkileib, mille pakendil on kirjas, et kasutatud on juuretist. Pane paar leivaviilu kaussi, kaalla peale keefiri või siis puhast õunamahla. Kata kauss rätikuga ja jäta sooja kohta seisma järgmise päevani. Vahepeal hakkab see käärima. Teisel päeval sega juurde rukkijahu ja jäta edasi seisma, käärima. Käärimine - segu hakkab mullitama.
Juuretis säilib külmkapis kilekotis, kinnises karbis ca 3 nädalat, sügavkülmas 6 kuud. Kui on teada, et sa ei tee leiba tihti, siis ongi mõistlik paar nutsakat panna sügavkülma. Külmas olles juuretis nö uinub ja käärimisprotsessid aeglustuvad. Kui hakkad leivategu planeerima, võta juuretis aegsasti toatemperatuurile üles soojenema.

Leivategu võtab üldiselt aega 2 päeva.
I päev
Võta juuretis, lisa ca 1 liiter käesooja vett. PS! Väga tulist vett ei tohi panna, sest see tapab pärmiseened. Sega juuretis veega ja pane juurde rukkijahu. Lisa seda niipalju, et tainas on hapukoorepaksune. Kata kauss rätikuga ja jäta järgmise päevani seisma. Ruumis peab olema soe. Segu hakkab käärima, vahutama, muutub vedelamaks. Tekib peale vedelik. Kui tahad hapumat leiba, siis lase seista kauem aega.

II päev
Nüüd on aeg lisada käärinud segule lisada sool, suhkur ja ülejäänud jahu, lisandid.

Aga enne sõtkuma hakkamist pane valmis leivavormid. Vormid võivad olla kas vanad plekist või uuemad teflonkattega keeksivormid, spetsiaalsed leivavormid savist. Silikoonvormid on üks variant, aga nad kipuvad siiski kergelt vormist välja minema. Pintselda vormid enne taina sissepanemist õliga või võiga ilusti ära. Eriti oluline on see just plekist vormide puhul, kuhu tainas jääb väga kergelt kinni. Mul endal on kodus üks (pildil olevaga sarnane) vana keeksivorm, teine on teflonist ja kolmas on silikoonist. Kui silikoonist (seda kasutan ainult siis kui tainast saab niipalju, et kahest vormist jääb väheseks) ja teflonist tuleb superlihtsalt leib välja, siis hoolimata hoolikast ja õlirohkest määrimisest ei ole ma saanud leiba plekist vormist kätte - küll aitan noaga siit ja sealt servast, siis püüan leiba vormi tagurpidi vastu lauda koputades kätte saada, siis püüan noaga leiva põhja alt koukida, uhhh... Iga kord peale leivategu kirun ja luban järgmiseks korraks teise teflonist vormi muretseda, aga uus leivategu tuleb ikka kiiremini peale kui poodi minek ...

Rukkileiva põhiretsept on: 1 liiter käesooja vett, 1,2 kg rukki(täistera)jahu, 6 tk soola, 2 dl suhkrut.
Tavalise peensoola võid asendada peenestatud meresoolaga. Osa suhkrut võid asendada mee või fariinsuhkruga.
Ära korraga tervet jahukogust lisa, sest sõtkumise ajal jahu paisub. Kui teed vormileiba, siis tainas jääb pigem pehme, vedelam. Põrandaleiva jaoks peab tainas olema tihkem, et sest see läheb ju ilma vormita ahju, seega peab säilitama eale vormimist on kuju.

Tainast peab sõtkuma niikaua kuni see lööb käe küljest lahti. Eks seda tuleb ikka päris kaua teha, aga selline sõtkumine annab õhulisema leiva ja aitab paremini kerkida ja jahu kleepained pääsevad paremini välja. Seda on lihtne öelda, et aga muudkui sõtku, aga ega see on ikka omajagu ikka raske töö ja kõik kleepub ja pole sellist tunnetki, et miski hakkaks käe küljest lahti lööma ... Mina ise olen läinud tunduvalt kergemat teed pidi ja hoolega lusikaga seganud, tehes vahepeal mõned kloppivad
liigutused. Seni on leib tulnud (vähemalt minu jaoks) välja mõnusa tihedusega ja kerkinud ilusti.

Kui nüüd tainas on sõtkutud ja on plaan sellesse panna lisandeid, siis enne lisandite panemist tuleb tainast osa panna kõrvale järgmiseks korraks juuretiseks! Ja seda just enne lisandite lisamist! Ja seda sellepärast, et juuretis oleks alati puhas. Kes meist ikka tahaks, et kui teed jõululeiba, kus see rosinad jms magusad lisandid, siis järgmine kord teed hoopis singileiba ja süües jääb rosin hamba alla ...

Koolitusel sai meist igaüks lisaks valmisleivale (ja ühele üllatusasjale, millest tuleb juttu allpool) ka kotikese juuretisega. Ja sellest olengi mina nüüd oma leibu teinud ja alati omakorda juuretise võtnud.Erinevad lisandid leiva maitsestamisel

Kui nüüd juuretise jagu tainast on ära võetud, võid hakata soovi korral leivatainast maitsestama. Mina ise eelistan hetkel küll ilma lisanditeta leiba, eelkõige sellepärast, et lapsed harjuksid sellega ja siis tasapisi hakkan katsetama uute maitsetega.
Mõned ideed:
* kusjuures kui asendad osa suhkrut meega või fariinsuhkruga, siis tea, et need kuuluvad ka lisandite alla ja lisa need tainasse alles peale juuretise võtmist.
* kui soovid tumedamat leiba, siis lisa veidike rukkilinnase jahu
* lisa tammetõrusid - korja sügisel liiklusest kaugel olevatelt tammedelt tammetõrusid, kuivata need, eemalda välised kestad, rösti ahjus tuumad ning jahvata kuivad tuumad peeneks. Lisa peotäis nö tammetõrujahu tainale. Olen ise saanud sellist leiba ja see oli superhea!!!! Rääkimata lisavitamiinidest, mida saad .
* lisa küüslauku kas tükkidena või peenestatuna, toorelt või kuivatatuna
* toore või kuivatatud õunatükikesi. Õpetaja enda lemmik on ka õunaleib
* köömned
* kuivatatud puuviljad, rosinad (jõululeib)
* praetud sibul
* singikuubikud
* peeneks riivitud porgand
* nõges, naat, spinat, basiilik jne roheline kraam
* kõrvitsa-, seesami-, päevalille-, linaseemned, erinevad pähklid jms
Ühesõnaga, mida iganes ja meeldib.

Viimane ettevalmistus küpsetamiseks
Kui nüüd tainas on maitsestatud, siis on aeg panna see vormidesse ja jätta sooja kohta 1,5-2 h kerkima. Täida ettevalmistatud vormid kolmveerandi ulatuses tainaga. Silu tainas pealt külma vees märjaks kastetud kätega siledaks (siis ei jää tainas käte külge). Lõika, suru tainale peale oma muster või mis iganes pilt, sümbol, märk. See on oluline, et siis saad jälgida kuidas on tainas kerkinud ja küpsemise ajal saab selle kaudu ka üleliigne niiskus leivast välja tulla.

Sellised mustrid tegid mul lapsed kodustele leivadele. Südamekuju on meil olnud nüüd igal leival peal :
Kui nüüd põrandaleivast veel rääkida, siis õpetaja pani selle sütest puhtaks tehtud ahjupõrandale ilma midagi alla panemata. Sellisel puhul peab arvestama, et põhi saab tahestahtmata tuhaseks ja müütub väga krõbedaks. Aga vana soovitus on - pane leivale alla kapsaleht - siis ei saa leiva põhi tuhaseks ja ei lähe nii kergelt kõrbema. Kapsaleht nö sulandub ilusti leiva põhja koorikusse. Seda siis jah puuküttega köetavas ahjus küpsetades. Tavalises praeahjus küpsetades pane põrandaleib küpsetusplaadile ja küpsetuspaber alla...............
..............
..............

Otsisin internetist hulga lehekülgi lisalugemiseks rukkileiva ja selle tegemise kohta:
Koduse rukkileiva valmistamise õpetus
Teeme ise: rukkileib
Ahjusoe leib…
Mari Kalkuni leivaleht
Leiva valmistamine
Juuretis – küsimused ja vastused juuretise kohta
Leibade valmistamise tehnoloogiast
Rukkileiva küpsetamine kodus
Folkooris leiva kohta
Koduse rukkileiva küpsetamine ehk kodo leib om kõkõ magusamp
Leiva küpsetamine
Nami-Nami rukkileib
Omatehtud rukkileib köömnetega
Infot leivast ja rukkist
Kuidas küpsetada leiba?
Kohev ja maitsev magushapu vormileib naturaalsest juuretisest.
Leib
Leiva valmistamine
Väike-Maarja Põllumeeste Seltsi leivaküpsetamise õppepäev sarjast „Talutoiduga tugevaks“

Otsisin küll lingid välja, kuid ise ma neist ühtegi ei loe ennem kui oma postituse valmis saanud. Tahan kõigepealt kirja panna koolitusel saadud õpetussõnad, lisades juurde oma kogemuse. Ja siis präast alles vaatan, mida teised on kirjutanud, soovitanud ja alles kui olen saanud uusi nippe, teadmisi juurde, teen oma postitusse mõned täiendused juurde.See on mul veel poolik postitus, Väga palju on veel lisamata. Püüan kiirelt ära lõpetada. Loodan, et kui sul vähegi huvi tekkis, otsid mind varsti uuesti üles ja oskab mulle juurde anda kasvõi mõne oma nipi, soovituse leiva tegemisel.


monna posted @ 13:27 - Link - kommentaarid (2)110388 visits