Kurvitsa käsitöö
Kurvitsa käsitöö
Nepi lõnganäperdused ja muud vahvad asjad!
Foto NAGI's: nepp
23 August 2009
Jälle vööd

Olen vööde ja paelte maailma täielikult ära eksinud. No meelitavad nad mind oma võrratute värvide ja mustrikombinatsioonidega. Tahaks kõike selgeks õppida ja proovida.

Kihnureisil kohtasime mitmeid kauneid säärepaelu. No miks ei võiks jõuluvana kingipakk olla just sellega seotud? Imbi mõtted vist hakkasid juba sinnapoole liikuma, oli praamil märgata ;-)

Olen minagi neid püüdnud punuda. Tunnistan, et esimesed täispikad paelad ei olnud väga kaunid ja ühtlased. Kogemusega tuleb ka kaunim tulemus. Peab ikka kodus samamoodi neid igal vabal hetkel tegema, nagu noored kihnlased.Need siis toimselt punutud säärepaelad, mida küll meie rahvarõivakomplektide juures tihti ei kohta. Meie esiemad armastasid punuda labaseid säärepaelu. Siin üks katsetus, esimene, teine katsetus tantsis tantsupeol :-)Ja siis otsustasin ma ära õppida meeste võrkvööde punumise. Hr Manninen kirjutab oma raamatus, et meestevööd ei olnud üldiselt korjatud kirjadega, või kui olid, siis kooti nad üsna kitsad. Ja pr Kurrik oma meestevööde vihikus, et võrkvöö oli kõige laiemalt levinud meestevöö tegemise tehnika.
Võrkvöö tegemise oskus on hetkeks isegi välja surnud, kuid rekonstrueeriti vanade tektsiilide pealt.
Võrkvöö rakendatakse üles kahe kinnituse vahele täispikkuses, otstesse pannakse pulgad vaheliku tekitamiseks. Kootakse keskelt kahele poole laiali, nii et ühe rea punumisel lükatakse tulemus kahte otsa laiali. (ehee ma loodan, et keegi minu seletuse järgi tegema ei hakka ;-)
Võrkvöid on kolme sorti, labased, toimsed ja diagonaalsed, vähemalt nii jagab neid Kurrik, kelle järgi ma õppisin. Tehnika ise on võrdlemisi lihtsasti piltide järgi omastatav, mina küll vajasin veidi abi ja seda jagas mulle Käsitööliidust Silja Nõu. Aitäh talle veelkord.

Minu esimeste katsetuste pildid siin. Loodan, et lähiajal julgen ka täispika vöö kallale asuda.Ja valminud jupikeAga enne veel, kui ma saan teha võrkvööd, peavad valmis saama paar nõeltehnikas kindaid, mõned tikitud nõelapadjad, üks kõlavöö ja nüüd kohe hommikusöök lastele.

Muuseas ma alustasin jõuluvana koti täitmist, et ikka kõik õigel ajal valmis saada. Soovitan soojalt kõigile.

Ja sellist isikut nagu chenet enam fooorumis ei leidu, tõdesin, et mind vist tuntakse ikka paremini Kurvitsa nime all ja nüüd kannan seda ka foorumis...
chenet posted @ 06:54 - Link - kommentaarid (7)
151248 Kurvitsauurijaid