Masintikkimisblogi
Masintikkimisblogi
M A S I N T I K K I M I S K O O L I T U S E D - ka Töötukassa klientidele.
Janome MBX, Husqvarna 6D, Brother PE-Design, Bernina, Wilcom.
Masintikkimisfailid tellimisel, tikkimistöö tellimisel.
Tikkimine odavam kui trükkimine!
20 Märts 2014
Kuidas teha tikkimismasina jaoks tikkimisfaili?

Esmalt vajad tikandi kavandamiseks ideed. Seekord vajasime sinililli, kohalike tantsumemmede klubile. Joonise tegemisel on tore ka pere kõige pisemad asjasse pühendada, nagu valminud pildilt nähtub:
Käsitsi joonistatud joonise saab arvutisse skännides või pildistades.
Tikandite programmeerimiseks on Eestis enamlevinud programmid:
Janome MBX v4,
Husqvarna 5D,
Brother Pe-Design 8.
(Tänaseks on tegelikult kõik need kolm nimetatud tootjat juba veidi uuema tarkvara turule toonud, neid on hetkel vähestel.)

Kellel nimetatud tikandi loomise tarkvara ei ole, saab minu poole pöörduda tikandi programmeerimise tellimiseks. Kellel aga vajalik tarkvara on, kuid oskusi programmeerimiseks napib, saab registreeruda tikandite programmeerimise koolitusele siin:
http://www.embroideryfile.com/ProgrammeerimiseKoolitus.html

Kuna meil on joonis olemas, siis nüüd hakkame kavandama tikkimise tehnikaid ja järjekorda. Mõtleme valmis enne programmeerimise alustamist:
* mitut värvi niiti kasutan. Näiteks lilleõie teen 3 värviga, lehe 2 värviga jne
* millises järjekorras niite kasutan. Kuna joonisel on lille leht kõige all ja õied lehe peal, siis tasub alustada lille lehest. Järjekord nii: leht, pung, varred ja õied
* kuna looduses on sinilille mitmetes toonides, siis programmeerin ka nii, et iga lille saab tikkida eri tooniga
* mõtlen iga tikandi osa jaoks eraldi, kust tikand algab ja kus ta peaks lõppema, et mul tekiksid võimalikult lühikesed hüppeniidid ja võimalikult vähe hüppeid.

PS. Kui alustan tikandi programmeerimist ilma kavandita, siis võtab ühe tikandi arvutis loomine mitu korda rohkem aega kui joonise abil programmeerides. Miks? Aga seepärast, et siis ei saa eelnevat nelja punkti ette valmis mõelda ja kohe õiges järjekorras pisteid programmeerida. Igasugune muutmine raiskab kõvasti aega. Parem on teha kohe õigesti ja õiges järjekorras.

Üldiselt pean meeles igal sammul:
* püüan arvestada sellega, et hüppeniite ei tikitaks üle, siis on neid hiljem ebamugav ära lõigata
* püüan programmeerida nii, et tikandil oleks võimalikult vähe pisteid. Ma ei soovi tulemuseks kontkõva tikandit, vaid pehmet ja õhukest, mis katab hästi ja saab kiiresti tikitud.
* väldin liiga pikki pisteid, need võivad tikandit krookima tõmmata.
* kontrollin, kas iga tikandiosa all on ikka piisavalt tugevduspisteid. Vajadusel korrigeerin, lisan või eemaldan nõelapisteid.

Kui tikand on valmis programmeeritud, siis teen ka proovitikandi. Seekordne proovitikand on tikitud läbipaistvale siidsallile. Selleks, et nii õhukesele materjalile tikkida, asetan salli kahe veeslahustuva tikkimise tugikanga vahele, et libe sall kindlalt paigas püsiks. Veeslahustuv kangas on kare ja hoiab hästi salli paigal.

Valmis tikand koos tekstiga:
rena posted @ 12:42 - Link - kommentaarid (2)
421973 visitors