Ruta käsitööd
Ruta käsitööd
Ma vajan käsitööd nagu õhku
24 Veebruar 2007
Panin alles nüüd tähele, et paluti mu sinise kampsuni mustrit.
Mul ei ole elektrooniliselt kahjuks võimalik seda edastada, aga kellel käepärast või võimalik hankida (kasvõi raamatukogust näiteks, seal saab ka koopiaid teha) järgmised raamatud, saab mustrid sealt kätte:

Lesley Stanfield ja Melody Griffits "Kudumise entsükloeedia" ning
Lesley Stanfield " Koekirjade varamu"

Esitükk koosneb entsüklopeedia lk. 101 mustrist nr. 13 "Kelti viinapuu" ning külg on varamu muster nr. 207 lk. 130.


Seljatükil samuti keskel jookseb seesama "viinapuu" ja küljed ikka see muster nr. 207


Varrukad aga on nagu dzässmuusika - iga kord on erinev, sest põhineb puhtalt improvisatsioonil. Varruka keskel jookseb ikka seesama viinapuu, aga laiendasin seda omaloominguliselt veel looklevate varte, lehtede ja mummudega. Seega on varrukad täiesti erinevad. Mustri ülestähendamiseks peaksin võtma ühe vaba päeva - seda lähipäevil võtta aga pole, seega kui keegi tahab järgi teha, tuleb ikka oma dzässi teha.


Hull väänamine, seda võin öelda!

Ruta posted @ 14:44 - Link - kommentaarid (2)
23 Veebruar 2007
Sain täna "värsket" traati. Kohe vaja väänama hakata.
Tundub, et rullide keeramisel sain käe valgeks.


Kui ma nüüd näiteks kaks kuud iga õhta muudkui väänaks, siis äkki hakkaks tulema ka midagi.

No ja siis iga ehtenikerdaja kohustuslik komplekt ikka ka. Eks ta helmeilul ainult peesitabki.


0,5-ene traat on see peenem. Sutsu peaks ikka vist jämedam olema. 0,8-sega aga väänasin näpuotsa karedaks - pärast sokke kududes andis ikka tunda. Lõng ei libisenud enam naljalt.

Ah neetud pärlid ja traat - hing on igastahes müüdud.
Mis see pull nüüd veel maksma hakkab...?
Tehtud!
Ruta posted @ 23:22 - Link - kommentaarid
21 Veebruar 2007
Eile tegin oma elu töömahukama "käsitöö" vist.
Vaja läks:
1) Karbitäis erinevaid litreid ja väikeseid seemnehelmeid.
2) Üks idioot, kes hoidis pärleid, litreid lahtiselt kommikarbis
3) Seesama imbetsill, kes selle põrandale ümber kallutas.


Aga ma ei suuda ennast ära kiita ja imestada, sest mitte üht tsensuuri mittekannatavat sõna üle mu huulte ei lennanud. Milline enesevalitsus!

Aga kunztiinimene nagu ma olen nägin selles kohe sellist sundlavastust fotografeerimiseks, mida naljalt igapäev ei tee! Kui paljud on nõus oma pärlid kõik põrandale valama ja segi ajama, et teeks paar sätendavat klõpsu? Ah?
Üsna härg oleks kui laseks plakatimõõtu pildi teha?

Aga terve eilse õhtu ja mitu tundi tänasest päevast olen sorteerinud neid nüüd väikestesse kotikestesse. Töö on poole peal...

Pärlid ikka võtavad kogu hinge. Aga õnneks suudan siiski heegeldada ka. Palju ohutum. Kui lõngakerad kõrinal mööda põrandat laiali jooksevad, jõuab need ma pakun minutiga kokku korjata.
Seega minu ammu-ammu soetatud roosa, metallikniidiga lõng sai siis nüüd romantiliseks jakikeseks. Idee sain jälle ühelt pildilt, mille olen oma põhjatusse ideede albumisse salvestanud. Piinlikult sarnane sai. Vähe lasin oma fantaasial lennata.


Nööbiagoonia pole loomulikult kuskile kadunud. Ajutisi nööpe, mis tegelikult täitsa sobiks sinna ette, on (kurat võtaks) mul loomulikult ainult neli tükki. Pildi pealt ei saa aru, sest ma hoian hinge kinni aga muidu sellise nööbihõreduse puhul võib ülemiste nööpide vahelt detailideni tuvastada mu rinnahoidja mudelit ja alumiste nööpide vahelt saab lugeda kõhuvolte. Selliste paljastustega ma muidugi esinema ei lähe. Ja nagu ma kartsin, see sinder tsurgib - peaaegu täisvillane. Ei tea, ehk mõni pesupehmendaja aitab , või siis tuleb valget teesärki hakata all kandma. Niipalju siis minu püüdlusest naturaalseid materjale eelistada.
Ruta posted @ 23:13 - Link - kommentaarid (11)
18 Veebruar 2007
Ei jõudnud uus valitsuski veel võimule saada, kui mul lapse kampsunil roosad nööbid ees! Ei saa mitte vaiki olla ja oma rõõmu jagamata...
Nüüd aga ootab ees uus nutt ja hala, sest minu roosa unelm, pitsi-shmitsi, hõbelõng jakikesekene hakkab heegelnõela alt välja tulema ja sinna ette on mul vaimusilmas liiga konkreetsed nööbid mõeldud. Nimelt pean leidma hõbedased nööbid, mille keskel võiks olla kuukivi sarnane kaunistus. Ja piisavalt kerged peaks nad olema, et ei tekiks jakile rida "rippuvaid rindu". Seega kui keegi hea inimene silmab selliseid nööpe kuskil, siis ma panen siit paaristõugetega.

Praegu aga hing pärlikuradile nii maha müüdud, et tootlus pehmetööstuses (ehk siis lõngatooted) on üsna nadi.
Mõned mütsid tulevad ja see on ka kõik praegu.
Lahke õest modell nõustus pähe tõmbama mu pruuni bareti, millele siidipaela serva ajasin.
Peale mitmeid ebaõnnestunud katseid saada soonikuga piisav pinge ümber pea, olen hakanud mütsidele kummi alla äärde ajama. Tulemus äärmiselt rahuldav - mul nimelt tähtis, et tuul kõrvaaukudest sisse ei puhu.

Kogu kahandamine-kasvatamine on jälle täiesti tunde järgi tehtud. Kuid uskumatu , kuid tõsi - õnnestus esimesel katsel õige suurus saada.

Ja vanillaninjast inspireeritud müts ei jäänud mul ka varrastesse. Seda proovisin alguses viisakalt enda peas demonstreerida, aga ma nägin nii jõle välja, et aparaat keeldus peale udu midagi muud pildile jätmast. Ja hea ongi.
Siin aga üks ülevalgustatud klõps tulemist endast.
Peaks vist veel pärleid lisama - vähe sätendab sinder.
Ja kumm tuleb alla kanalisse veel ajada.


Aga pildistamisega on ikka täiesti hambad. Kuna ma tillukesest automaatkaamerast midagi härjemat ei oma, siis tuleb leppida selle välguga ja selle teravustamisega mida väike karbike pakub. Ja see on masendav. Sest kui karp otsustab, et tema seekord ei teravusta siis sa võid endal naba paigast ära vihastada, talle see korda ei lähe. Täna saate udu või siis ülevalgustatud plönne, silvuplöö. Paned välgule rahustuseks valge paberi ette lootes, et see vähegi stabiliseerib - ei siis väike karbike (ilmselt solvumisest, et tema välk ei kõlba jah!) otsustab, et ta teeb sulle üldse kottpimeda kuvandi, mis sarnaneb kaadriga 70-ndate tallinnfilmist.

Kas siis väiksel karpkaameral ei või olla manuaalteravustamist ja suunatavat välku.... neetud.Niimoodi ma siis üritan oma väikese risttahukaga mingitki tulemust saada, et tõestada kasvõi nende hädiste illustratsioonidega seda juttu mida ma siin oma toodangust ajan.

Mis aga ehtetoodandusse puutub, siis edevat kraami aga muudkui tuleb. Kvaliteet ei aja muidugi sigu ka naerma, aga andke amatöörile aega.

Ega ma siingi heegelnõela näiteks nurka pole visand. Nimelt tõin tiimarist ära need valged toormummud, ühed värvisin õlikriitidega pruuniks ja lakkisin küünelakiga üle, teistele heegeldasin skafandrid ümber ja ühele tõmbasin suka ümber ning tikksin paksult litreid täis. Vahele mõned puuseibid ja paela otsa.
Tulem selline grunge.


Ja traadile lähenen ka ikka seniks heegelnõelaga kuniks ma tangidega keeramisega mingisuguselegi tasemele jõuan. Praegu lõppeb ehtenõela otsa aasaks keeramine räige sõimuga.


Aga noh alljärgnevat toodangut tuleb juba nagu vändrast saelaudu.
Aga tegelikult käisin jälle ikka lõngapoes aelemas. Vana arm ei roosteta. Näpeerisin kõik tokid ükshaaval läbi, endal ila suunurgast tilkumas. Ja noh oli vaja jälle punnis kotiga koju traageldada. Näidake mulle lõngu ja... nõrk, NÕRK oled sa naine!

Ruta posted @ 23:19 - Link - kommentaarid (7)
11 Veebruar 2007
No nüüd ongi hullumaja puhvet .. Seda ma kartsin, seda ma kartsin...
Raske arvata millega ma terve õhtu (pool ööd) köögilaua taga tegelesin.
Terve päev pole lõnga katsunudki!! Varsti on koid sees!

Sest oli vaja koduekstrast uued tavotised tangid kohe tuua ja karbitäis pärleid veel juurde osta ja ...HAIGUS on käes. Kusjuures see on ilmselt alles algus.
Kes siis nüüd heegeldab!?

Aga süüdi on kõigepealt selline nööriga sõlmimistehnika ja suured rasked mummud. Seltsiks väike kummiga käekaunistus ka.


Ja siis ühest lammutatud seppälä kaelakee osadest väänatud installatsioon.
(iga rõngast keerasin vist viis korda! loomulikult saatis seda ka pidev räige sõim serbo-horvaadi keeles!)


Huvitav kas ma mõne nendest endale kunagi külge ka riputan?

Ruta posted @ 23:48 - Link - kommentaarid (3)
10 Veebruar 2007
Lõpuks tegin ta valmis.
Seisis mul veel poolikult kokkuõmmeldunagi lõngakastis käkras ja ma jõudsin vahepeal oma heegeldatud seeliku pea alguseni üles harutada ja uuesti teha, alustada ühe heegeldatud jakiga ja jõuda sellega lõpusirgele ja veel palju muud enne kui hambad ristis selle lõngapusa uuesti sülle tõstsin.
Eks ta ikka üks nässakas sai. Järgmine kord tuletatagu mulle meelde, et rõivatööstus toodab selliseid kirjuid alla omahinna, enne kui ma jälle suures kirjusoovis tuliseid kuradeid vannun.


Aga ikka ei ole veel kõik!! Et otsad lõplikult kokku tõmmata on üks elusuur projekt veel - nööbid. Suurim defitsiit meie vabariigis. Eks ma lõpuks suure vihaga õmblen lillad nööbid ette, sest ma juba tean et enne läheb issapäike looja kui ma sinna sobivas suuruses maheroosad lihtsad nööbid saan (mis kena oleks kui ei maksaks räiged sada krooni tükist!)

Ohjaa, aga pärli-shmärli
Minu eelmised kuldniidi installatsioonid andsid muidugi esimestel kandmisminutitel otsad.
Seega oli vaja korralik "tross" muretseda ja siis selliseid vahvaid vidinaid nagu on pärlipidurid (kõlab nagu mingi autoosa - tõkiskingad või väntvõll)
Kraanikausi alt leidsin mingid tangid ka, millega saab ilmselt peale traadi torusid ka väänata, aga ajasid asja ära küll.
Tõeline teraapia ikka - ma ei teagi nüüd mida mulle kõige rohkem meeldib teha, kas kududa, heegeldada või pärleid lükkida!

Aga mu pärlmutterkee sai uue teostuse ja seltsiliseks kõrvarõngad juurde:


Ja ühed loepergused läikivad plastmassitükid said sellise väljundi:


Ka selline käevõru leidis koha mu ehtekarbis (milleks ma pidin nüüd juba tühja kingakarbi kasutusele võtma) Kuigi see töö kuulub siiski sellesse meisterdamise kategooriasse, mille valmiskomplekte müüakse prismas koolitarvete leti vastas ja karbile on kirjutatud: Age 3-5


Aga mõned meetrid tiimari traati sai uue eksistentsi veel sellise käevõru-installatsiooni näol. Vaevalt ma seda iial kandma hakkan, aga teha on nii lahe, et tegemata ka ei jäta.


Selle "teha-lahe"-ga on kudumise-heegeldamise juures üks jama veel. Teha on nii lahe, et ega mul neid valmis asju vaja ei ole. Mida ma selle hunnikuga ükskord teen...?
Ruta posted @ 21:45 - Link - kommentaarid (5)
191471 visitors