monna ja tema lapsed
About Me
Age: 41
Location: Tartu
Zodiac Sign: vähk
Likes
Käsitöö - siin on minu jaoks tähtsamaks märksõnaks eelkõige taaskasutus, olgu selleks siis kas kommipaberid, plekkpurgid, T-särgid, reklaamlehed, munakarbid jne jne jne.

Juba paarkümmend aastat olen ma kogumise pisikuga nakatanud, õigemini lausa haigeks jäänud :) - kogun pildistatud loomadega, lindudega ja teiste fauna esindajatega postkaarte (neid on mul ca 8000) ja taskukalendreid (neid on mul ca 3000). Meeldib teha üle maailma kaardivahetusi, sh Postcrossing. See on teema, kus mul juttu jätkub kauemaks ...

Kokkamine on ka üks minu lemmiktegevustest, kuigi viimasel paaril aastal ei ole ma enam nii tubli olnud :). Aga siinses blogis saab ka kokkamisel olema õpris tähtis osa!
Dislikes

Link
Maagi susserdamised
Pereklubi - üks ütlemata mõnus koht ja seltskond!
Postcrossing
Minu kaardid vahetusteks
Minu taskukalendrid vahetusteks
SIIA lisan oma leitud ideede lingid
Tigramiehted blogi
Heli blogi
Buffini tegemised
Huvitavad taaskasutusideed laiast maailmast
Ehalille tegemised
MINU KOKANDUSALASED LINGID
Ly nokitseb - õpetused ja puha

Quote
Elu - see on üks pidev liikumine paremuse poole!
Archive
Viimased postitused
Mai 2012
Aprill 2012
Märts 2012
Veebruar 2012
Jaanuar 2012
Detsember 2011
November 2011
Oktoober 2011
August 2011
Juuli 2011
Juuni 2011
Mai 2011
Aprill 2011

Currently

Reading
Kuna paberil olevat kirjandust loen viimasel ajal harva, siis seda enam loen ma arvutis. Olen avastanud enda jaoks mitmed huvitavad blogid, millel hoian silma peal. Samuti enne kui ma võtan kätte mõne käsitööraamatu, otsin ma mustreid, ideid arvutist.

Last Movie

Listening to

monna ja tema lapsed
Mina olen monna. Käsitöös on minu jaoks peamiseks märksõnaks taaskasutus. Ning mis siin salata - teiste käsitööd armastavate inimeste blogide vaatamine, ideede kogumine võtab ka ikka väga palju aega :)
22 Oktoober 2011


Väga vahva ja praktilise Teeme koos "Kurk sooja" raames kudusin oma tütrele sooja salli. Ja mis peamine - see pidi olema roosa .

Nägin kunagi ühe blogi lehel üht salli, mis erines tavalisest pikast peenikest ristkülikust. See sall oli hoopiski pikaks venitatud kolmnurk . Ja seal blogis pildi all olnud tekstis oli ka selgitus a la, et ikka on nii, et paned küll salli kaela, kuid ikka jääb kurk altpoolt paljaks. Aga kui keskkoht on laiem, siis on kurk ilusti kaetud ja tõeliselt soojas. Tundus asjalik soovitus : Kui tegema hakkasin, ei leidnud ma enam seda blogi õpetusega üles ja tegin mälu järgi

Kohe pean ära mainima, et ma ei mäleta, millal ma viimati vardaid käes hoidsin : . See oli väga-väga ammu .

Kuidas mina salli tegin:

Alustasin 4 silmusega ja hakkasin silma järgi mingite ridade tagant hakkasin ühele küljele silmuseid juurde kasvatama. Just nimelt - mingite ridade tagant, sest kui alguses kasvatasin igal neljandal real (no mäletasin ammu nähtud õpetusest), siis tundus, et liiga ruttu tekib kolmnurk ja kuidas sa seod seda sõlme ... Ja nii ma siis silma järgi (mõnikord nelja, mõnikord kuue, mõnikord kaheksa rea tagant) neid silmi juurde tegin ja et tekiks ikka pikemad otsad, mida oleks võimalik sõlme siduda ilma et tuleks megasuur ja paks sõlm. Ja kui tundus, et no nüüd võiks keskkoht kiiremini kasvada, siis hakkasin tihedamalt silmi juurde kasvatama. Aga jah, ikka nii, et ühel töö serval lisasin silmi, teine jäi ilusti sirge. Kui tundis, et keskkoha tipp oli minu arvates parajalt kurgu katmise pikkusega, siis hakkasin edasi kududes teatud ridade arvu tagant ühe silma kaupa kahandama kuni lõpuks oli järgi jälle ainult 4 silmust. Ja kuna ma ei olnud üles kirjutanud eelnevalt mis ridade tagant silmuse juurde tegin, siis kahandamine käis jälle silma järgi, vahepeal tööd pooleks pannes ja vaadates, kuidas kahandamine läheb. Vahepeal kududes proovisin seda ka lapsele kaela ja selle järgi ma ka pikkuse tegin. Salli pikkus on 115 cm.

Ah-jaa - kogu töö kudusin kõik read ainult parempidises koes. Kasutasin Red Heart Lisa lõnga, akrüül. Kui lõnga valisin, siis muudkui katsusin neid poes vastu põske, kas on ikka mõnus pehme või ei ja eks hind mängis ka oma osa . Lisaks sellele, et vardaid käes hoidsin üle " saja" aasta, kasutasin ma ringvardaid vist küll esimest korda elus .

Kuidas sall kaela panna kui keskosa on tunduvalt laiem ... Selleks tuleb laiem osa panna ette kurgu ja rinnaesise peale ja siis salli otsad viia pea taha ja siis sealt risti tagasi ette ja siis sõlm peale teha . No ei osanud ma paremat sõnastust praegu välja mõelda .

Alguses plaanisin selle salli esitada hoopis Teeme koos "Triipud" teemas, sellepärast tegin algusesse ja lõppu paar triipu heledama tooniga ka sisse, aga kui nägin, et tuli "Kurk sooja" teema, siis pidin ruttu midagi muud triibulist välja mõtlema ja see töö on mul nüüd mobiilikotina juba blogis allpool esitatud .

Pildid sallist:


Soov kududa oli nii suur, et kasutasin selleks vaba aega õhtuti ja ühel laupäeval olin Antlantise juures kirbukal oma laste asju müümas ja mõtlesin, et mis ma seal niisama ikka seisan ja vahin laadal uudistajaid ja ootan pikisilmi ostjaid, vaid pigem kasutan seda aega kasulikumalt ära. Ja nii ma siis see pool päeva seal seisingi ja kudusin . Kuna tegu oli hooaja viimase õuelaadaga, siis oli kohal palju filmimehi ja ka mind filmiti, aga kuskile saatesse see lõiguke (kahjuks) see ei jõudnud, kuigi oleksin just tahtnud salamahti propageerida sellist käelist tegevust mõnusa ajaviitena .

monna posted @ 19:14 - Link - kommentaarid (1)

09 Oktoober 2011
Sellel aastal on minu emal maal tõeline kõrvitsalaadung:


Ja seda on vaja nüüd hoidistada, et niisama raisku ei läheks. Tegin siis internetis suure tuhlamise ja otsisin kokku erinevatest portaalidest palju retsepte ja just hoidiste omi. Aga nagu ikka minu puhul, ei oska ma kinni pidada õpetustest, retseptidest, tegin ma omaloomingut, piiludes siiski ühe silmaga ka retsepte . Retseptid ma kopin lugejate jaoks oma postituse lõppu. Siis mul endal ka teinekord hea vaadata, mis ja kui palju jms.

Kui mul esimene suurem tegemise päev oli, siis sai kõrvitsat tehtud nii:
* kõrvitsa-ebaküdoonia moos
* kõrvitsa-porgandi moos
* tavaline marineeritud kõrvits
* lisaks veel puhas ebaküdoonia moos

Tulemus oli selline:
Täna tegin uue laari moosi . Viisin seda ka oma naabrinaisele ja palusin tal ära arvata, millest moos tehtud on ja et neid komponente on 3, ütlesin, juurde, et mõnus pannkoogimoos . Ta tuli pärast tagasi ja ütles, et tundis ära 2 asja - porgandi ja sibula, aga kolmas paistab olevat välismaine asi - mango või avokaado. Hakkasin naerma, et porgand on õige, aga teised asjad on hoopiski kõrvits ja ebaküdoonia . Selline kombinatsioon oli tema jaoks väga üllatav ja et niiviisi võiks ka saada hea magusa, kuid hapuka alatooniga moosi .

Selle moosi tegemisel olin ma juba targem, sest eelmise suure kõrvitsa hoidistamisel said selgeks mõned nipid:
- kõigepealt panin keema porgandi, mille keetsin magusas suhkruvees pehmeks, siis purustasin selle peeneks.
- purustasin hakkijaga peeneks ebaküdoonia
- purustasin hakkijaga peeneks kõrvitsa
- ja nüüd panin kõik kolm uuesti keema ja keetsin kuni kõrvits oli pehme ja ka ebaküdoonia.
- suhkrut kulub palju, sest ebaküdoonia muudab asja hapuks ja siis tulebki seda suhkruga timmida selliks, et on mõnus ja hea. Mina kasutan viimasel ajal veidi ka moosisuhkrut, sest see aitab jah muutuda moosil veidi tahkemaks.
- oranz värv on uskumatult ilus!

Tulemus:RETSEPTID:

Aroonia-õuna-kõrvitsakompott

250 g musta aroonia marju, 250 g kooritud ja puhastatud õunaviile, 1/2 kg puhastatud kõrvitsatükke.
Siirup: 1 l vett, 3 dl suhkrut, mõni kardemonitera.

Täida ühesuurused ( 0,7-1l ) purgid kihiti kõrvitsatükkide, õunaviilude ja arooniatega. Kuumuta kastrulis vesi keemiseni, lisa suhkur ja kardemon ning keeda mõned minutid, kuni suhkur on sulanud. Eemalda pinnalekerkinud vaht. Tõsta purgid suurde potti ning kalla ääreni siirupit täis. Vala potti niipalju vett, et purkide ülemine serv jääks 1-2 cm ulatuses veest välja. Kuumuta purke olenevalt suurusest 10-20 minutit 80 kraadi juures, st et vesi nende vahel ei tohi mulinal keeda, vaid peab aurama. Tõsta purgid veest välja ja sule õhukindlalt, lase tagurpidi pööratult jahtuda. Sellest kogusest saab 1,5 l.

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Pohla-kõrvitsamoos

2 l pohli, 1 l väiksemaid kõrvitsatükke, 5 dl suhkrut.

Vajuta marjad puruks või püreesta köögikombainis. Pane koos kõrvitsatükkidega potti ning kuumuta tasasel tulel, kuni kõrvits muutub läbipaistvaks ja värvub punakaks. Lisa suhkur ning keeda senikaua, kuni kõrvits on pehmenenud meelepärase astmeni. Säilita õhukindlalt suletud steriliseeritud purkides.
Sobi pakkuda verivorsti kõrvale, aga ka magustoitudesse. Sellest kogusest saab ~2 l.

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

EBAKÜDOONIA-KÕRVITSAMOOS

1 l tükeldatud ebaküdooniaid, 2 l tükeldatud kõrvitsat, 1/2 l vett, 2-2,5 kg suhkrut.

Pese ja lõika ebaküdooniad väikesteks tükkideks, koori ja tükelda kõrvitsad. Pane mõlemad koos veega potti, lase keema tõusta ning keeda tasasel tulel 10 minutit. Lisa suhkur ja keeda segades veel 10-15 minutit, kuni kõrvitsatükid on pehmed ja läbipaistvad. Riisu vaht ja vala moos kuumalt steriliseeritud purkidesse, sule õhukindlalt. (saab 3,5 l).

NB! Mina purustasin ebaküdooniatükid eelnevalt köögikombainis, sai mõnus moos!

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *


Kõrvitsamarmelaad

1 kg puhastatud kõrvitsat; 1/2 tl ingveripulbrit; 800-900 g suhkrut; 1 sidrun; hapusid õunu või ebaküdooniat.

Puhastatud kõrvits lõigatakse õige väikesteks tükkideks, pannakse vähesesse keeva vette, lisatakse ingver ja keedetakse kaanega suletud nõus pehmeks; segatakse, keedetakse veel veidi aega lahtises nõus, lisatakse sidrunikoor ja suhkur ning marmelaad keedetakse valmis. Enne keetmise lõpetamist võetakse välja ingveritükikesed (kui tarvitatakse ingveripulbrit, siis lisatakse koos riivitud sidrunikoorega), lõpuks lisatakse sidrunimahl. Kui vaja, eemaldatakse marmelaadi pinnale kogunenud vaht. Valmis marmelaad valatakse purkidesse.

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Marineeritud kõrvits

1,1-1,2 kg puhastatud kõrvitsast ja ½ liitrist marinaadist saab 3 pooleliitrist purki kõrvitsahoidist.
1 kg Kõrvitsatükid; 0.75 l Vesi (4 kl); 300 - 400 g suhkrut (1,5-2 kl); 6 - 8 tk nelgitera;
Veidi kaneelikoort; (Tükike ingverit); 3 sl äädikas (30%)

Puhasta ja tükelda kõrvits kuubikuteks või kangideks. Tõsta kuuma marinaadi sisse kõrvitsatükikesi ainult üks kiht ja keeda kaanega suletud nõus tasasel tulel, kuni tükid on peaaegu pehmed. Pehmust proovi puutikuga. Kõrvitsatükid tõsta vahukulbiga purki. Kui kõik tükid on purgis, keeda marinaadi veel mõni minut ja vala kõrvitsatükkidele peale. Sule purk kohe.

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Marineeritud kõrvits
500 g tükeldatud kõrvitsa viljaliha
Marinaad: 2 dl äädikat (12%); 4 dl vett; 3x3 cm jupp ingverit, viiludeks lõigatud; 1 pulk kaneelikoort; 1 tl soola; 10 nelgitera; 1 tähtaniis; 4 dl Dansukkeri Valget suhkrut

Segage marinaadi koostisained keedunõus ning kuumutage keemiseni. Lisage kõrvitsatükid ning keetke madalal kuumusel 10 minutit. Tõstke kõrvitsatükid marinaadist välja ning paigutage puhastesse soojadesse purkidesse. Valage marinaad kõrvitsatükkidele nii, et kõik tükid oleks marinaadiga täielikult kaetud. Sulgege purgid, säilitage jahedas. Sobib serveerimiseks koos lihaga või väga küpse juustuga.

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Vale õunamoos

umbes 8 l kõrvitsat; 1 kl pohli (ka jõhvikad sobivad); suhkrut

Puhasta kõrvits ja tükelda. Pane kõrvitsatükid vähese veega keema. Purusta pohlad(või jõhvikad). Pudruks keedetud kõrvitsale lisada purustatud marjad ja lisada maitse järgi suhkrut. Pisut kuumutada ja purki.

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Universaalne kõrvitsapüree

1 kg puhastatud kõrvitsatükke, 1 dl vett, 1 dl moosisuhkrut.

Keeda väikesi kõrvitsakuubikuid suhkruvees poole tunni ringis ehk täiesti pehmeks. Kalla sõelale ja lase kuivaks nõrguda ning jahtuda. Töötle köögikombainis või kannmikseris püreeks. Säilita õhukindlalt suletavates väikestes steriliseeritud purkides külmkapis või jahedas kuivas keldris.
Kasuta pirukatäiteks ja lisandina küpsetistes või pannkoogitainas.

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Vale-apelsinimoos

1 l vett, 1 kg puhastatud kõrvitsat, 2 suurt sidrunit, 0,5 kg hapusid õunu, 0,5 tl jahvatatud ingverit või pomerantsikoort, 1 kg moosisuhkrut.

Pese sidrunid kuumas vees kõva harjaga, loputa ja kuivata. Riivi kollane kooreosa terava riiviga maha. Eemalda ja viska ära pehme valge koorealune osa. Lõika sidrunid väikesteks tükkideks, korja seemned välja. Lõika ka õunad ja kõrvits väikesteks tükkideks ning pane koos sidruni viljaliha ja koorega paksupõhjalisse keedunõusse, lisa vesi ja maitseaine. Hauta väikesel kuumusel pehmeks ehk umbes pool tundi ja töötle püreeks. Lisa suhkur ja hauta segades ilma kaaneta veel 10 minutit. Säilita külmkapis.
NB! Hoidisesuhkru kasutamine tihendab moosi konsistentsi ja suurendab veelgi sarnasust apelsinimarmelaadiga.

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Luksuslik kõrvitsamoos

200 g kuivatatud aprikoose, üleöö vees leotatud; 1 kg kõrvitsa viljaliha; 3 dl apelsinimahla; 1 kg Dansukkeri Moosisuhkrut; 2 spl Dansukkeri Vanillisuhkrut;
1/2 dl viskit

Hakkige aprikoosid tükkideks ning riivige kõrvits jämeda riiviga. Asetage kõrvits, aprikoosid ning apelsinimahl paksupõhjalisse keedunõusse ning keetke madalal kuumusel 20 minutit. Lisage moosisuhkur ja keetke veel 3 minutit. Tõstke keedunõu pliidilt ja lisage moosile vanillisuhkur ning viski. Koorige vaht, valage moos puhastesse purkidesse, sulgege purgid ning säilitage jahedas.

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Lihtne kõrvitsamoos

1 kg puhastatud kõrvitsa viljaliha; 3 dl vett; 1 kg Dansukkeri Moosisuhkrut;
1 sidruni riivitud koor ja mahl; 1/4 dl värsket riivitud või peeneks hakitud ingverit

Lõigake kõrvitsa viljaliha tükkideks ning riivige jämeda riiviga. Asetage riivitud kõrvits koos veega paksupõhjalisse keedunõusse, katke nõu kaanega ja keetke madalal kuumusel umbes 10 minutit. Lisage ülejäänud koostisained ja keetke veel 3 minutit. Tõstke keedunõu pliidilt ja koorige vaht. Valage puhastesse purkidesse, sulgege purgid ning säilitage jahedas. Soovi korral võite poole kõrvitsakogusest asendada peeneks hakitud õuntega. Erineva maitse saate kui asendate ingveri 1 spl Dansukkeri Vanillisuhkruga. Saab u. 2 kg

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Kõrvitsamoos kookosega

500 g kõrvitsa viljaliha; 1 sidruni riivitud koor ja mahl; 2 1/2 dl kookospiima;
1/2 kg Dansukkeri Moosisuhkrut

Segage kõrvitsa viljaliha, sidrunimahl ja -koor ning kookospiim paksupõhjalises keedunõus ning keetke madalal kuumusel pidevalt segades u. 15 minutit. Tõstke keedunõu pliidilt ning püreerige moos saumikseri abil (nt. osade kaupa eraldi nõus). Asetage moos uuesti pliidile, lisage moosisuhkur ning keetke 5 minutit pidevalt segades. Valage moos puhastesse soojadesse purkidesse, sulgege purgid ning säilitage jahedas. Saab u. 1 1/2 kg

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Suvikõrvitsahoidis sidruniga

1 1/2 kg (1 kg puhastatud) suvikõrvitsat
Marinaad 1: 1 l vett; 1/2 dl puhast 24%-list äädikat või 1 dl 12%-list äädikat; 2 spl soola
Marinaad 2: 5 dl vett; 5 dl Dansukkeri Valget suhkrut; 1 1/2 dl värskelt pressitud sidrunimahla

Koorige suvikõrvits ja eemaldage südamik. Lõigake suvikõrvits 3 cm paksusteks viiludeks. Segage kokku 1. marinaadi koostisained. Valage marinaad suvikõrvitsale ja jätke päevaks külma seisma. Seejärel valage marinaad suvikõrvitsalt ära.
Laske 2. marinaadi vesi koos suhkruga keema. Eemaldage vaht. Lisage marinaadile tükkhaaval suvikõrvitsa viilud ja keetke need peaaegu pehmeks. Tõstke kõrvitsatükid vahukulbiga marinaadist välja ja pange purkidesse. Lisage marinaadile sidrunimahl ja laske korraks keema. Valage kuum marinaad suvikõrvitsa viiludele. Sulgege purgid. Enne serveerimist laske 2 nädalat seista. Säilitada külmas. Saab u 1 l

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Kõrvits piparmündimarinaadis

500 g puhastatud kõrvitsat
Marinaad: 2 sl valgeveiniäädikat; 4 sl õli; 2 sl vett; 1 tl kuivatatud punet; 2 tl kuivatatud piparmündilehti

Lõika kõrvits umbes 1 cm paksusteks viiludeks, viilud omakorda kuni 2 cm tükkideks. Aja kastrulis u detsiliiter vett keema, maitsesta vähese soolaga ja lisa kõrvitsatükid. Keeda tükke 3–4 minutit. Seejärel kurna kõrvitsatükid välja ja lase veidi jahtuda. Samal ajal jõuad valmistada marinaadi, segades kõik marinaadiained omavahel. Pane kõrvitsatükid purki ja vala marinaad peale. Lase külmas mõni tund kuni järgmise päevani maitsestuda, loksuta purki aeg-ajalt. Paku piparmündiga marineeritud kõrvitsatükke võileivalisandiks, samuti küpsetatud liha ja kala kõrvale.
monna posted @ 21:52 - Link - kommentaarid (4)Sain endale uue telefoni ja kuna tegu nö nutikaga, siis vajas see ka nutikalt ilusat kotti . Kasutasin koti heegeldamiseks sama lõnga, millest heegeldasin suvel endale koti. Kotti pole küll aktiivselt kasutanud, aga kuna äkki ikka hakkan rohkem kasutama, siis sellest ajendatuna saigi mobiilikott sama värvi. Et veidi põnevamaks kotikest muuta, siis õmblesin peale 3 rida pärleid. Ütleks, et see pärlite/helmeste/või mis iganes nende ametlik nimi on, peale õmblemine on vaat et raskem ja aeganõudvam töö kui kotikese enda heegeldamine . Ise jäin valmistööga väga rahule ja usun, et mu telefon on nüüd ilusti hoitud.

Lõpptulemus siis selline:
monna posted @ 21:14 - Link - kommentaarid110388 visits