Marmelaad
Marmelaad
vardad nr.2, nr.3, nr.5 - need on mu sõbrad
13 Aprill 2015
BERLIIN 2.


8.hetk.


Trabandid. Vihkamisest armastuseni on üks samm. Tänasel päeval nostalgitsevad ja lustivad berliinlased Trabantidega samuti, nagu meie autohuvilised Žigulide ja Moskvitsitega. Ka igas suveniiripoes on müügil väikesed, nunnud Trabi mudelid.


Foto NAGI's: 100_9021


Foto NAGI's: 100_90249.hetk.

Seda, et Berliin on cool, armastatakse rõhutada igal sammul ja iga tootega . No miksmitte.


Foto NAGI's: 100_9076-00110.hetk.


Muidu sirge silma ja range pliiatsijoonega saksa arhitektid teevad vahel õnneks ka erandeid. Huvitav, millist joonlauda nad selle maja kavandamisel kasutasid?


Foto NAGI's: 100_9029-001


Kui mujale ei saa põõsaid istutada, siis sobivad selleks ka katused. Lisaks sellele elavad selle maja akendel "oma põnevat elu" vastasmaja aknad.


Foto NAGI's: 100_9030-00111.hetk

Teisel Berliinis oleku päeval läks ilm soojaks ja kohe hommikul täitusid tänavad moosekantide, tänavakunstnike ja klounidega.Foto NAGI's: 100_9086-001


Ma ei mäleta, kas ma varasematel kordadel olen sellest rääkinud, et Berliini kesklinnas on silmatorkavalt palju parke ja haljasalasid kus inimesed saavad tervisejooksu teha, jalutada, piknikuid pidada jne.. Tundub, et seal võidutseb ikkagi terve mõistus ja igat ruutmeetrit kesklinnas ei üritata rahaks teha.


12.hetk


Mulle tohutult meeldib kui linnaruumi rõõmsamaks muutmise eesmärgil on kaunistamiseks ette võetud mõni maja sein, muidugi tingimusel, et seda on tehtud kaunilt ja esteetiliselt. Olgu tehnikaks siis graffiti, maalimine või mõni muu tehnika.
Allpool oleva maja sein on mulle korduvalt silma jäänud (rongi aknast), aga pildistada pole olnud võimalust. Nüüd sattusin veidi lähemale, aga mitte piisavalt, et teada saada mida see hoone endast kujutab. Ausalt öelda jätab see maja avaliku WC mulje (mõlemas otsas on väikesed aknad), aga pole kindel. Sellisel juhul tekib muidugi küsimus, mida need inimesed seal seinal grupiviisiliselt vaatavad....
Võibolla keegi teab täpsemalt.


Foto NAGI's: 100_9080


13.hetk.


Charlottenburgi loss. See loss ehitati keiser Friedrich III lese Sophie Charlotte suveresidentsiks. Sellel ajal kui lossi ehitati, asus see krunt kaugel linnast väljas. Nüüd, kus linn on kasvanud, asub ta sisuliselt kesklinnas.


Foto NAGI's: 100_9046-001


Kui nüüd informatiivsusega veel natuke hiilata/tüüdata , siis lossi vana osa (alustati ehitamist 1695) barokset torni kroonib Richard Sceibe loodud Fortuuna kuju.


Foto NAGI's: 100_9049-001Lossi ees asub hiiglaslik Friedich Wilhelm I ratsamonument. Seda peetakse üheks tema elulähedasemaks portreeks. Kahjuks jah, mitte keegi temaga tõtt vaatama ei ulatu, alt ülesse vaadates näeb ainult tema tohutuid jalgu.


Foto NAGI's: 100_9053-001Minule isiklikult meeldib lossides kolada, uurida ja kujutada ennast ette teistes ajastutes.
Alati kui vaatan neid hiigelsuuri peegleid lossisaalides, tuleb meelde kuskilt loetud mõte, et peegel talletab/salvestab temasse vaatajate näod (nagu kõvaketas), aga seni pole inimkond ilmselgelt veel nii arenenud, et seda nn. kõvaketast kasutada osataks. No võta sa kinni, kas selles ka tõtt on...

Lossis pildistamiseks sai osta 3 euro eest loa (punase paela ümber käe), meie seda ei ostnud ja jumal tänatud, sest need saalid on nii hämarad (et kaitsta tekstiile ja vana mööblit valguse eest), et pildistamine oleks olnud suhteliselt mõttetu (mitte, et see 3 eurot nüüd tohutu kokkuhoid oleks, aga no mul on kogemusi nende lossisaalide pildistamisega).
Ühe klõpsu siiski tegin (ega neid valvureid igal pool ka ei ole). Seinte peal on tohutult suured kootud vaibad ja üks prunnakas titt oli eriti tore. Aga ega pilt ikkagi selles hämaruses ei õnnestunud.Foto NAGI's: 100_9058-001


Väga huvitav oli Porzellankabinett, kus on tohutu kogu Hiinast ja Jaapanist pärit portselanesemeid.
Ja muidugi on lossiaed väga ilus. Selle, algselt barokkstiilis Lossiaia restaureeris Peter Joseph Lenne aastatel 1818-1828 inglisepäraseks maastikupargiks.


Foto NAGI's: 100_9061-001


Nagu ikka taoliste losside juures toimuvad ka pidevad restaureerimistööd.


Foto NAGI's: 100_9064-001


Nii nagu Pariisis Louvre lossi külastades, jäid mind ka seda lossi külastades vaevama küsimused. Kus on nende keisrite, kuningate järeltulijad? Kas nad teevad kuskil suguvõsakokkutulekuid? Mis neist saanud on?14. hetkAlati valime välja ka mõne näituse, mida külastada. Sellel korral osutus valituks Käthe Kollwitzi graafika ja skulptuuride näitus.
Oh issand, oleks ma ometi natuke rohkem kodutööd teinud. Iseenesest on selle kunstniku "käekiri", nagu meie Viiraltil (väga detailne ja tõetruu ), aga no milline kurbus ja õud oli enamusel tema piltidel. Selleks oli ka põhjus : oma poja kaotas ta Esimeses maailmasõjas ja lapselapse Teises maailmasõjas, õnneks kokkuvõttes olid tema tööd ikkagi väga ilusa joone ja kirega tehtud.


Foto NAGI's: 100_9075


Jällegi, pilte seal teha ei lubatud, nii et näite tema virtuoossest joonistamisoskusest leidsin internetist. See on tema loomingust minu lemmikpilt.


Foto NAGI's: Kollwitz-poster-1[1]


15.hetk


Palju poode, palju uusi kaubamärke. KaDeWe kaubamaja rõivavalik oli tegelikult nagu põnev moenäitus ja luksuslikud toolid (enamasti meestele ) nagu disaininäitus.


Foto NAGI's: 100_9040-001


16.hetkRiia lennujaam. No mida see kunstnik ometi mõtles kui sellise koera kavandas. Lennujaama ?Foto NAGI's: 100_909517.hetkFoto NAGI's: 100_9091Sellel korral siis sedaviisi.

Siin blogis olen kirjutanud Berliinist veel siin, siin, siin, siin ja siinkirjutas Marmelaad @ 20:19 - Link - kommentaarid (8)
450177 visitors