monna ja tema lapsed
About Me
Age: 41
Location: Tartu
Zodiac Sign: vähk
Likes
Käsitöö - siin on minu jaoks tähtsamaks märksõnaks eelkõige taaskasutus, olgu selleks siis kas kommipaberid, plekkpurgid, T-särgid, reklaamlehed, munakarbid jne jne jne.

Juba paarkümmend aastat olen ma kogumise pisikuga nakatanud, õigemini lausa haigeks jäänud :) - kogun pildistatud loomadega, lindudega ja teiste fauna esindajatega postkaarte (neid on mul ca 8000) ja taskukalendreid (neid on mul ca 3000). Meeldib teha üle maailma kaardivahetusi, sh Postcrossing. See on teema, kus mul juttu jätkub kauemaks ...

Kokkamine on ka üks minu lemmiktegevustest, kuigi viimasel paaril aastal ei ole ma enam nii tubli olnud :). Aga siinses blogis saab ka kokkamisel olema õpris tähtis osa!
Dislikes

Link
Maagi susserdamised
Pereklubi - üks ütlemata mõnus koht ja seltskond!
Postcrossing
Minu kaardid vahetusteks
Minu taskukalendrid vahetusteks
SIIA lisan oma leitud ideede lingid
Tigramiehted blogi
Heli blogi
Buffini tegemised
Huvitavad taaskasutusideed laiast maailmast
Ehalille tegemised
MINU KOKANDUSALASED LINGID
Ly nokitseb - õpetused ja puha

Quote
Elu - see on üks pidev liikumine paremuse poole!
Archive
Viimased postitused
Mai 2012
Aprill 2012
Märts 2012
Veebruar 2012
Jaanuar 2012
Detsember 2011
November 2011
Oktoober 2011
August 2011
Juuli 2011
Juuni 2011
Mai 2011
Aprill 2011

Currently

Reading
Kuna paberil olevat kirjandust loen viimasel ajal harva, siis seda enam loen ma arvutis. Olen avastanud enda jaoks mitmed huvitavad blogid, millel hoian silma peal. Samuti enne kui ma võtan kätte mõne käsitööraamatu, otsin ma mustreid, ideid arvutist.

Last Movie

Listening to

monna ja tema lapsed
Mina olen monna. Käsitöös on minu jaoks peamiseks märksõnaks taaskasutus. Ning mis siin salata - teiste käsitööd armastavate inimeste blogide vaatamine, ideede kogumine võtab ka ikka väga palju aega :)
29 Juuli 2011
Eile, 28.07.2011, käisin (seekord üksi) jällegi vahvas õpitoas - Trühvlite valmistamine. Õpitoa korraldas Slot di Perla MTÜ, toimumiskoht Tõrvandi (Tartumaa), õpetajaks Eva-Ly Kattai.

Osalejaid oli vähe, ainult 3, aga seda mõnusam oligi . Kõigepealt otsis õpetaja välja kõik vajaliku ja veel rohkemgi. Laua peale sai (vaata ka altpoolt pilti) Fazeri tumedad šokolaadid, Kalevi valge šokolaad, mandlijahu, erinevad purustatud pähklid, kooritud mandlid, Domino küpsis, kohvikoor, vahukoor, toorjuust, kohvikoor, erinevad kaunistused (kuivatatud saialille ja rukkilille õied, erinevad nonparellid, värvitud suhkur, või, Kalevi martsipan, kuivatud kirsid, aprikoosid, kookoshelbed, mandlilaastud, alkohol, erinevad essentsid jne. Saime ka ka mõnusa kogumiku retsepte paberi peal.

Esimese tööna pani õpetaja tulele veevanni, kus "keetis kokku" trühvlite põhiretsepti järgi segu:
300 g šokolaadi
300 ml 38% rõõsk koort
2 sl võid
Kuumuta koor, sulata selles šokolaad ja või, vahusta ühtlaseks.
Kuuma segu valas õpetaja väiksematesse topsidesse, kus me osalejad saime siis igaüks vastavalt oma soovile lisada mis iga meeldis. Mina lisasin mandlijahu, erinevaid purustatud pähkleid, kookoshelbeid, purustatud Fazeri Marianne kommide puru.
PS! Segule peab lisama ka veidikene alkoholi ja see on vajalik kommide säilitamiseks!
Kui segu tihkeks timmitud kõige heaga, siis panime topsid külmakappi (meie panime sügavkülma, kuna aeg oli limiteeritud ja vaja veidi asja kiirendada) veidikeseks ajaks, kus see tahenes ja saime pärast kuulid vormida, veeretada.

Teiseks tegime trühvleid Doomino küpsistest:
350 g Domino küpsiseid (2 väikest karpi)
175 g toorjuustu
umbes 200 g tumedat šokolaadi
Küpsised tuleb purustada peeneks. Kuna meil köögikombaini ei olnud, siis panime küpsised kilekotti ja taignarulliga rullisime peeneks. Lisasime toasooja toorjuustu ja segasime ühtleks seguks, kreemjaks. Ka see segu läks külmkappi tahenema, et saaks präast kuulid voolida, vormida.

Senikaua kui eelnevad segud külmkapis tahenesid, siis asusime järgmise töö kallale. Võtsime martsipanimassi ja hakkasime sellest voolima pallikesi. Pallikeste sisse võib panna kõike, mida hing ihkab! Meie panime kooritud mandleid, kuivatatud aprikoosi (lõika see eelnevalt näiteks neljaks väiksemaks tükiks), kuivatatud kirssi. Valmiskuulid läksid samuti külmkappi tahkuma. PS! Puhastatud mandlid on need, millel on pruun kest ümber, kooritud mandlid on need, mis on sellest pruunist koorest kooritud valgeks ja on mõnusamad süüa)

Nüüd sai külmkapist välja võetud tahkunud segud ja voolisime neist kuulid. Suurus on igaühe enda otsustada - pisikesed ühe ampsu omad või suuremad ... Kasuta voolimiseks kummikindaid, siis ei soojene käed nii kiirelt ja ei jää ka segu kergelt käte külge.
Mina ise kahjuks tavalisi lateksist kummikindaid ei saa kasutada, kuna mul on lateksi vastu nõme allergia - ei jõua pärast kätel olevat sügelust ära kratsida ja käed lähevad koledalt korpa. Õnneks on apteekides müüa lateksivabasid kummikindaid. Teinekord olen targem ja võtan enda kindad kaasa .

Panime valmiskuulid tagasi külmkappi.
Eelkõige sellepärast, et praegu on õues ja toas ikka metsik kuumus ja kõik kipub kiirelt sulama, ka šokolaad muutus laual seistes täiesti pehmeks juba pakendi sees. Ja järgmise etapini oli ka veel aega.

Aga nüüd oligi aeg panna šokolaadid kuuma vee kohale veevanni sulama. PS! Jälgi, et šokolaadi hulka ei satuks tilkagi vett, sest siis ei hangu šokolaad!!

Kui šokolaadid olid sulanud, siis hakkasime külmkapist järjest võtma kuule ja kastsime nad ükshaaval šokolaadi sisse ja tõstsime kiirelt küpsetuspaberiga kaetud alusele. Korraga mitut kuuli ei ole mõtet kuuma šokolaadi sisse panna, sest kuul hakkab ka ise ruttu sulama ja lõpuks on üks sulanud segaplögin . Kasuta kuulide sisse tõstmiseks keerutamiseks, välja tõstmiseks kas lusikat, kahvlit, (suhkru)tange vms. Aga on olemas ka spetsiaalne abivahend selleks - vaata allpool linkides olevat Terevisiooni videot . PS! Arvestama peab, et šokolaadi kulub hästi palju!!! Vajadusel sulata šokolaadi juurde. PS! Kasuta võimaluse korral kokkamiseks mõeldud suure kakaosisaldusega šokolaadi.

Kaunistamisega peab kiirustama, kuna sokolaad tahub kiirelt ja kaunistus ei jää pärast külge. Sellepärast on hea kui saad trühvlite tegemisse kaasata sõbra . Meil koolitusel oli hea tööjaotus - noorimad kastsid, kaunistasid, õpetaja õpetas ja mina kui vanim kuulasin ja targutasin niisama kaasa .

Kaunistamiseks võid kasutada mida iganes. Ma ei hakkagi nimekirja koostama, aga jah, mida iganes ... Mõned näited leiad allpool piltide pealt. Üks hästi armas võimalus on, et kastad kuulikese tumedasse šokolaadi, teed valge šokolaadiga triibud ja kaunistuseks kuivatatud sinised rukkililleõied. Või paned šokolaadid vastupidises järjestuses (valgele kuulile tumedad triibud). Ilus ja isamaaline!!!

Kui kuulid olid kaunistatud, siis panime kandikud, alused tagasi külmkappi, et šokolaad taheneks
. Ja edasi oli veidi aega niisama pläkutamiseks . Mõne aja pärast võtsime valmiskommid/trühvlid külmkapist välja ja terve laud sai neid täis!!! Uskumatult palju jube häid komme!!!!!!!. Arvasin, et mis see siis paari päeva jooksul, mis paari päeva ..., ikka homse päeva jooksul ära süüa ei ole, komm on ju komm . Aga etteruttavalt võin öelda, et mul jagub neid vist ka veel terveks nädalavahetuseks ....

Kommide/trühvlite säilitamine - hoia valmiskomme külmkapis. Säilitusainena kasutatakse kommides alkoholi. Õpetaja rääkis, et tema hoiab komme pikemaajaliselt sügavkülmas. Aga põhimõte ongi ikka see, et tee trühvlid ikka enne kinkimist, söömist, sest lõpmatuseni ei aita ka alkohol säilida.

Eelpool kirjeldatud kommid on superhea kingituseidee! Pane kommid pisikestesse paber- või fooliumvomidesse ja siis edasi ilusasse läbipaistvasse tsellofaankotti või kinkekarpi. Kingisaajale anna ka väike vihje, et ta hoiaks komme külmkapis.

Bussi peale minnes nosisin ära süüa vaikselt mitu kommi ja hea oli, et mul oli kodunt kaasa võetud veepudel, sest kommid on ikka niiiiiiii magusad, et vesi on vaat et kohustuslik asi . Järjekordselt sõitsin ma Tõrvandist uhkes üksinduses bussiga Tartusse. Naersin mõtetes, et kui poleks mind olnud, oleks bussil olnud täiesti tühisõit, aga nüüd vähemalt oli bussifirmal mingigi teenistus . Komme sõin lastega veel õhtulgi ja täna hommikul polegi me vaat et muud söönud kui komme, ega õhtulgi ei viitsi ma vist muud süüa perele teha, las söövad komme ... Komme sööme ka homme ja ka ülehomme ...

Ma olen väga tänulik Eva-Lyle, et ta on võtnud nõuks korraldada vahvaid koolitusi ja mis on minu jaoks kõige olulisem, need on tasuta õpitoad. Ja seda kõik tänu Euroopa Liidu fondidele, projektidele (oih, mul meelest juba läinud, millistele). Oi, kuidas ma olen alati vaadanud kõiksugu koolitusteateid, kuid no ei ole võimalik osaleda, kuna osalustasu on minu jaoks kallis ... Ja nüüd olen ma kahe nädala jooksul saanud osaleda juba kolmes õpitoas ja kahel korral ka lapsed kaasas olnud. Suured tänusõnad ka abikaasale, kes mind mitu korda Tõrvandisse viis ja ka lastega tegeles kui ma õpitoas olin. Super!!!!!!!!!!

Ootan põnevusega juba uusi teemasid ja õpitubasid!

Googeldasin veidi ja internetiavarustest leidsin lisalugemist, retsepte:
Kuidas kodus trühvleid valmistada
Trühvlite valmistamine
Šokolaadi sulatamise 4 põhireeglit
Trühvlid jõulukingiks
Toidutare otsing \"trühvlid\"
Trühvlid (väga asjalik video!!!!)
Domino küpsistest šokolaaditrühvlid Valentinipäevaks
Trühvli retsept
Imelised šokolaaditrühvlid
Dan Sukker otsing \"trühvlid\"
Perenaine.ee lehelt mõned kommid
Leidsin ühest foorumist piimapulbrist tehtud kommide retsepti, mida võib ka nö trühvlite alla liigitada minu arvates:
"Nostalgilised trühvlid"
4 dl suhkrut
1 dl vett
100 g võid
400 g imiku piimapulbrit (Piltti nt)
3-4 sl konjakit
2 dl kakaod
Keeda suhkrut ja vett 10 minutit. Sulata selles või, lisa imiku piimapulber ning sega korralikult. Lase jahtuda. Vormi väikesed pätsikesed ja veereta kakaopulbris. Pane vähemalt üheks ööks külma ja säilita külmkapis.

Pilte eilsest koolitusest:
Pildil siis trühvlite tegemiseks vajaminev kraam


Õpetaja kokku keetmas trühvlite põhiretsepti järgi täidist


Õpetaja jagab täidise osalejatele välja, et nad saaksid igaüks sellele lisada meelepärased lisandid


Mina lisasin põhjale erinevaid purustatud pähkleid, purustatud Fazeri Marianne piparmündikommi, mandlijahu, kookoshelbeid


Teised osalejad oma trühvlisegu kokku segamas


Doominoküpsistest trühvlite jaoks küpsiseid purustamas


Martsipanisisuga ja erinevate üllatustega kommide vormimine


Martsipani sisse sai peidetud kuivatatud kirsse, aprikoosi, kooritud mandleid


Lisanditega põhisegu on külmkapist välja võetud ja voolisime nendest kuulid (üks osaleja veel oma topsikest puhtaks limpsimas)


Veevannis sulamas tume ja valge šokolaad, kuhu sisse kastetakse siis eelnevalt valmis voolitud ja külmas hoitud erinevad kuulikesed


Väike osa šokolaadi sisse kastetud ja kaunistatud trühvleid hangumas


Trühvleid on mõistlik teha ikka mitmekesi, eriti lõppviimistust - üks kastab pallid šokolaadi ja teine kohe samal ajal kaunistab


Nö kaapekakk allesjäänud šokolaadist


Kolme osaleja ja õpetaja poolt tehtu


Üks lähemalt tehtud pilt kaunistatud trühvlitest (sinine "hein" on kuivatatud rukkilille õied, kollane "hein" kuivatatud saialille õied)

monna posted @ 06:07 - Link - kommentaarid (2)

27 Juuli 2011
Teema: 13. TK Teeme koos meestega!
/
Üks üheskoos pere meestega tehtu sai jälle üles jäädvustatud - istumisnurga uuenduskuur . Meil krundil on juba aastaid mõnus istumisnurk, kus on ka suur laud ja pingid. Aja jooksul on ikka see vajunud sügavamale muru sisse, oleme alla pannud kive, et oleks kõrgem istuda, ikka on varvad muru sees, kus sipelgad, teod ja laua, pinkide alt halb muru niita jne. Aga nii oli see aastaid ... Sellel suvel tuli mehel äkkmõte, et kuna meil on kõnniteeplaate, siis teeks lauale põranda alla ... Kuna mul juulis sünnipäev, siis mõtlesime, et teeme sünnaks ära, siis rahval hea istuda. Nagu ikka meil kombeks, asi venis, venis je venis ... No kuskil nädalake enne sünnat sai siis pingid, pakud, laud eemale tõstetud jam värvisin need pinoga uuesti üle, et katta päikese poolt kulutatud laigud. Aga edasi asi ei liikunud . Õhtu (!!!!!) enne sünnipäevapidu läks meil kiireks, kuigi olin juba lootuse kaotanud. Mees märkis piirjooned maha. Siis oli mõte, et kaevame murukamara ära, äidame augu liivaga ja plaadid peale. Kuid kuna aega oli vähe, siis ei hakanud muru ära võtma, vaid tõime liiva muru peale, kattes nii ka aja jooksul tekkinud augud jms. Liiv ja plaadid asusid istumiskohast omajagu eemal ja võite arvata, kes neid kärutas ... Mina!!! See oli karm, ca 10 käruäit liiva ja kuna läks ca 50 plaati ja käru peale mahtus 4 plaati korraga (jube rasked kõnniteeplaadid) ja kuna osad olid õhemad ja oli vaja lisaplaate tuua, siis võite arvata, mitu korda ma plaate kärutasin .... Mees siis tasandas liiva, tampis kinni, pani plaate. Poja ülesanne oli seekord õega tegeleda, et me saaksime rahulikult teha. Oma puhkehetki kasutasin ma siis loomulikult egevuse jäädvustamiseks . Ikkagi suur ettevõtmine! No südaööks saime siis ikka koju ... Ja järgmisel päeval toimus jube mõnus pidu ja rahvale meeldis, et sai istuda inimväärselt, ei olnud varbad sipelgate keskel jne .

Olen ise lõpptulemusega VÄGA rahul !


monna posted @ 06:01 - Link - kommentaarid (1)

24 Juuli 2011
Täna, 24.07.2011, käisin Kristjaniga jällegi vahvas õpitoas - Pildi ülekanne polümeersavile. Õpituba toimus jällegi kodukultuuriselts “Tõrvandi” ruumides (Tõrvandi, Tartumaa) ja läbiviijaks oli Slot di Perla MTÜ, õpetajaks Eva-Ly Kattai.

Tegime (kes mida) kõrvarõngaid/ripatseid, kuhu siis tavalisele paberile tindiprinteriga (!!!!!) trükitud pildikese peale kandsime kahel erineval moel.
- esimene variant oli selline, kus pildi paned pehmele ja siledale cerniti/fimo pinnale tagurpidi (st jääb peegelpildis). Siis kastad vatipadja vees märjaks, üleliigse vee pigistad välja (jääb siiski märg, aga mitte tilkuv) ja siis tupsutad sellega pildikest niikaua kuni paber on täiesti läbi vettinud ja pilt ilmub nähtavale. Tuleb olla ettevaatlik, et pilt paigast ei nihkuks (iccc, aga "tänu" paigaltnihkumisele sai minu ilusast naisest vuntsidega naine ...). Ja kui oled juba kaua tupsutanud/niisutanud, siis hakkad tasakesi (!) nühkides paberit eemaldama, tekivad tolmurullide-taolised paberirullikesed . Ettevaatlikult püüa paberi jäägid eemaldada, aga samas fimole jäänud pilti mitte maha nühkides. Aga kui lähebki nässu (st hakkasid liiga vara ära nühkima, pilt läks paigast, ei jäänud piisavalt tugevalt jne), siis nühi pilti vatitupsuga veidi kõvemini - tänu veele tuleb pilt ilusti maha ja saad alustada otsast peale kuni õnnestumiseni (mina ühe poja tehtud pildi niiviisi "kustutasin").

- teist varianti
nimetas õpetaja vägagi aromaatseks . Töö algus oli sama - väljalõigatud pildike tagurpidi fimole. Aga nüüd jääb vesi kõrvale, sest seekord oli abimeheks üks vanaemade moodi lõhnav apteegi müüdav rohi - "sipelgapiiritus kampriõliga võrdsetes vahekordades". Peaks ütlema, et võib-olla tänu lahtisele aknale ei olnudki lõhn selline, milleks meid ette valmistati, aga siiski veel pärastpoole oli kätel siiski mingi lõhn olemas. Aga jah - niisuta vatipadi selle piirutuse-õliga ja tupsuta samuti ettevaatlikult paberit kuni selle täieliku märgumiseni ja pildi välja ilmumiseni. Selle meetodi eelis on see, et sa saad pärast paberi eemaldada tervena, mite nühkides! Kui paber ei taha veel ära tulla, siis ei ole paber veel piisavalt niisutatud.

Mõlemad variandid on head ja toimivad, eks siis vastavalt materjalide kättesaadavusele.

Kui pilt on peal, siis kas vaibanoaga või mõne (küpsise)vormiga lõika soovitud kujund pildiga tööst. Olenevalt lõpptulemuse soovist tee sisse kinnitusasjade jaoks augud või mitte jms. Ning jäta ahju ootele kuni kõik valmis on. Pärast siis ahju ja 110 kraadi juures ca 30 minutit "küpsetada". Pärast siis laki tööd fimo lakiga. Kui soovid pilti värvilisemaks muuta, siis võid seda värvida akrüülvärvidega. Peale kuivamist laki. Edasi tegutse siis vastavalt soovidele, mis tööst valmiskujul saama peaks.

Vahepala: Sipelgad rahvameditsiinis
" Sipelgavannid on rahvameditsiinis üldtuntud ravivahend närvipõletike ja reumaatiliste valude puhul. Kasutatud on ka sipelgapiiritust: Sipelgapiiritust tehti pealemäärimiseks. Suhkur pandi pudelisse. Pudel läks sipelgaid täis. Valati piiritust peale. Kui leiba tehti, pandi pudeliga leiva sisse. Küpses seal. Pärast pidi veel seisma (Väike-Maarja, 197. Kevadise iluravi juurde kuulus kuklasepesa kohale kummardamine, et need näole oma hapet saaksid pritsida. See pidi kaotama tedretähnid ning hoidma liigse päevituse eest." Allikas on siin.

PS! Fimo saad siledaks, kui lased selle läbi lasanjemasinast või siis kasutad rullimiseks pisikest taignarulli.
PS! Kasuta selliste pisitööde tegemisel kummikindaid - siis ei jää tööle inetuid sõrmejälgi. Piirituse kasutamise korral ei jää ka käed kauaks lõhnama.
PS! Pane tööd asju valgele (küpsetus)paberile! Täna juhtus selline asi, et mul poeg ja veel üks õpilane jätsid oma tööd sinisele paberile ja kui töö ahjust välja võtsime, oli ebameeldiv üllatus, et töö tagumine külg oli sinine .....

Midagi leidsin ka internetist lisaks:
pildi ülekandmine vedela polümeersavi abil (KatiLooma kodu)


Ja üles leidsin õpetaja kiidetud fantastiliste lillede tegija blogi ja seda vaadates ongi ainult üks suur ohhetamine ja ahhetamine, et kuidas küll oskab ja kui ilusad tööd jne jne jne - Heliivika võlumaailm

Kõik oli ilus ja tore, kui nüüd ainult muretseks koju vajalikud materjalid!!!!!!! Siis jääb õpetatu paremini meelde ja ei unune nii kergelt ... Aga täna õhtul gogeldades oli mõnus tõdeda, et juba piltide vaatamine on nüüd lihtsam, sest saad tehnikast üldises mõttes aru . Eks mu blogigi ole ju mulle edaspidi abiks, et vähemalt on siin mingidki märksõnad, mis aitavad meenutada

Pildid tänasest:


Kristjani tehtu:


Minu tehtu (sh "vuntsidega" naine):
monna posted @ 20:00 - Link - kommentaarid (2)

23 Juuli 2011
21.07.2011 käisin oma lastega vahvas õpitoas - Tutvume polümeersaviga. Õpituba toimus kodukultuuriselts “Tõrvandi” ruumides (Tõrvandi, Tartumaa) ja läbiviijaks oli Slot di Perla MTÜ, õpetajaks Eva-Ly Kattai.

Õpitoas tutvustati polümeersavi ajalugu, näidati savi erinevaid variante, soovitused, õpetussõnad jms. Ise saime teha kahte varianti pallikesi:
1. panime kokku 2 värvi
2. tegime kahe värviga lille ja lisaks siis sellele taustavärv

Mina ja mul lastel oli polümeersaviga ehk siis rahvakeeli fimoga esimene kokkupuude ja vähemalt mina sain üpris hea ettekujutuse, mida see endast kujutab ja sain ka julgust, et nüüd ise katsetada, sain aru, kuidas tulevad vahvad kujundid rulli sees jne. Eks mul võttis omajagu aega oma lastega tegelemine, nende abistamine, siis võis mul nii mõnigi hea näpunäide kõrvust mööda minna ...

Korjasin kokku veidi infot polümeersavi/fimo kohta endale lisastudeerimiseks:
Craftwerk tegemised
Helmehaldjas.ee (siin iga pildi all põhjalik õpetus ja töökäik)
laudlina.com (pildile klikates tuleb lahti õpetus)
Emilia käsitöö (hulljulgete tegemiste viited)
hiliseaed blogi - rooside tegemise õpetus

Aitäh, Eva-Ly!!! Loodan väga, et mul õnnestub kunagi veel sinu õpitubadest osa võtta!

Mõned pildid meenutamaks õpituba:
monna posted @ 07:27 - Link - kommentaarid (1)

17 Juuli 2011
Laupäeval oli mul supermõnus sünnipäevapidu koos lähedastega ja lähedamate sõpradega . Kui enne kella 16-t tuli vihmasahmakas, siis pärast läks ilm järjest päikselisemaks ja ilusamaks ning õhtu oli tuulevaikne .

Juba mitu aastat olen palunud lõikelillede asemel tuua lilli, mida saan peenrale istutada ja on rõõm tõdeda, et minu soovi arvestatakse ja minu lillepeenar sai ka seekord mõnusat täiendust.

Eile kingiks saadud lilled on pildil peenra ees rivis . Tagapool peenras on minu üks lemmikumaid lilli krundil - kollane liilia , sain selle kingiks 3 aastat tagasi ja alati sünnipäeva ajal on ta täis imeilusaid õisi!!! Eile saadud lilled ootavad nüüd oma kohta ja mul on tunne, et päevaliiliate jaoks pean kaevama uue peenrakese, sest neil on ju kombeks minna suureks ja laiaks ...Juba neljapäeval alustasin ma kokkamisega , palju jäi veel teha laupäeval. Praeahi sai tööle pandud kokku vist oma 15-17 korral . Ma niii fännan kui saan teha headele tuttavatele hulga roogi , kõik ei tule 100% välja, aga suurem enamus on väga hea ja on siiani kiidusõnu saanud . Niiiii tahtsin teha ka pilte, aga no ei saanud mahti ja pärast oli juba hilja kui külalised lauas istusid . Mõtlesin, et korjan siia kokku, mida siis tegin ja ka järgmine kord tasuks uuesti tegemist .

Juustuküpsised

Tegin seekord selle retsepti - Nigella juustuküpsised järgi. Mõnusad ma ütlen!!!!
Originaalretsept:
100 g riivjuustu (cheddar)
25 g pehmet võid
50 g jahu
0,25 tl küpsetuspulbrit
Pane koostisained kaussi ja näpi tainas ühtlaseks, seejärel mätsi palliks. Või kalla kõik koostisained köögikombaini ja sega ühtlaseks. Tõsta tainapall 15 minutiks külma. Seejärel rulli tainas jahuga üle puistatud laual umbes 3 mm paksuseks ja lõika vormi abil välja väiksed küpsised. Tõsta ahjuplaadile ja küpseta 200 kraadises eelkuumutataud ahjus 10-12 minutit. Sellest kogusest saab ühe plaaditäie.

Kommentaar:
Aga mina panin kogused täiesti umbes ja rohkem, kuna oli vaja ikka mitu plaaditäit. Igatahes riivjuustu panin 400 g . Oluline oli jah retsepti juures põhimõte . Rullida tainast eriti ei õnnestunud, seega käega vajutasin tainast õhemaks ja siis lumememme-kujulise piparkoogivormiga tegin küpsised. Küpsetamisel hoidis tainas ilusti vormi, ei vajunud laiali ja tulemuseks olid vahvad lumememmed. Nende juustuküpsiste kohta ütleks, et lihtne ja mõnus ja kiirelt tehtav ja kindla peale minek! 5+

Suvine grillisalat
Originaalretsept on pärit ajakiri Pere ja Kodu 07/2007 Pereköögi lisast ja mõeldud kuuele sööjale:
1 purk (410 g) konserveeritud punaseid ube
2 õuna
450 g (külmutatud) herneid
2 dl majoneesi
1 dl hapukoort
peotäis hakitud tilli
soola, musta pipart
Nõruta oad ja pese sõelal külma veega. Keeda herned pehmeks (külmutatud herneid keeda paar minutit). Koori ja tükelda õunad ja sega ubade ja hernestega. Lisa majoneesi-kooresegu, maitsesta soola ja pipraga. Viimaks sega hulka hakitud till.

Kommentaar: No jälle improviseerisin ma kogustega - kasutasin nii valgeid kui punaseid ube, õuna panin maitse järgi, et oleks ikka teda tunda ja tilli segasin juba koorekastme sisse ära, et ilusti ühtlaselt seguneks salatis . Mõnus salat, mida teen teinekordki, ainult õuna valin kõvema, mahlasema .

Kaerapätsid
Originaalretsept on pärit ajakiri Pere ja Kodu 05/2006 Pereköögi lisast ja kogus ca 50 tk:
300 g toasooja võid
3 dl suhkrut
3 dl nisujahu
6 dl (täistera)kaerahelbeid
2 dl rosinaid
1,5 tl söögisoodat
Pane ahi 175 kraadi juurde sooja. Vahusta toasoe või suhkruga. Sega juurde soodaga segatud nisujahu, rosinad ja kaerahelbed. Võta lusika või käega veidike tainast ja veereta näppude vahel palliks. Tõsta tainapallid väikeste vahedega küpsetuspaberiga kaetud ahjuplaadile ja vajuta näpuga lamedateks pätsidega. Küpseta ahjus 15-20 minutit või kuni ilusa kuldkollase värvuseni.

Kommentaar: Jälle tegin omamoodi . Rosinad jäid kohe välja, sest mul paar tuttavat, kes rosinaid ei söö. Täiendavalt lisasin küpsistesse hoopiski seesamiseemneid, päevalilleseemneid, mooniseemneid . Esimene plaaditäis ei tulnud hästi välja, sest umbes ju aineid pannes jäi tainas veidi kuiv ja ei andnud eriti vormida ja kippusid pärast lagunema, noh said kaerakäkid ... Teist plaaditäit tehes lisasin võid juurde ja siis oli juba mõnus asjatada ja küpsedes vajusid pallid lamedamaks ja tulid juba küpsiste moodi rohkem välja .

Šokolaadisaiad
Originaalretsept on pärit ajakiri Kodukiri lisast Kodukirja parimad palad, Angeelika Kang ja kogus ca 10 tk:
500 g külmutatud lehttainast
1 väike purk (200 g) šok0olaadipähklikreemi (nt Nutella)
100 g hakitud sarapuupähkleid
määrimiseks muna
Sulata tainas ja lõika 10x10 cm ruutudeks. Määri vahele 2 tl šokolaadikreemi. Puista peale 1 tl hakitud pähkleid. Keera kolmnurgaks ja suru servad kahvliga tihedalt kinni. Määri munaga ja puista peale hakitud pähkleid. Küpseta 220-kraadises ahjus 15 minutit.

Kommentaar: Uskumatult lihtne idee ja vaimustavalt maitsev tulemus!!!! Mina lõikasin väiksemad ruudud, sest oluline oli seekord suurem kogus. Pähkleid täiendavalt ei pannud, sest siis poleks mul poeg neid äkki söönud, ta meil veidi (no okei, ikka palju) pirtsakas toiduga. Küpsetamisel kippus kreemi vahelt ikka välja pressima ja servasid lahti lööma, kuid enamik jäi ilusa kolmnurga kujuga. Kolmanda plaaditäie tegin hoopiski rullidena (määrisin ristküliku kreemiga ja keerasin rulli) ja sobis ka niiviisi . Soojast peast süües väga magusad, kuid täna hommikul olid mõned veel alles ja külmast peast mõnusad!


Marineeritud räim
Originaalretsepti ei tea, sest eks see ole kodunt kaasa tulnud tarkus :
Ostan alati värske räime. Puhastades võtan ära ka selgroo, seljauime. Mitu krda olen pärast puhastamist kaalunud, et palju siis fileed sai, siis mitmel korral on olnud nii, et 2,5 kilo räime korral saab ca 1 kg fileed. Fileedele raputan puhastamisel soola, pipart ja nii nad siis maitsestuvadki puhastamise aja kuni praadimiseni. Filee kastan jahusse, siis munasse ja praen.
Marinaadiks panen keema viilutatud porgandi, sibularattad, lisan pipraterad, loorberilehe, maitse järgi soola, suhkrut ja lõpus lahjendamata äädika. Äädikat panen palju, sest mulle meeldib äädikane kala . Hoiunõusse panen vaheldumisi praetud fileesid, kuuma marinaadi koos sibula, porgandiga. Ja kui kõik on maha jahtunud, tõstan külmkappi.

Kommentaar: Jälle toit, mis meeldib rahvale ja hea, kerge teha.

Lisamine jätkub mõne aja pärast ........
monna posted @ 20:25 - Link - kommentaarid (4)

11 Juuli 2011
KOKANDUSALASED LINGID

Laupäeval hakkan tähistama koos lähedastega minu eluaastaringi täitumist ja seega kuluvad kõik head ideed ära, mida kallitele külalistele pakkuda . Kuna täna mulle soovitati mitu vahvat blogi, kus retsepte ja ilusaid pilte sees, siis tuleb kõik need kokku korjata, talletada tulevikuks . Samuti tegin googlis veidi lisaotsingut ja kokku saigi korjatud suur hulk häid linke. Paistab, et paberkujul olevad kokaraamatud hakkavad unustusse vajuma .......

Eestikeelsed blogid:

perenaine.ee - koht, kus palju vajalikke linke

Kai blogi, kus kõik koduleivast

Ülle Jukk blogi

Elina kokkab

Marju blogi

libasea blogi

Kersti magusad katsetused

Risto Uuki blogi

triinuli2 blogi

Ragne kokkab

Sille toidublog

Heleni retseptid

Minu oma tervis

Koit Puusaag ja Taavi Uudam

Zoozi tegemised

Liilia köögitoimkond

Liina kokkamine-----------------------------
Firmade kodulehtedel olevad retseptid ja muud huvitavad kohad:

Valio

Prisma Peremarket

Õhtuleht

Foxy Rabbits (küülikulihast toidud)

Tallegg

Talleggi soovitused munade värvimiseks

Santa Maria maitsetaimede tutvustused

Santa Maria

Tere retseptid

Selver

Stockmann

Kirss.net

Fitness

Maks ja Moorits grillinipid

Superfoods

Rimi

Õlleankur - mõned koduõlle, kalja ja siidri valmistamise retseptid

Hagar

Rannamõisa (Angeelika Kang)

Maggi

Grüne Fee

Sadama Turg Tallinn

Selga ja Gutta

Noolis

24tundi

Kullaketrajad

Felix

Mustikaprojekt

Kalev

Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoda

LT. Blender's

Feeling24

Eesti Grilliportaal

Soja

Jääger - Online jahindus foorum

Gutta

Farmi

www.rmp.ee

Veinivilla

Vegan retseptid

ERR retseptid

sekretar.ee

Dan Sukker

Maaleht

Arkogren

Whirlpool

Elujanu

Buduaar.ee


Kokandusportaalid:

www.kokaraamat.ee

www.retseptiraamat.ee

www.retsept.ee

www.toidutare.ee

www.nami-nami.ee

www.lihatoidud.ee

www.lihakokad.ee


Kokasaated, kokastaarid:

Kokasaade \"Lusikas\"

Kokasaade \"Head isu!\"

Nigella retsepte

ERR


Konkreetsed retseptid:

Tee ise pelmeene

Tervislikud kaerahelbeküpsised

Eva Longoria kuulus porgandikook


Hoidised:

Kristi blogi

Postimehest üks artikkel

Toidutare › Hoidised

Toidutare › Hoidised › Marineeritud

Kokaraamat.ee - Hoidised ja säilitamine

Retsept.ee hoidised

Maalehe soovitused

Aialeht.ee hoidised

Aialeht.ee - Soovitusi maasikate hoidistamiseks

nami-nami.ee hoidised

Vestlus.ee hoidised

Hoidised.ee, seal palju häid artikleid, soovitusi

Nadja kasulikud nõuanded

Perefoorumist retsepte

Tikri-suvikõrvitsakompott (liivikas42 blogist)
Oskab keegi veel soovitada blogisid, kodulehti, mis häid toidu-, joogi-, hoidiste retsepte täis????? Suured tänud juba ette!
monna posted @ 12:13 - Link - kommentaarid

08 Juuli 2011
Teema: 13. TK Teeme koos meestega!


Meie pere mehed ehitasid maale vanaema juurde puukuuri/varjualuse. See on lahtine varjualune, sest neil on kombeks äärtesse teha puuriidad ja sisemusse visatakse puud lihtsalt hunnikusse. Tegemine võttis aega mitu nädalat, sest aega oli seda teha üksikutel päevadel kui maale sattusime . Põhitöö tegigi mees koos pojaga, mina aitasin aeg-ajalt toestada, hoida, mõõta ja loomulikult olin muudkui fotokaga platsis . Ah-jaa, päris pikalt olin moraalseks toeks - istusin sealsamas kõrval päikesepaistel ja heegeldasin oma heegeldamisi

monna posted @ 07:38 - Link - kommentaarid (2)110394 visits