Marmelaad
Marmelaad
vardad nr.2, nr.3, nr.5 - need on mu sõbrad
27 Juuli 2016
KÕIK ON KORRAS NAGU NORRAS 2.

Eelmise postituse Rovaniemi külastuse juurde tahaks lisada veel vahva kasepaku disaini.

Foto NAGI's: 101_0174-001

Edasi külastasime Karasjoel Saami Kultuurikeskust. Seal asub ka Saami parlament ja loomulikult suur suveniiripood. Isiklikult meile see keskus muljet ei avaldanud, sest Rovaniemis oli küllalt sarnane ekspositsioon. Aga hea küll, andsime oma panuse (küllaltki krõbeda summa) Saami kultuuri arendamisse. See on öeldud ilma irooniata!

Foto NAGI's: 101_0203


Foto NAGI's: 101_0208

Edasi kulges sõit Nordkapi poole.Foto NAGI's: 101_0213-002Väikese põike tegime Trollsundholmi. Seal on meri, päike ja tuul teinud fantastilist koostööd ja voolinud kaljudest kummalised trollid. Tasub vaadata, müstiline ja kaunis koht.


Foto NAGI's: 101_0226


Foto NAGI's: 101_0249


Maastik on seal kivine, samblane, mõned üksikud visad kiviktaimla moodi lillemättad.


Foto NAGI's: 101_0233

Tühjaksnokitud merisiilik, mille söödava sisu nokivad linnud välja ja mittesöödava osa poetavad minusugusele turistile imestamiseks maha.


Foto NAGI's: 101_0230


Foto NAGI's: 101_0231


Külad on imeilusad, külavaheteed kubisevad lammastest, kes seal täiesti omasoodu kolavad.


Foto NAGI's: 101_0223


Foto NAGI's: 101_0221Mitmed tunnelid, üks neist 7 km, mis kulges lausa mere alt. Sellest paraku ei pääse. Üritasin seda tunnelit läbides mitte mõelda, mitu tonni kive ja vett minu pea kohal kõrgub/laiub ( olen väikestviisi klaustrofoobik).

Seejärel saabusime Keskööpäikese nimelisse ööbimiskohta, mis oli Nordkapist 10 km kaugusel. registreerisime ennast kämpingusse ja suundusime päris keskööpäikest avastama.
Jõudsime Nordkappi orienteeruvalt 23.00. Rahvast oli nagu murdu (ja see on leebelt öeldud), sest tõotas tulla imelise ja selge päikesega öö. Meie majutuskoha perenaise jutust saime aru, et taolist ilma oodatakse nagu imet, sest keskmiselt on juulikuus 4 ideaalset ilma.
Jah, siit ka soovitus: kui planeerite maikuus endale Nordkapi reisi, siis valige kindlasti üks neist neljast imelisest päevast .
No selge see, et meil tohutult vedas! Edasiruttavalt olgu öeldud, et järgmisel päeval peale lõunat hakkas pilvitama. See tähendab seda, et pole mõtet raha raisata ja ülesse tippu ainult pilvi vaatama minna.

Nordkapp oli fantastiline nii oma vaate kui oma karmi looduse poolest. Öeldakse, et kui Islandil metsas ära eksid, tõuse püsti, Nordkapis pole isegi vaja püsti tõusta, sest seal on ainult sammal ja kivid.

Foto NAGI's: 101_0261-001


Foto NAGI's: 101_0267

Platoo, kus on võimatu eksida...

Foto NAGI's: 101_0298-001

Foto NAGI's: 101_0300Vaatasime seal kahte fantastilist loodusfilm ja nautisime keskööpäikest, mis oli küll hetkeks pilve taga peidus, aga seda jõulisemalt ta sealt välja tuli ja pani kogu ilma särama nagu keskpäeval. Huvitaval kombel ei häirinud mind sealne tohutu rahvamass ilmselt sellepärast, et kõik olid tulnud seda erakordset laiuskraadi ja vaadet imetlema ning seda tehti vaikselt ja lummatult.

Foto NAGI's: 101_0281


Imelik on seal kalju serval mõelda, et oled justkui maailma otsas, edasi pole kuskile minna. Siiski, 650 km kaugusel üle mere on veel Teravmäed, põhjanaba ja jääkarud.

Pärast südaööd suundusime allpool olevasse väikesesse kalurikülla Skarsvägi. Päike ju paistis ja aju ei tahtnud kuidagi registreerida uneprogrammi. Külake magas, aga mitte põhjapõdrad ja matkavad turistid.


Foto NAGI's: 101_0301

Magama saime alles kell 3.
Hommikul oli meil seal selline ilm...

Foto NAGI's: 101_0306

... enamasti ei saa siin Eestiski kell 8 sellises riietuses õue astuda, aga et nii põhjas...
Härra Karamelli hommikune mäkketõus (ja pärast ka laskumine), 10 kilomeetri kaugusel Nordkapist.kirjutas Marmelaad @ 20:55 - Link - kommentaarid (3)
19 Juuli 2016
KÕIK ON KORRAS NAGU NORRAS 1

NB! Reisikiri!

Peale eelmise aasta Poola reisi leppisime kokku, et järgmisel ehk sellel suvel sõidame Põhja-Norrasse. Mai alguses kinnitasime marsruudi ja broneerisime öömajad. Norra kämpingud ja hotellid ei võta ettemaksu, jõuad kohale - siis maksad. Vähemalt meie poolt bronnitud öömajadega oli nii. Tagantjärele mõeldes tundub see üpriski mõistlik, sest arvestades sealse looduse - mägede ja kiirelt vahelduvate ilmastikuoludega, ei pruugi õhtuks planeeritud peatuskohta jõudagi.

Reisi alustasime laevasõiduga Tallinn-Helsingi, sealt edasi Rovaniemi, kus oli ka meie esimene öömaja. Tee peal tegime mõne üksiku peatuse. Üks neist oli Pyhajärvi. Ütlen ette ära, et minu kõige kaugem sihtpunkt Soomes on olnud Lahti. Seetõttu me selles Vaskikello nimelises tankla-restoran-muuseumis peatusimegi.


Foto NAGI's: 101_0132-001 Foto NAGI's: 101_0134


Foto NAGI's: 101_0146

Foto NAGI's: 101_0144


Tegemist on pronksist kirikukellade muljetavaldava kollektsiooniga Saksamaalt, Austriast ja `Sveitsist, mida lahkelt kõigile külastajatele eksponeeritakse. Tasub vaadata.


Rovaniemi jõudsime kell 21.00. Märkusena olgu öeldud, et selles Borealise nimelises külalistemajas polnud küll hinna ja kvaliteedi suhe paigas (viimane oli päris nigel). Aga olgu, ega me sinna elama kolinud ja ühe öö kannatas magada küll.

Hommikul suundusime Jõulumaale. Ilmselt on pooled eestlased seal oma lastega käinud ega leia siit reisikirjast midagi uut ega põnevat. Neile, kes käinud ei ole, julgen soovitada hoopis suvehommikust külaskäiku Jõuluvana juurde. Jah, ta võtab külastajaid vastu ka suvel! Temperatuur näitas kell 9 hommikul 20 kraadi ja nii me üle polaarjoone astusime. Ei mingeid jopesid, tutimütse, hangesid ega ... rahvamasse.

Foto NAGI's: 101_0162 Foto NAGI's: 101_0154-001

Külastasime postkontorit ja saatsime heale sõbrale kaardi. Laps sai ennast pildistada rõõmsameelse postitädiga ja toppida oma pead kõikvõimalike kujude peaaukudesse.

Foto NAGI's: 101_0152

Loomulikult käisime ka Jõuluvana juures. Ei mingit järjekorda, mistõttu Jõuluvanal oli aega laialt käes ja ajasime veidi juttugi. Lahkusime sealt viie ilusa fotopostkaardi võrra rikkamana ja 35 euro võrra vaesemana. Selge on see, et Rovaniemi linna, Jõulumaad ja polaarjoont ekspluateeritakse maksimaalselt. Aga miks mitte, kui asukoht on nii atraktiivne. Mulle jättis see kompleks vahva mulje, väikesed lapsed saavad seal ilmselt kogeda toredaid hetki. Kui teil on lutist võõrutamise periood - sõitke Rovaniemi! Kindlasti tekib lapsel hasart oma lutt sinna kasti postitada. Ärge ainult järgmisest poest uut asemele ostke .


Foto NAGI's: 101_0160 Foto NAGI's: 101_0189

Kuigi jah, eks kõigist atraktsioonidest osavõtmine talvisel ajal on ilmselt paras põnts rahakotile. Aga Jõuluvana juures käite ju üks kord elus, eksole? Ülejäänud korrad käib tema (Jõuluvana) teie juures kodus . Mulle tundub, et Muumimaa jääb samasse hinnaklassi (seal olen käinud) ja ilmselt ka meie Lottemaa (seal pole käinud, aga kuuldavasti sama).


Jõulumaal olles külastasime ka väikest väljapanekut saamide elust. Nende aidad, milles hoiti kala, liha ja kindlasti veel igasugu kraami mida metsloomad ei tohtinud kätte saada, näevad esmapilgul välja nagu multifilmidest nähtud nõiamajad.

Foto NAGI's: 101_0168

Aida talad tehti ümberkeeratud puu juurikast ja ait istutati sinna peale. Kuna ma ei tunne põhjalikult seda kultuuri, siis antagu mulle palun andeks, kui mõne terminiga puusse panen.

Foto NAGI's: 101_0170


Foto NAGI's: 101_0197


...ja siis nägimegi....

Foto NAGI's: 101_0199


Järgmises osas jõuame Norramaale.
kirjutas Marmelaad @ 18:06 - Link - kommentaarid (4)
467619 visitors