Lariata's handmade
Lariata's handmade
Handmade are coming here, enamasti helmed ja heegeldamised :)
26 Juuni 2010
Hehee, olen jännis oma lillekestega. Mõtlesin, et mis seal õmmelda, neli lillekest ühele laudlinale. See on ju lihtne! Neli lillekest, neli minutit. Hahahaa ))) Lillekesed on 16 cm läbimõõdus ja igal lillekesel on 18 lehte. See on nagu 70 väikest aplikatsiooni õmblemine. Õmblesin nood neli lillekest pool päeva. Kui ma oleksin teadnud seda..

Ma pole kunagi midagi õmmelnud oma elus. Suurim asi on nööp mantli külge. Ahjaa, veel oli mul elus üks voodilina. Üks päev mõtlesin, et hakkan õmblejaks. Sel puhul kinkis abikaasa mulle uhiuue õmblusmasina Singer ja vanaema kinkis suure tüki sitsi imeilusate merineitsidega ja armsate kalakestega. Mõtlesin, et võin õmmelda ilusa voodikomplekti tütrele (olin endas väga kindel). Suure vaevaga mõõtsin voodi, lõikasin kangast tüki välja ja äärestasin õmblusmasinaga. Eelnevalt helistasin kolm korda emale ja siis õe käest ka pärisin kohe mitut korda, et kuidas see õmblemisasi peab käima.
Padjapüüri õmblesin ka! Ainult, et mõõtmetest ei sobinud minu padjapüür ühtelegi padjale.. ja õmblused millegi pärast jäid paremale poolele.. Kindlasti viga oli katkises telefonis.

Koolis olin õmblemistarkust õppinud küll. Õpetaja juhatamisel lõikasin detailid välja ja kodus õde õmbles kokku. Temale see tegemine ju meeldis. Mulle ka - sain alati "viied" )

Oma õnnetu lillekeste õmblemise vaheldumiseks ma heegeldasin pitsi. Nii pole mul täna oma käsitööst pilte näitamiseks. Aga näitan pilti, mida tegin Türgis. Need on pitsilised kivid. Huvitav, kuidas pits muudab eseme õhulisemaks ja õrnemaks.Jäärapäiselt jätkan lillekeste õmblemist ka teisele laudlinale..
Lariata posted @ 21:12 - Link - kommentaarid (5)
17 Juuni 2010
Meil õues seisab üks väga vana kuur. Katus laseb vett läbi, seinad on viltused ja põrand on läbi mädanenud. Nii me otsustasime, et tuleb kuur maha lammutada ja ehitada uus. Nädal aega me koristasime sealt seest igat sorti prügi välja. Meie talu endine peremees hoidis seal oma aiatööriistad, vanad aknaraamid, nõukogu aja raamatud, mida lugesid vaid hiired, isegi kaks madratsi olid seal, niiskust täis imbunud ja hallitama läinud. Kasulikust kraamist leidsime puidust lahtikäivad toolid, mida annab veel pisut remontida ja värvida ning panni. Pann on suurepärane! See on vana aja pann, mis oli valmistatud umbes 1950 aastates. See on selline pann, millega saab küpsiseid küpsetada. Nimelt sellised:Ja-jah, need on küpsised-pähklid. Rõõmu pärast küpsetasime nii palju küpsiseid, et seda jagus kõikidele majas olijatele ja viisime veel oma heale naabrile, kes elab üle põllu. Ja veel natuke jäi järgi, et neist pildi teha. Oi, söödud küpsiste suurest kogusest meil olid kõhud punnis Kuur ei ole veel maha võetud, kuna otsustasime, et pigem valmistame küttepuud talveks. Küll veel jõuab kuuri maha lammutada.

Ja kaheksa heegeldatud lillekest ka:Need ma õmblen tulevasele laudlinale.
Lariata posted @ 15:31 - Link - kommentaarid (4)
10 Juuni 2010
Tellimustööna valmis merevaigust sõrmus:Üsna suur, merevaigust osa on umbes 3 cm diameetris, kuid see juures on ta põnev ja mistahes eale sobiv.Siin on sõrmus näiteks lapse käe peal, aga sama hästi näeb see ka daami hoolitsetud käe peal.Mõtlesin, et selline sõrmus võib ilus olla ka mistahes teiste kividega. Mul on olemas veel ametüsti, obsidiaani, roosa ja läbipaistva kvartsi, granaatkivi ja aventuriini tükid.
Lariata posted @ 09:07 - Link - kommentaarid (3)
07 Juuni 2010
See on täitsa uskumatu! Võimatu, et sinine esmaspäev saaks kunagi olla nii palju õnne toov päev! Aga see juhtus siiski. Võitsin unikaalselt ilusa märkmiku, mille autor on Renata ehk --Kreativling--.Renata nimetas oma tehtud märkmiku --"Unloved"--, kuna ta mitmekordselt pani selle müüki nii oma --Etsy-- kui ka --Dawanda-- poekeses. Millegi pärast keegi ei soovinud selle osta ja nii otsustas Renata loosida ta välja oma blogis.Olen juba ammu vaadanud Renata tehtud märkmikuid - need kõik on väga ilusad ja omapärased, kuid minu eelarve ja teised väga esmatähtsad asjad ei lubanud mul sellist asja endale soetada. Nii jätsin oma kommentaari Renata blogis ja unustasin ta ära. Pole võimalik, et ma võidan midagi, kui elu sees pole loosiõnne olnud.Täna aga juhtus, et saabus Minu päev. Saan selle kaua ihaldatud märkmiku endale. Kasutan selle oma tulevaste ehete eskiiside joonistamiseks ja olen üliõnnelik. Minu märkmik on juba teel Austriast siia Eestisse, ei jõua ta ära oodata )
Lariata posted @ 11:47 - Link - kommentaarid (5)
03 Juuni 2010
Kui palju maksab käsitöö?
II osa


Eelkõige suured tänud kõikidele lugejatele ja tagasiside kirjutanutele. Järgmine tekst ei ole reegel ega põhiline valem, toetun vaid oma kogemustele. Kui keegi varem oleks mulle sellise arvutusskeemi näidanud, oleksin vältinud palju vigu. Seepärast loodan, et minu tekst aitab teistel käsitöölastel leida vastused tõstetud küsimusele.

-- Arvutame koos --
Näidiseks toon minu tehtud käevõruSee on mu lemmik töö, kuna komplektist tehtud kõrvarõngad osalesid internetipoe 99busin.ru konkursil ning võitsid II kohta.

1. samm
Materjalide kulu ja hind


* Kõrgkvaliteetsed galvaniseeritud seemnehelmed Toho, umbes 5..7 g - 26 kr.
(Need helmed on võimalik ka odavamalt leida, kuid seal, kust ma neid ostan on kiire tarnimisaeg ja usaldusväärne müüja, mulle on see väga sobiv).
* Puuhelmed-toorikud - 5 tk - 5 kr.
* Tsehhi klaaspärlid 6 tk - 6.90 ehk 7 kr. (ümardan täisarvuni).
* Hõbetatud metallhelmed 13 tk - 29 kr.
* Hõbetatud pisikesed pärlikapslid - 12 tk - 6 kr.
* Pikenduskett 5 cm - 2 kr.
* Hõbetatud kinnis - 2 kr.
* Eelpainutatud traat u. 2 tiiru - 3 kr.
Kokku: 80 kr.

Nüüd tuleb lisada 20%. Miks? Aga pean oma varud uuesti täiendada, et järgmine kord oleks millest ehted valmistada. Ega te poest ei osta ju 6 pärlikapslit ja 5 cm pikendusketti. Kui ostate, siis ikka pakkis on neid mitukümmend tükki ja mitukümmend sentimeetrit. Vahel sattuvad kõverad või katkised osad, millega ei saa midagi peale hakata, kui prügikasti visata. Samas, kui ostsin materjalid internetist, siis nende materjalide eest tasusin postikulud.
Seega materjalide hind on 80 kr. +20% (ehk 16 kr.) = 96 kr.

2. samm
Kulda väärt aeg ehk käsitöö tunnihind


Kui palju maksab tund? Keeruline küsimus. Kui suure palka ma tahan saada ühes kuus? 2 tuhat krooni? 15 tuhat krooni? 100 tuhat? Miljon? Peab suutma jääda realistlikuks.
Mina olen üksikema ning mul on 2 last. Selleks, et saaks makstud kõik arved, kõhud täis, riided seljas, pisut mustadele päevadele kõrvale pandud, vana auto kinni lapitud, selleks vajan sissetulekut vähemalt 9000 krooni kuus. Alati võib rohkem olla, aga see summa on minimaalne. Nagu teada, ühes kuus on keskmiselt 168 töötunde. Jagame nüüd soovitud palga suurust tundidega ja saame teada minu tööpäeva tunni hind:
9000/168=54 kr.

Arvutame nüüd edasi. Iga mummu tegemiseks mul kulus umbes 20 minutit. Viie mummu tegemiseks kulus 1.5 tundi aega. Siis osade kokku panek võttis oma 30 minutit. Pildistamine, fotode redigeerimine, nende laadimine oma interneti-poodi, kirjelduse kirjutamine ja müügihinna arvutamine - see kõik võib võtta veel tunnikest. Seega kulutasin 3 tundi:
3*54=162 kr.


Fotol on minu tehtud ehted kasutusel

3. samm
Muud kulud


Me kõik soovime, et meie ostetud kaup oleks kenasti pakitud. Seega peame ka ise müüma seda koos pakendiga. Oma käevõru otsustasin pakkida tugevast kartongpaberist kinkekarpi. Õnneks leidsin sobivaid kinkekarpe kunagi ühes poes ja ostsin kohe hulgi. Nii et ühe kinkekarbi hinnaks sai 15 kr.
Lisasin oma visiitkaardi, see on 2 kr ja väikese prinditud lehekese, kus on kirjas kuidas hooldada ja hoida oma ehted, selle maksumus on umbes 1 kr (isegi kui te printide seda kodus oma printeriga oma paberile, kulutate te värvi ja paberit).
Kokku: 18 kr.

Nüüd arvutame kogu summa:
Materjalid + Aeg + Muud kulud = Eseme hind
96+162+18=276 kr.
See on käevõru OMAHIND!

See tähendab, et kui ma müün käevõru hinnaga 276 krooniga, ma vaevalt saan otsad otsadega kinni. Näljast ma ei sure ja arved saavad makstud. Kõik. Aga kuidas siis jääb, päevast päeva rabeled, teed tööd ja pole mahti hinget tõmmata? Mis salata, sooviksin veeta puhkust reisides soojale maale, maja vajab remonti, lapsed kasvavad ja nende vajadused aina suurenevad, vana auto vajab põhjaliku remonti või vahetamist uuema vastu, vahel juhtuvad ettearvamatud juhtumid (nt sugulane vajab kiiret abi saamist vms)..

Mida see kõik tähendab? Tegime nii pikad arvutused ja see pole veel kõik?
Jah, see pole veel kõik. Nüüd tuleb arvutamise kõige raskem osa.


-- Käsitöö on uhke tegu! --
Arvan, et minu käevõru on kvaliteetselt tehtud, see on huvitava disainiga ja peab rõõmustama oma tulevast perenaist kaua aega. Peale selle, see on Autori Disainiga Ehe, ainulaadne ja kordumatu. Millise hinnaga mina ise ostaksin selle ära? Huvi pärast uurin internetist, palju maksavad sarnased ehted. Täiesti vabalt korrutan OMAHIND kahega, ehk
276*2=552 kr.

Hmmm.. minu sisemine tunne ütleb, et see arv peab olem ümardatud 525 krooni peale. Nüüd on hing rahul ja mulle jääb ka vaba ruumi mängimiseks. Nt. mõni päev ma võin pakkuda oma tellijatele selle käevõru tasuta saatmist mistahes maailma nurka või teha mõningane soodustus, ilma et mu sissetulek saab kannatada.

Samas ma tean, et hästi tasustatud töö annab mulle vaba aega, selleks et:
+ uurida ja õpida uued tehnikad,
+ otsida ja hankida uued huvitavad materjalid,
+ mõelda välja uued disainid,
+ osaleda laatadel, näitustel ja võib olla isegi saavutada esikoht mõnes rahvusvahelises ürituses
+ ...
Vajame ruumi ja aega arenguks, me kõik tahame olla oma ala spetsialistid ja luua kvaliteetse kauakestva käsitöö.

Kas te ikka veel mõtlete, et Omahinna kahega korrutamine oli vale tegu?
Lugege hoolikalt üks väike märkus: kui te töötate oma stuudios, siis tehtud tööle tuleb lisada äriruumi rent. Kui oma töös kasutate töövahendeid nagu pintslid, akudrell, õmblusmasin.. see kõik vananeb ja üks päev te äkki vajate uued töövahendid. Nii et meil tuleb arvestada seadmete amortisatsiooni ehk töövahendite kulu. Maksud ka peavad riigile makstud saama. Kõik need loetud tegurid mõjutavad teie käsitöö lõpliku hinda.
Me kõik pole raamatupidajateks õppinud, et nii sügavale arvutustesse süveneda, tihti selleks pole aega. Seepärast eseme Omahind, mida korrutasime kahega, võib vabalt olla korrutatud kolmega või isegi neljaga!

(Kui teie südametunnistus teil lubab, võite korrutada ka sajaga, pidage vaid meeles 2.samm - peab suutma jääda realistlikuks ) Teie eesmärk on vahetada oma käsitöö raha vastu. Teie käsitöö rõõmustab ostjat aga saadud rahast te hankite teile vajalikud väärtused. Kõik on loogiline.


Fotol on õnnelik tellija minu tehtud käevõruga ja kõrvarõngastega

Ärge unustage, et seda, mida teete nimetatakse sõnaga käsitöö! Teie tehtud ese on vaid 1 tükk terves maailmas. Kui olete väga lahke, olete võimeline valmistada veel 9 samasuguseid või sarnaseid esemeid juurde. Aga ikkagi 10 tükki terves maailmas - see on tilluke tilk universumis. Käte töö ei saa kunagi masstoodanguks, see on alati ainulaadne, kuna sees on Tegija hea tuju, tegemise rõõm ja tükike heast südamest. Peate olema uhke, et olete Isetegija! Väärtustage oma käte tööd ja edu keerulises müügimaailmas

Teksti I osa asub --siin--
Lariata posted @ 08:36 - Link - kommentaarid (32)
01 Juuni 2010
Olin pojaga haiglas, tal diagnoositi kopsupõletik. Kuidas see küll sai juhtuda, väljas olid ju nii soojad ilmad. Aga õnneks oleme nüüd terved ja tagasi kodus. Kinnises palatis veedetud aeg ei läinud raisku - heegeldasin suveks nokamütsi. Poisid tahavad ju ka olla moodsalt ja stiilselt riietatud.Türkiissinist värvi valgete detailidega poiste suvemüts on heegeldatud peenest puuvillasest niidist Steinbach Wolle Maxi, heegelnõel 1.25 mm.Kaunistuseks on valged heegeldatud nööbid:heegeldatud ükssarvik:ja tipus on väike valge antenn:Nüüd mul on täitsa tõeline prints valge hobusega kodus olemas =)
Lariata posted @ 16:59 - Link - kommentaarid (7)
289762 visitors