monna ja tema lapsed
About Me
Age: 41
Location: Tartu
Zodiac Sign: vähk
Likes
Käsitöö - siin on minu jaoks tähtsamaks märksõnaks eelkõige taaskasutus, olgu selleks siis kas kommipaberid, plekkpurgid, T-särgid, reklaamlehed, munakarbid jne jne jne.

Juba paarkümmend aastat olen ma kogumise pisikuga nakatanud, õigemini lausa haigeks jäänud :) - kogun pildistatud loomadega, lindudega ja teiste fauna esindajatega postkaarte (neid on mul ca 8000) ja taskukalendreid (neid on mul ca 3000). Meeldib teha üle maailma kaardivahetusi, sh Postcrossing. See on teema, kus mul juttu jätkub kauemaks ...

Kokkamine on ka üks minu lemmiktegevustest, kuigi viimasel paaril aastal ei ole ma enam nii tubli olnud :). Aga siinses blogis saab ka kokkamisel olema õpris tähtis osa!
Dislikes

Link
Maagi susserdamised
Pereklubi - üks ütlemata mõnus koht ja seltskond!
Postcrossing
Minu kaardid vahetusteks
Minu taskukalendrid vahetusteks
SIIA lisan oma leitud ideede lingid
Tigramiehted blogi
Heli blogi
Buffini tegemised
Huvitavad taaskasutusideed laiast maailmast
Ehalille tegemised
MINU KOKANDUSALASED LINGID
Ly nokitseb - õpetused ja puha

Quote
Elu - see on üks pidev liikumine paremuse poole!
Archive
Viimased postitused
Juuli 2011

Currently

Reading
Kuna paberil olevat kirjandust loen viimasel ajal harva, siis seda enam loen ma arvutis. Olen avastanud enda jaoks mitmed huvitavad blogid, millel hoian silma peal. Samuti enne kui ma võtan kätte mõne käsitööraamatu, otsin ma mustreid, ideid arvutist.

Last Movie

Listening to

monna ja tema lapsed
Mina olen monna. Käsitöös on minu jaoks peamiseks märksõnaks taaskasutus. Ning mis siin salata - teiste käsitööd armastavate inimeste blogide vaatamine, ideede kogumine võtab ka ikka väga palju aega :)
29 Juuli 2011
Eile, 28.07.2011, käisin (seekord üksi) jällegi vahvas õpitoas - Trühvlite valmistamine. Õpitoa korraldas Slot di Perla MTÜ, toimumiskoht Tõrvandi (Tartumaa), õpetajaks Eva-Ly Kattai.

Osalejaid oli vähe, ainult 3, aga seda mõnusam oligi . Kõigepealt otsis õpetaja välja kõik vajaliku ja veel rohkemgi. Laua peale sai (vaata ka altpoolt pilti) Fazeri tumedad šokolaadid, Kalevi valge šokolaad, mandlijahu, erinevad purustatud pähklid, kooritud mandlid, Domino küpsis, kohvikoor, vahukoor, toorjuust, kohvikoor, erinevad kaunistused (kuivatatud saialille ja rukkilille õied, erinevad nonparellid, värvitud suhkur, või, Kalevi martsipan, kuivatud kirsid, aprikoosid, kookoshelbed, mandlilaastud, alkohol, erinevad essentsid jne. Saime ka ka mõnusa kogumiku retsepte paberi peal.

Esimese tööna pani õpetaja tulele veevanni, kus "keetis kokku" trühvlite põhiretsepti järgi segu:
300 g šokolaadi
300 ml 38% rõõsk koort
2 sl võid
Kuumuta koor, sulata selles šokolaad ja või, vahusta ühtlaseks.
Kuuma segu valas õpetaja väiksematesse topsidesse, kus me osalejad saime siis igaüks vastavalt oma soovile lisada mis iga meeldis. Mina lisasin mandlijahu, erinevaid purustatud pähkleid, kookoshelbeid, purustatud Fazeri Marianne kommide puru.
PS! Segule peab lisama ka veidikene alkoholi ja see on vajalik kommide säilitamiseks!
Kui segu tihkeks timmitud kõige heaga, siis panime topsid külmakappi (meie panime sügavkülma, kuna aeg oli limiteeritud ja vaja veidi asja kiirendada) veidikeseks ajaks, kus see tahenes ja saime pärast kuulid vormida, veeretada.

Teiseks tegime trühvleid Doomino küpsistest:
350 g Domino küpsiseid (2 väikest karpi)
175 g toorjuustu
umbes 200 g tumedat šokolaadi
Küpsised tuleb purustada peeneks. Kuna meil köögikombaini ei olnud, siis panime küpsised kilekotti ja taignarulliga rullisime peeneks. Lisasime toasooja toorjuustu ja segasime ühtleks seguks, kreemjaks. Ka see segu läks külmkappi tahenema, et saaks präast kuulid voolida, vormida.

Senikaua kui eelnevad segud külmkapis tahenesid, siis asusime järgmise töö kallale. Võtsime martsipanimassi ja hakkasime sellest voolima pallikesi. Pallikeste sisse võib panna kõike, mida hing ihkab! Meie panime kooritud mandleid, kuivatatud aprikoosi (lõika see eelnevalt näiteks neljaks väiksemaks tükiks), kuivatatud kirssi. Valmiskuulid läksid samuti külmkappi tahkuma. PS! Puhastatud mandlid on need, millel on pruun kest ümber, kooritud mandlid on need, mis on sellest pruunist koorest kooritud valgeks ja on mõnusamad süüa)

Nüüd sai külmkapist välja võetud tahkunud segud ja voolisime neist kuulid. Suurus on igaühe enda otsustada - pisikesed ühe ampsu omad või suuremad ... Kasuta voolimiseks kummikindaid, siis ei soojene käed nii kiirelt ja ei jää ka segu kergelt käte külge.
Mina ise kahjuks tavalisi lateksist kummikindaid ei saa kasutada, kuna mul on lateksi vastu nõme allergia - ei jõua pärast kätel olevat sügelust ära kratsida ja käed lähevad koledalt korpa. Õnneks on apteekides müüa lateksivabasid kummikindaid. Teinekord olen targem ja võtan enda kindad kaasa .

Panime valmiskuulid tagasi külmkappi.
Eelkõige sellepärast, et praegu on õues ja toas ikka metsik kuumus ja kõik kipub kiirelt sulama, ka šokolaad muutus laual seistes täiesti pehmeks juba pakendi sees. Ja järgmise etapini oli ka veel aega.

Aga nüüd oligi aeg panna šokolaadid kuuma vee kohale veevanni sulama. PS! Jälgi, et šokolaadi hulka ei satuks tilkagi vett, sest siis ei hangu šokolaad!!

Kui šokolaadid olid sulanud, siis hakkasime külmkapist järjest võtma kuule ja kastsime nad ükshaaval šokolaadi sisse ja tõstsime kiirelt küpsetuspaberiga kaetud alusele. Korraga mitut kuuli ei ole mõtet kuuma šokolaadi sisse panna, sest kuul hakkab ka ise ruttu sulama ja lõpuks on üks sulanud segaplögin . Kasuta kuulide sisse tõstmiseks keerutamiseks, välja tõstmiseks kas lusikat, kahvlit, (suhkru)tange vms. Aga on olemas ka spetsiaalne abivahend selleks - vaata allpool linkides olevat Terevisiooni videot . PS! Arvestama peab, et šokolaadi kulub hästi palju!!! Vajadusel sulata šokolaadi juurde. PS! Kasuta võimaluse korral kokkamiseks mõeldud suure kakaosisaldusega šokolaadi.

Kaunistamisega peab kiirustama, kuna sokolaad tahub kiirelt ja kaunistus ei jää pärast külge. Sellepärast on hea kui saad trühvlite tegemisse kaasata sõbra . Meil koolitusel oli hea tööjaotus - noorimad kastsid, kaunistasid, õpetaja õpetas ja mina kui vanim kuulasin ja targutasin niisama kaasa .

Kaunistamiseks võid kasutada mida iganes. Ma ei hakkagi nimekirja koostama, aga jah, mida iganes ... Mõned näited leiad allpool piltide pealt. Üks hästi armas võimalus on, et kastad kuulikese tumedasse šokolaadi, teed valge šokolaadiga triibud ja kaunistuseks kuivatatud sinised rukkililleõied. Või paned šokolaadid vastupidises järjestuses (valgele kuulile tumedad triibud). Ilus ja isamaaline!!!

Kui kuulid olid kaunistatud, siis panime kandikud, alused tagasi külmkappi, et šokolaad taheneks
. Ja edasi oli veidi aega niisama pläkutamiseks . Mõne aja pärast võtsime valmiskommid/trühvlid külmkapist välja ja terve laud sai neid täis!!! Uskumatult palju jube häid komme!!!!!!!. Arvasin, et mis see siis paari päeva jooksul, mis paari päeva ..., ikka homse päeva jooksul ära süüa ei ole, komm on ju komm . Aga etteruttavalt võin öelda, et mul jagub neid vist ka veel terveks nädalavahetuseks ....

Kommide/trühvlite säilitamine - hoia valmiskomme külmkapis. Säilitusainena kasutatakse kommides alkoholi. Õpetaja rääkis, et tema hoiab komme pikemaajaliselt sügavkülmas. Aga põhimõte ongi ikka see, et tee trühvlid ikka enne kinkimist, söömist, sest lõpmatuseni ei aita ka alkohol säilida.

Eelpool kirjeldatud kommid on superhea kingituseidee! Pane kommid pisikestesse paber- või fooliumvomidesse ja siis edasi ilusasse läbipaistvasse tsellofaankotti või kinkekarpi. Kingisaajale anna ka väike vihje, et ta hoiaks komme külmkapis.

Bussi peale minnes nosisin ära süüa vaikselt mitu kommi ja hea oli, et mul oli kodunt kaasa võetud veepudel, sest kommid on ikka niiiiiiii magusad, et vesi on vaat et kohustuslik asi . Järjekordselt sõitsin ma Tõrvandist uhkes üksinduses bussiga Tartusse. Naersin mõtetes, et kui poleks mind olnud, oleks bussil olnud täiesti tühisõit, aga nüüd vähemalt oli bussifirmal mingigi teenistus . Komme sõin lastega veel õhtulgi ja täna hommikul polegi me vaat et muud söönud kui komme, ega õhtulgi ei viitsi ma vist muud süüa perele teha, las söövad komme ... Komme sööme ka homme ja ka ülehomme ...

Ma olen väga tänulik Eva-Lyle, et ta on võtnud nõuks korraldada vahvaid koolitusi ja mis on minu jaoks kõige olulisem, need on tasuta õpitoad. Ja seda kõik tänu Euroopa Liidu fondidele, projektidele (oih, mul meelest juba läinud, millistele). Oi, kuidas ma olen alati vaadanud kõiksugu koolitusteateid, kuid no ei ole võimalik osaleda, kuna osalustasu on minu jaoks kallis ... Ja nüüd olen ma kahe nädala jooksul saanud osaleda juba kolmes õpitoas ja kahel korral ka lapsed kaasas olnud. Suured tänusõnad ka abikaasale, kes mind mitu korda Tõrvandisse viis ja ka lastega tegeles kui ma õpitoas olin. Super!!!!!!!!!!

Ootan põnevusega juba uusi teemasid ja õpitubasid!

Googeldasin veidi ja internetiavarustest leidsin lisalugemist, retsepte:
Kuidas kodus trühvleid valmistada
Trühvlite valmistamine
Šokolaadi sulatamise 4 põhireeglit
Trühvlid jõulukingiks
Toidutare otsing \"trühvlid\"
Trühvlid (väga asjalik video!!!!)
Domino küpsistest šokolaaditrühvlid Valentinipäevaks
Trühvli retsept
Imelised šokolaaditrühvlid
Dan Sukker otsing \"trühvlid\"
Perenaine.ee lehelt mõned kommid
Leidsin ühest foorumist piimapulbrist tehtud kommide retsepti, mida võib ka nö trühvlite alla liigitada minu arvates:
"Nostalgilised trühvlid"
4 dl suhkrut
1 dl vett
100 g võid
400 g imiku piimapulbrit (Piltti nt)
3-4 sl konjakit
2 dl kakaod
Keeda suhkrut ja vett 10 minutit. Sulata selles või, lisa imiku piimapulber ning sega korralikult. Lase jahtuda. Vormi väikesed pätsikesed ja veereta kakaopulbris. Pane vähemalt üheks ööks külma ja säilita külmkapis.

Pilte eilsest koolitusest:
Pildil siis trühvlite tegemiseks vajaminev kraam


Õpetaja kokku keetmas trühvlite põhiretsepti järgi täidist


Õpetaja jagab täidise osalejatele välja, et nad saaksid igaüks sellele lisada meelepärased lisandid


Mina lisasin põhjale erinevaid purustatud pähkleid, purustatud Fazeri Marianne piparmündikommi, mandlijahu, kookoshelbeid


Teised osalejad oma trühvlisegu kokku segamas


Doominoküpsistest trühvlite jaoks küpsiseid purustamas


Martsipanisisuga ja erinevate üllatustega kommide vormimine


Martsipani sisse sai peidetud kuivatatud kirsse, aprikoosi, kooritud mandleid


Lisanditega põhisegu on külmkapist välja võetud ja voolisime nendest kuulid (üks osaleja veel oma topsikest puhtaks limpsimas)


Veevannis sulamas tume ja valge šokolaad, kuhu sisse kastetakse siis eelnevalt valmis voolitud ja külmas hoitud erinevad kuulikesed


Väike osa šokolaadi sisse kastetud ja kaunistatud trühvleid hangumas


Trühvleid on mõistlik teha ikka mitmekesi, eriti lõppviimistust - üks kastab pallid šokolaadi ja teine kohe samal ajal kaunistab


Nö kaapekakk allesjäänud šokolaadist


Kolme osaleja ja õpetaja poolt tehtu


Üks lähemalt tehtud pilt kaunistatud trühvlitest (sinine "hein" on kuivatatud rukkilille õied, kollane "hein" kuivatatud saialille õied)

monna posted @ 06:07 - Link - kommentaarid (2)110390 visits