Ruta käsitööd
Ruta käsitööd
Ma vajan käsitööd nagu õhku
30 August 2012
Kollase angoora-kashmiiri salliga vehkisin ma juba suvehakul. Näha sai ainult kaugelt ja vastu valgust.
Nüüd siis veidi lähemalt ka.
Mustriks sai siis tulbiga piibelehekiri. Minumeelest rohkem nagu rombi või ruuduga piibelehekiri. Või pigem on see nagu väike koogike seal keskel, millel on kirss peal. Niisiis koogikestega piibelehekiri.
From Käsitöö 2012


From Käsitöö 2012


Äärepits taas minu looming ja loomulikult külgekootud variant. Ega ma sellise karvasega Haapsalu salli tiitlile ei kandideeriks nagunii. Sai teine ka hirmus jämedate varrastega tehtud - nimelt number 4,5. Varem kui ma sama lõnga nr. kolmega kudusin, siis kukkus välja nagu vanutatud versioon. Niisiis nüüd selline hõre. Äärepitsis ikka nuppe ka. Kuigi ei paista sindrid väga välja. Üheksaseid ei julgenud teha, sest lõnga oli piiratud kogus ja seda juurde saada oleks jube peavalu.
From Käsitöö 2012


Aga mõnus pehme soe ja värv mulle kangesti meeldib. Selline hästi-hästi kollane.
From Käsitöö 2012


Kes see imbetsill jätab telekapuldi kaadrisse!?

Kuigi õige , õigemini õigem (päris seda õiget värvi pildile ei saagi) värv tuleb ilmselt sellelt pildilt paremini välja kus ma sättisin fotoaparaadile manuaalselt seaded. Ütlesin talle mis valgus väljas on ja kamandasin säriaja lühemaks.
From Käsitöö 2012


Vahepeal valminud roosast ja pruunist ikka pilte ei ole.
Minult küsitakse, et mis ma nendega niipalju teen!? Püha müristus, Haapsalu stiilis pitssalle peab olema IGAT VÄRVI! Veel parem kui igast värvist veel mitu erinevat tooni.

***
Ühele tütre sõbrannale oli vaja sünnipäevaks kingitust. Seekord ühendasin pärlid ja heegeldamise.
From Käsitöö 2012


Lõng ise ka nagu natuke läigib. Miskine puuvilla segu selline. Päris mõnus.
From Käsitöö 2012


Minu plikale hakkas kangesti meeldima. Mangus kangesti endale ka. Eks ma uurin, kui saajale ei meeldi, siis küsin tagasi!
From Käsitöö 2012


From Käsitöö 2012


***
Praegu on varrastel alpaka-siidisegu lõngast pitskleit. Kõik oleks tore kui kogu mu tööprotsessi ei saadaks õudus paljast mõttest, et ühel heal päeval seisan ma olukorra ees, kus ma pean hakkama õmblema voodrit....ööök. Mitte et mulle ei meeldiks õmmelda. Aga no vooder! See on umbes sama , nagu teeks külmkapi taha seinamaalingut.
Ruta posted @ 21:09 - Link - kommentaarid (7)
26 August 2012
Kui palju loeb materjal!

Leidsin oma lõngavarudest ühe kera imeilusat tooni pruuni peenikest lõnga. Tundus olema peenvillane. Eks ma oma lennuka fantaasiaga mõtlesin lõngale mingi legendaarse päritolu ka külge. Nüüd alles hiljuti sain teada, mis lõng see selline hoopis oli. Ma ei julge öeldagi. Värv aga meelitas nii kangesti, et läks kohe bambusvarrastele ja sai salliks.
From Käsitöö 2012


Muster tekkis ühest räti poorti mustrist. Mulle tundub, et pruun lõng peab saama mingi rombi- või ruudukujulise mustri, et oleks nagu shokolaad. Ja täpselt selline see sall tuligi. Nagu suur shokolaaditahvel. Kui nupud oleks kudunud veel punasega, siis oleks olnud kirssidega.

From Käsitöö 2012


Aga jah, noh mida materjali!? See ei hoidnud ilus isegi mitte 5min peale venitust. Peenem on ta ka kindlasti kui 28/2, aga kui palju ja mis täpselt, kes teab. Täisvillaga kindlasti tegemist ei ole. Usun, et eks ta koostis midagi nafta-nööri-alumiiniumi ja penoplasti segu ole. Servad oleks nagu traadist heegeldatud!
From Käsitöö 2012


Õde sai selle nüüd küll sünnipäevaks... aga Riin, kui sa seda siin loed, siis ma teen Sulle uue! Paremast lõngast!
Kahju jah, et selline ilus värv ja kena muster (noh üksjagu tööd ikka ka!) selle viletsa lõnga nahka läksid. Aga ega seda ma olengi alles hiljuti õppinud, et kena "kashmiirkampsunit" ka türgis toodetud nafta"mohäärist" ei saa.

Tegelikult on tänaseks varrastelt maha libisenud veel kaks salli. Õigemini rätt ja sall ja eks need tuleb nüüd ruttu fotosilmaga kinni püüda. Ka Haapsalus kootud fuksiaroosa on ammu valmis.

Pitsikudumine on hullem sõltuvus kui mistahes tuntud -ism. Kui mul pole ühtegi poolikut pitsi varrastel, siis on osake mu elust puudu. Kui käed hakkavad värisema, otsaesine kattub külma higiga ja turjale tekib sügelev lööve, siis tuleb kiiresti saada korralik doos nuppe, õhksilmuseid ja kolm-parempidi-tõstmisega-kokkusid ning vaegused kaovad... Seega peavad pooliku töö sees olevad vardad koguaeg käeulatuses olema.
Ruta posted @ 21:28 - Link - kommentaarid (8)
09 August 2012
See oli eelmise aasta juuli lõpus, kui onu tähtsa juubeli tarbeks oli uut kleiti vaja. Säästumarketis müüdi väga sobivalt just siis valget heegelniiti ja ei pidanud kaugemalt tooma minema. Kuigi valget heegelniiti peab alati kodus varus ka olema. Nagu suhkrut, jahu ja mune.
Silma jäi üks Eva Longoria kantud kena suvekleit. Aga võtsin sealt ainult motiivid ja mustri-ideed. Kleidilõige kujunes kuidagi ise tööde käigus.
Motiive heegeldada korralikust niidist on mul tegelikult alati natuke kahju, sest koguaeg tuleb muudkui niiti katki lõigata. Aga no kes seda enam harutama hakkab!
Selline korralik keskealise kehakate sai lõppeks. Kõhtu tuleb muidugi koguaeg siivsalt sees hoida ja juubelilaua taga head-parimat vohmida ei tasu.
From Käsitöö 2012


From Käsitöö 2012


From Käsitöö 2012


Lõige sattus kuidagi ekstra taljes ka. Selga ajada on paras katsumus. Ja kuigi mul nüüd siin vööst ülevalpool lausa lehmi punastama panevat partiid ei ole, siis oleks võind sealt vähe kasvatada rohkem küll. Väga lamedaks litsub teine.
Samas aga terve ühe motiivi jagu laiem oleks jälle t-särgi mõõtu hakanud võtma. Niisiis las olla.

From Käsitöö 2012


From Käsitöö 2012


Need lillemotiivid hakkasid mulle kangesti meeldima. Neid olen hiljemgi kasutanud.

From Käsitöö 2012


Neid samu lillemotiive kasutasin eelmine aasta ka tütre kleidi puhul. Värvidega mängides tekkis väga vahva pisut Moldaavia rahvariiete motiivi meenutav efekt.

From Käsitöö 2011


Ag jah varrukate istuma saamine on alati kõige suurem peavalu. Lõpuks teeb aeg oma töö ja nad enamvähem vajuvad paika. Kuigi teatud asenditesse ei tasu käsi üldse sättida, kohe keerab kuskilt lotendama. Kenasti sirgelt käed all nagu odavamat sorti Barbie nukk, siis on kõik hästi.

From Käsitöö 2012


Istuma peab ka ettevaatlikult, et tagumik lotendama ei veniks. Aga paistab, et väga hull ei olegi. Siin tagantvaates on oluliselt häirivam kleidikandja vilets rüht, kui et veidi veninud tagumine pool.

From Käsitöö 2012


Igastahes pole viga. Olen seda kleiti juba KAKS korda kandnud. See on mu omatehtud kudumite-heegeldiste puhul üsna kõva tulemus. Tihti koon ainult sahtlisse. Ma ei tea, mingi needus.

Selle suve kleidist pilte pole veel saanud. Ma tunnen ennast kaamera objektiivi ees alati nagu tola, ( mis kajastub alati ka tulemis)seega ma ei jää kuidagi kaadrisse. Mulle meeldib olla objektiivi taga.
Ruta posted @ 18:34 - Link - kommentaarid (19)
07 August 2012
Haapsalu.

See oli vist juba varakevadel kui ma selleaastasest Haapsalu pitsi päevast kuulsin. Ei andnud rahu. Vähe lootsin, et ma sinna koos lastega satun aga õnnestus!
Ilma pikema jututa otse Kuursaali juurde. Seal avanes ikka väga positiivset ja sooja naeratust esilekutsuv vaatepilt.
From Käsitöö 2012

Kuigi-kuigi esiplaanil olev proua oma heegeldatud pitsrätiga mõjub nagu noor mässaja

Igaljuhul päris vahva oli see kuidas igalpool pinkidel , toolidel, laudade taga võis kohata osavaid vardaliigutajaid.
From Käsitöö 2012


Ka mina istusin Kuursaali ees pigil ja koukisin kotist oma erkroosa meriino välja. Sellest keegi fotosüüdistust ei teinud, küll aga jäin pildile kui ma oma operatsiooniga mereäärsele promenaadile ümber olin kolinud. Seks ajaks oli pitsipäeva ametlik osa juba läbi, aga mina ei saanud pidama.
From Käsitöö 2012


From Käsitöö 2012


Sündimas on fuksiaroosa metspiibelehe kirjaga kudum, mille mustrit ma veidike mugandasin. Tõin silmade keerutamised sisse, et ikka väljakutset ka oleks ja minu mässumeelsus mitte midagi täpselt juhendi ega retspti järgi teha, oleks ka väljendatud.
Praegu pole veel midagi näha aga eks mõne nädala pärast saa sellegi tulemi pildile kui nüüd lapsed kududa laseks.
From Käsitöö 2012


From Käsitöö 2012


Ilus soe ilm lubas selga ajada ka minu helesinise kleidi, mille ma juba aastaid tagasi õmblesin, aga sellest polegi vist ühtegi fotosüüdistust varasemalt.
From Käsitöö 2012


Ega nüüdki õieti ühtegi pilti ainult kleidist ei saanudki, sest ei tulnud ju jälle selle peale, et võiks ka seda spetsiaalselt jäädvustada.
Kuid mõnel kaadril on juhuse tõttu veidike ikka näha milline see mu suvine helesinine kloss välja näeb.
From Käsitöö 2012


Lõike võtsin ühe oma ujumistrikoo pealt. Selg on teisel täitsa paljas. Kangas on mõnus langev, miskine kunstsiidlane ilmselt. Kangast oli ka piisavalt nii, et seelikuosa peaks peaaegu täiskloss olema. Veidike jäi vist puudu. Päikselisel päeval tuleb selle helesinine värv kuidagi eriti erksalt esile ja tekitab kuidagi haldjaliku mulje. Iseasi kui haldjas see kandja seal sees nüüd on.
Haapsalu juurde käib muidugi ka pitssall, mida ma tähtsa näoga terve päeva õlgadel kandsin. Kuigi, kuigi päris traditsioonilise Haapsalu salli reeglite vastu eksib see lausa mitmes punktis. Aga kuidas see oligi, et tähtis on osavõtt mitte võit eksole.
From Käsitöö 2012


Selle salli sisse on hea lapsed ka võrku püüda.
From Käsitöö 2012


From Käsitöö 2012


See päev oli tõesti kuidagi eriti õnnestunud. Mulle Haapsalu väga meeldib ja ma pole kahjuks seal nii ammu käinud. Linn muutub aina ilusamaks. Minu meelest on Haapsalu veel rohkem suvelinn kui seda Pärnu on. Haapsalu on kuidagi romantiline ja nostalgiline.
Ja loomulikult kui sinna lisada veel need pitsitraditsioonid ja seda kõike selles meeleolus eksponeerituna näha. See oli tõesti ülev.
Mis mind eriti rõõmustas, et pitsikudujate keskmine vanus ei ole sugugi vanaemade liigas. Aina noorem põlvkond haarab peenvillase järele ja austab neid traditsioone ja seda ilu. Veel aastaid tagasi küsis mu sõber mul kodus poolikut kudumistööd nähes: "Issand kas tänapäeval ka veel naised koovad!?"
Ja kuidas veel!

Lõpetuseks veel üks fotolindile jäänud hetk pojaga, Müüriäärses kohvikus, millisele kaadrile jäi ka mu pärlitest, kristallidest ja tiibeti hõbedast meisterdatud käevõru.
From Käsitöö 2012


Ka need kanamunasuurused pärlid mu kõrvalestade küljes sai kunagi ammu ise kõrvarõngasteks moondatud. Päeva lõpuks hakkasid need siiski kõrvu juba kubemeni tirima, kuigi tegemist on kerge akrüüliga, aga eks suurus teeb ikka oma töö. Jõulude ajal saab need kuuse külge riputada. Multikasutus.

Haapsalu on ilus. Pitsipäev oli meeliülendav. Aitäh kõigile, kes on võtnud vaevaks sellist üritust korraldada. Kummardus.
Ruta posted @ 11:02 - Link - kommentaarid (2)
06 August 2012
Heegelniit Iris. Iga heegeldaja ilmselt teab, mis see selline on. Minu üllatuseks avastasin , et neid müüakse senini. Kuigi on mõtetult kallid. Mul aga oli kogunendu veel eelmise riigikorra ajast paras kotitäis üksteisega täiesti karjuvaid värve. Mitte ühtegi niipalju, et ühest värvist midagi saaks.
Aga julge hundi rind on ... mis ta oli...haavleid täis? Ja panin kõik värvid julmalt kokku.
Elusees poleks sellist kombinatsiooni kokku sättinud kui olud poleks sundinud.
From Käsitöö 2012


Niisiis tütar sai kleidi.
From Käsitöö 2012


Loomulikult saatis mind kogu heegeldamise aja painaja voodri õmblemisest. Aga ära tuli see teha. Siinkohal tuleb muidugi kohe nentida, et mu õmblusmasin ei allu absoluutselt kontrollile, kui talle läheneda venivate kangastega. Voodri aga tegin sellisest langevast lükralaadsest ihuvärvi libedikust. Seega kõik õmblused tuli teha salvrätiku abil. Kahe paberi vahel. Pärast nokkisin pinsettidega paberitutte siksakkide vahelt välja. Ma ei peatu pikemalt oma emotsioonidel sel hetkel. Ülemised ääred lõin valmisostetud diagonaalkandiga üle. Täiesti rahuldav kombinee sai.
Häda ainult selles, et ääred paistavad liiga kontrastselt kleididekoltee suurte pitsiaukude vahelt välja.
From Käsitöö 2012


From Käsitöö 2012


Seesama kombinee käib teiste heegeldatud kleitide alla ka, kuhu ta vähe paremini passib. Niisiis tuleb selle jäägikleidi puhul ses osas lihtsalt silm kinni pigistada.

See on nüüd teine heegeldatud kleit, mida ma ei ole mingi olemasoleva mudeli pealt maha viksinud. Mustreid kogusin erinevaid oma Interneti avarustest kogutud mustrikogust ja osaliselt leiutasin ise. Ja selline ta siis välja kukkus.
Tüdrukule meeldib see kleit kõige enam sest see "keerutab". Tütarde emad ilmselt teavad, mida see mõiste tähendab.

From Käsitöö 2012


Eilsel Haapsalu reisil lunis tüdruk mu roosa alpaka pitssalli ka endale õlgadele, et rohkem pitsipäeva muganduda.
From Käsitöö 2012


Haapsalus oli väga eriline päev. Ilm, vastupidiselt meie selle aasta suvele, oli vapustavalt ilus! Kõik see kaunis pits ja meistritööde hõng, mida sai lausa sõõrmetesse tõmmata. Aga sellest järgmine kord.

Ruta posted @ 19:43 - Link - kommentaarid (9)
03 August 2012
Kui mu poiss suve hakul oma BobMarley mütsiga külas käis, siis tekkis äkki mütsitahtjaid lausa hulgi.
Nüüdseks on triibikuid saanud juba kolm juurde, pildile jäid paraku vaid kaks.
From Käsitöö 2012


Äks neist käis Viljandis folgil ka, ma tean. Ise ma sinna paraku ei jõudnud, vähemalt mu näputöö käis.

Juba suve hakul läks juba traditsioonilises karbis ja koos sobiva prossiga kena uue omaniku poole teele ka järjekordne sinine. Seekord Ingrid Rüütli piibeleht.
From Käsitöö 2012


From Käsitöö 2012


From Käsitöö 2012


From Käsitöö 2012


From Käsitöö 2012


From Käsitöö 2012


Aga juuli algul viskas mul ikka nii üle, et hakkasin otsast tõmbama ja harutasin vot selle üles.
From Käsitöö 2012


No ei meeldinud teine enam üldse. Esteks ta lokkis algusest peale, seljas oli ta nagu kohvikannusoojendaja või siis pigem nagu oleks keegi unstuläinud laudlinale keskele augu lõiganud. Ei istunud ega astunud.
Nüüd on ta juba juuli keskpaigast saati kleit. Pildile pole saanud. Kui siis ainult üks hädine võte ürituselt, mille tarbeks ta kähku valmis heegeldasin.
From Käsitöö 2012

Aga fotosessioon tuleb lähimal ajal teha. Vaja jäädvustada veel kolm heegeldatud kleiti sellele lisaks. ma pole laisk olnud. Nüüd vaid vaja kõhtu sees hoida, et kleidid istuks.
Kuigi ega ma väga uhke selle üle veel pole, sest siiani ikka kõik mingi kuulsa mudeli pealt maha viksitud. Osinka ja muud allikad abiks. Kuid ükspäev saabub see päev , kus ma teen oma mudeli. See tuleb!
Kolm niiti on ootel!!! (et mitte öelda neli, aga seda ma ei saa niikuinii kõva häälega pasundada, sest mees saadaks mu ravile juba praegu!)
Ruta posted @ 11:36 - Link - kommentaarid (3)
191471 visitors