monna ja tema lapsed
About Me
Age: 41
Location: Tartu
Zodiac Sign: vähk
Likes
Käsitöö - siin on minu jaoks tähtsamaks märksõnaks eelkõige taaskasutus, olgu selleks siis kas kommipaberid, plekkpurgid, T-särgid, reklaamlehed, munakarbid jne jne jne.

Juba paarkümmend aastat olen ma kogumise pisikuga nakatanud, õigemini lausa haigeks jäänud :) - kogun pildistatud loomadega, lindudega ja teiste fauna esindajatega postkaarte (neid on mul ca 8000) ja taskukalendreid (neid on mul ca 3000). Meeldib teha üle maailma kaardivahetusi, sh Postcrossing. See on teema, kus mul juttu jätkub kauemaks ...

Kokkamine on ka üks minu lemmiktegevustest, kuigi viimasel paaril aastal ei ole ma enam nii tubli olnud :). Aga siinses blogis saab ka kokkamisel olema õpris tähtis osa!
Dislikes

Link
Maagi susserdamised
Pereklubi - üks ütlemata mõnus koht ja seltskond!
Postcrossing
Minu kaardid vahetusteks
Minu taskukalendrid vahetusteks
SIIA lisan oma leitud ideede lingid
Tigramiehted blogi
Heli blogi
Buffini tegemised
Huvitavad taaskasutusideed laiast maailmast
Ehalille tegemised
MINU KOKANDUSALASED LINGID
Ly nokitseb - õpetused ja puha

Quote
Elu - see on üks pidev liikumine paremuse poole!
Archive
Viimased postitused
Mai 2012
Aprill 2012
Märts 2012
Veebruar 2012
Jaanuar 2012
Detsember 2011
November 2011
Oktoober 2011
August 2011
Juuli 2011
Juuni 2011
Mai 2011
Aprill 2011

Currently

Reading
Kuna paberil olevat kirjandust loen viimasel ajal harva, siis seda enam loen ma arvutis. Olen avastanud enda jaoks mitmed huvitavad blogid, millel hoian silma peal. Samuti enne kui ma võtan kätte mõne käsitööraamatu, otsin ma mustreid, ideid arvutist.

Last Movie

Listening to

monna ja tema lapsed
Mina olen monna. Käsitöös on minu jaoks peamiseks märksõnaks taaskasutus. Ning mis siin salata - teiste käsitööd armastavate inimeste blogide vaatamine, ideede kogumine võtab ka ikka väga palju aega :)
28 Detsember 2011
Öösel lõpetasin ühe pooleli oleva töö, mis pidi (!) valmis saama küll enne jõule, aga no ei tulnud varem õiget vaimu peale, muudkui venis ja venis ja eile nagu niuhti valmis saigi ... - vanadest CD-plaatidest kuumaalused.

Idee nähtud-kuuldud juba ammu ja kõrva taha pandud ja CD-plaate selleks omajagu kogutud. Tegin lihtsad kuumaalused. Heegeldasin ringid - 4 ahelsilmusega kett, mille ühendasin ringiks, siis heegeldasin 10 ühekordset (ÜK) sammast. Järgmisel real heegeldasin igasse sambasse kaks ÜK sammast. Kolmandal real oli üks ÜK sammas - kaks ÜK sammast ühte eelmise rea sambasse - ÜK sammas - kaks ÜK sammast ühte eelmise rea sambasse - .... Neljandal real oli samm juba selline - kaks eraldi ÜK sammast - kaks ÜK sammast ühte eelmise rea sambasse - kaks eraldi ÜK sammast - kaks ÜK sammast ühte eelmise rea sambasse - ..... Viiendal real oli juba kolm sammast - kaks sammast ühte - kolm sammast - ... Aga ilus ühtlane ring sai, ei lokkinud ega midagi. Mul oli jäme akrüüllõng, sellepärast piisaski viiest heegelreast. Kui nö töö esimese poole tegin triibulise, siis nö tagumise poole tegin ühtlase pruuni.Kui ringid olid olemas, siis ega muud ei olnudki - töö vasakud pooled vastastikku, CD-plaat vahele ja hakkasin kinnissilmustega kahte poolt ühendama, st heegeldasin kahest tööst läbi. Tegin ringi peale. Siis heegeldasin äärde veel pisikese pitsikese rea ( ) - kolm ahelsilmust, kinnitamine kinnissilmusega üle ühe silma töö külge. Sellist pitsitamist meeldib mulle väga teha vaat et pea igale minu heegeldamistööle . Jooksvalt töö käigus tuli idee, et teeks ka riputusaasa külge, siis neid hea riputada ja on köögis rohkem kasvõi silma all, et näeks ja teaks kasutada. Selleks heegeldasin enne töö lõpetamist, enne lõnga katkestamist 15 ahelsilmust, kinnitasin kinnissilmusega ning heegeldasin tekkinud aasa üle kinnisilmustega - jäi mõnus tugev ja vastupidav aas.Tegu siis minu jaoks praktilise asjaga ja need rändavad nüüd veel hilistesse kingipakkidesse koos kommipuuga. Samas praegu kirjutades hakkasin mõtlema, et kui teha nendest kingitus, siis peaks olema samas stiilis, toonis pajalapid ka juures, siis ikka komplekti moodi, mitte ei ole üksik erandlik värvitäpp kellegi köögis. Mida rohkem praegu sellele mõtlen, seda rohkem tundub, et hilinenud pakkideks pean midagi muud välja mõtlema ...

Icccc, minu selgitamisoskus , no ei oska ma veel sellist asja. Mul on tunne, et mõisted täiesti sassis ja kui keegi peakski selle järgi heegeldama, tuleb välja sodi-podi soperdis . Pean veidi lugema vahelduseks ametlikke õpetusi, et vaadata, mis silmus on mis nimega. Mul jah paha komme teha asju oma äranägemise järgi, mitte õpetustest näpuga rida ajada ja seega ei taha teiste õpetussõnad meelde jääda ... Olen üks suur "ise" ...
monna posted @ 06:09 - Link - kommentaarid (1)

27 Detsember 2011
Minu ämm sai meilt jõulukingiks uued suured rasked lõikelauad, lausa 4 tükki .

Mul oli see mõte juba ammu, et teen talle uue lõikelaua. Vanad olid tal ikka vaat et sõna otseses mõttes auklikuks kulunud, aga ega need vanad inimesed raatsi ju midagi ära visata ja nii mõtlesin, et teen ise 1:0 vanadega . Küsisin oma isa käest, et kas oleks võimalik saada temalt paar lauajuppi ja küll ma ise lihvin, kaunistan jms. Ja ma mõtlesin tavalist ristkülikukujulist puulauda. Ühel õhtul toodi siis mulle need lauajupid ... Neid ei saanud ausalt öeldes lauajuppideks nimetada, sest need olid lausa iludused!!!! Kaks seakujulist, üks kalakujuline ja üks saiakujuline. Isa oli lõiganud need palju ilusamaks kui ma oleks uneski ette kujutada osanud.Lihvisin need siis liivapaberiga siledamaks. Läbi Facebooki leidsin lahke inimese, kes laenas mulle puidupõletaja ning siis paar õhtut läks mustri peale põletamiseks. Alguses tegin kaks esimest lõikelauda mõlemalt poolt ühesuguse mustriga, tejkstiga, kuid siis tuli väsimus peale ja hakkasin mõtlema, et ega ei ole vaja, et mõlemalt pool pilt peal, aitab ühest poolest küll.

Lõikelauad immutasin ma rohke toiduõliga. Kui üks kiht õli sisse imbunud, siiis lisasin peale kuivamisi kokku 4 kihti toiduõli. Väga ilusti tõmbas sisse. Toiduõliga soovitas mul immutada isa ja ka netist asja uurides soovitati sama varianti. On ilustoi pestav ja vajadusel saab immutamist korrata. Kui leivakoolitusel tegime lõikelaua, siis seal immutasime linaõliga. Kui lõikelaud oli ennem valge, siis juba peale esimest immutamist tõmbas puit mõnusalt pruuniks, läikivaks ja puu muster tuli ilusti välja.Kahjuks ma pärast ei teinudki pilti kui lauad olid valmis pakkimiseks .

Ämm oli kingiga rahul . Et tal ei tekiks vajadust ikka vanu lõikelaudu kasutada, siis need ma põletasin pliidi all ära . Eks kuii järgmine kord maale läheme, siis saan näha kas ja mida kasutatakse

Unistan nüüd sellest, et kui mul tekib kunagi vaba raha, siis muretsen endale koju ka isikliku puidule põletaja komplekti. Lastele nii meeldis sellega põletada. Eks üheks miinuseks oli küll tekkiv kibe suits, aga sellest hoolimata on tulemus superilus. Mäletan omast lapsepõlvest kui me saime selle põletajaga teha ilusaid suuri pilte - muudkui kopeerisime raamatutest pilte lauajuppidele, ja põletasime ja pärast värvisime jne. Seda küll ei mäleta, mis piltidest edasi sai, aga see tegemiserõõm on küll siiamaani meeles.
monna posted @ 20:08 - Link - kommentaarid (6)Panin täna ennast kirja oma esimesse Isetegijate Teeme koos Vahetuse kampaaniasse - Roosid talves.

Seni, kuni ma saan teada, kellele ja mis värvi roosid pean tegema, otsisin endale valmis juba mõned ideed rooside tegemiseks:
Strip Method Crochet Rose
Silpsolpsu käsitööpäevik - heegeldatud roosi õpetus eesti keeles
Fimoroosid 1 (õpetus eesti keeles)
Fimoroosid 2 (õpetus inglise keeles)
Fileetehnikas roosid 1 (õpetus inglise keeles)
Fileetehnikas roosid 2 (õpetus inglise keeles)
heegeldatud roosi õpetus
Roosidega kübar tõelisele daamile (Made by Kriss)
Heegeldatud roos 3
Heegeldatud roos 4
Heegeldatud roos 5 (Rändlinnu pesa blogist)
Youtubes heegeldatud roosi õpetusvideo 1
Youtubes heegeldatud roosi õpetusvideo 1:2 (inglise keeles)
Youtubes heegeldatud roosi õpetusvideo 2:2 (inglise keeles)
Kootud roosid Koffikannu blogis

Söödavad "roosid":

Võiroos (kihilisest pärmitainast), Sille toidublogist
Võiroosid Nami-namis
Võiroosid blogis \"Kokkama Ragnega\"
Võiroosid Kätrini kokkamispäevikus
Võiroosid Marge kokkamiste blogis

Ja siis ei saa ära unustada süüteroose :
Minu õpetrus süüterooside tegemiseks + pildid ka suuremalt juurde
süüterooside õpetus ühest blogist

Lõpetuseks ühest vahvast inimesest - Kihnu Roosist
monna posted @ 18:43 - Link - kommentaarid (2)

12 Detsember 2011
Taaskasutus - munakarpidest jõuluehted

Pühapäeval tuli eriline vaim peale ja valmis said ka papist munakarpide südamikest tehtud jõuluehted. Ka eelmine aasta tegin ma sellised kuuseehteid kingituseks.

Pilt 2010.a jõuludest:


Kuuseeheteks tuleb papist munakarpidest välja murda mune eraldavad südamikud, lõigata alumine serv sirgeks.Värvida, kaunistada. Valged said ehted minul sellepraäst, kuna eelnevalt olin värvinud valgeks plekkpurke ja nii jätkasingi juurde valge guašši ja PVA liimi segamist. Enne värvima asumist torkasin tippu ka augu, kust siis pärast saab kinnitusnööri läbi pista.Peale kleepisin kleepsulehtedelt ornamente. Midagi muud kaunistust, sh sädelust ei hakanud panema, kuna need ornamendid üksinda mõjuvad väga ilusalt, eriti mustad.

Nööriks panin ma ilusa pehme valge lõngajupi. Jõuluehte/kellukese sisse jääva nööriotsad tegin ma PVA liimiga kokku, ja siis surusin need vastu ehte seina - siis ei ole ohtu, et nöör niisama heast peast välja tuleb.

Kokku sai siis kaks komplekti. Ma ise olen nendega väga rahulmonna posted @ 23:07 - Link - kommentaarid (7)

KOMMIPUUD

Juba eelmise aasta jõulude ajal tegin ma vahvaid ja magusaid kommipuid, siis sellel aastal otsustasin neid teha kingitusteks . Seekord ma penoplastist koonuseid ei pidanud muretsema, kuna suvel õnnestus mul saada ühelt poolidele keritud lõnga müüjalt tühjaks saanud tühje lõnga poolikoonuseid. Need on kuskil 22,5 cm kõrged tugevast papist. Ideaalsed kommipuudeks!

Kommipuid tegin kahes osas. Esimese poeskäiguga ostsin ikka suure hunniku komme (veidi üle kahe kilo, nii šokolaadi komme, karamelle, marmelaadikomme jms), arvasin, et no sellest saan ikka hea mitu puud . Aga kui hakkasin liimipüstoliga komme koonusele kleepima, siis kommihunnik vähenes kohutava kiirusega ja komme jagus vaid kahele puule. Kommidest ostsin ikka selliseid, mis kommipaberi sisse keeratud (Laima, Venemaa kommid), et oleks hea puu pealt pärast komm paberist vaikselt välja keerata ja paber jääb edasi puu peale - kui algul on kommipuu, siis pärast on kommipaberipuu . Kalevi kommid selles suhtes kehvad, et kui tahad komme kätte saada, peab kääridega kallale minema.Aga kuna kahest puust on vähe, siis täna tõin poest veel ca 2,6 kilo komme juurdeKokku valmis siis neli kommipuud. Iga kommipuu kaalub 1,1-1,3 kilo, koonus ise väga kerge, nii et kilo puhast kommi küll on iga puu peal

Kommipuude ülemise otsa katsin tühjadest kommipaberitest tehtud rosettidega, mille kleepisin ka liimipüstoliga kinni. Nii katsin ma koonuse ülemise otsa ja selles oleva augu. Püüdsin kasutada katmiseks samu kommipabereid, mis on puu peal kommide ümber. Selleks ei pidanud ma isegi komme ära sööma, et pabereid saada, vaid mul oli kommipaberitest rosettide karbis (vaata siia) isegi juba vastavad rosetid varasematest aegadest olemas . Päris tippu panin kaunistuseks jõuluteemalised kujundid.Ma täiega fännan kommipuid!

EDIT 27.12.2011
Kuna jõulupakkidega tuli meie majja komme liigagi palju, siis peale lastega arutamist, et mis me teeme nende kommidega, et ei ole mõtet neid kõike ise ära süüa. Ja lapsed olid eile päri minu ettepanekuga, et teen suure osa nendest järjekordseks kommipuuks ja kingime ära . Kuna nad täna ei tahtnud komme enam näha, siis asusingi julgelt meisterdama . Meil juba teada ka, kes selle kommipuu endale saab .

monna posted @ 22:45 - Link - kommentaarid (2)

Taaskasutus - Plekist korservipurkidest topsid igasuguste asjade hoidmiseks

Koju oli kogunenud mõned tühjaks saanud plekist konervpurgid. Ühel hommikul värvisin need valge guaššvärvi ja PVA-liimi seguga valgeks. Peale kuivamist panin peale salvrätitehnikas jõuluteemaliste salvrättide pilte. Ja nüüd on need päris armsad purgid ja väike lisa jõuluvana kingikotti . Kuna värvi-PVA segu oli päris palju, siis tegin ühe purgi veel lisaks lahti, et saaks ikka kõik värvi ära kasutatud .Ühes minu varasemas postituses on pikemalt juttu, kuidas teen neid purke - jutuke piltidega

monna posted @ 22:20 - Link - kommentaarid (4)

Osalen Isetegija.net Teeme koos ringis JÕULUPÄRJAD


Minul oli esialgne mõte, et ostan penoplastist rõnga ja siis kaunistan selle, sest kuuseoksi ei ole mul siin linnas küll kusagilt võtta.

Aga ükskord ühel väga tuulisel õhtul koju tulles leidsime lastega kodu lähedalt kaskede alt maha kukkunud kaseoksi. Nii kui ma neid nägin, oli selge, et need oksad on suurepärane materjal pärja tegemiseks. Seda enam, et Tartus on siiamaani lumega väga kitsas, õigemini ei ole seda üldse, siis veidi kevadet meenutavad kaseoksad sobivad vaat et paremini praegusesse detsembrisse sobivad kui kuuseoksad . Korjasime siis oksi suure peotäie.Väga jämedad oksakohad võtsin välja ja alles jäid pikad peenikesed painduvad oksakesed. Need paningi siis üksteise peale pikaks ribaks, mille otsad panin pärast kokku, et moodustuks ring. Kinnisidumiseks kasutasin tavalist pruuni lõnga.

Kaunistamiseks leidsin sahtlipõhjast veidi rahvusliku moega laia paela ning kahepoolse teibiga panin peale veel vildist kujundeid. Osad kujundid kaunistasin veel sädeleva liimiga. Külge sai ka riputusaas. Kõik materjalid on kinnitatud nii, et kui pärja temaatiline hooaeg saab läbi, siis saab ilusti paela jms eemaldada ning pärja soovi korral talletada või siis ära põletada.Ütleks, et paljuski jälle taaskasutus - maast leitud tuule räsitud oksad ja kaunistuseks kodus leiduv kraam.

Internetist leidsin ühe hea õpetuse - FOTOD: Kauni uksepärja valmistamine on imelihtne
monna posted @ 22:05 - Link - kommentaarid (2)113394 visits