Drex.Tegemised
Drex. Tegemised
Ega mina tööd ei pelga, ma võin töö kõrval ka käsitööd teha
31 Mai 2009
Päris ausalt tunnistada, et tea ma kangakudumisest mõhkugi!
Aga tahaks. No kuivõrd saab teadmisteks lugeda lapsena kootuda kaltsuvaibajupp, see pole ikka see, eksju. Käisin reedel meie kohalikus väikese käsitööpoes (Väike-Aia 13). seal oli telgedel kudumises imekena triibukangas, selline üsna särtsakas, meelde jäi, et 12 värvi ja punast ja sinist oli järjest kolm tooni...
No see selleks, kuigi oli mul fotokas kaasas, ununes kangast pilt teha. Silitasin niisama, ja kuna müüja tuttav, siis vestlesime kangaspuude najal.

Lihtsalt see jutt tuli seepärast, et mu vanaema, seega mu isa ema kudus ka kodus kangaid. See vist oli aastatel 1920-1960 maal talukohtades nii tavaline. Kusjuures nii villast kui linast. Villast muidugi oma lammastelt saadud ja lina kasvatati ka ise. Maakoha hektarite arv oli/on nii suure, et ma seda ei mäleta, aga meenub, et karjatee ääres oli linaleo auk. Ja reheall oli linalõuguti. Karjas mina ei käinud, kuna ma olin liiga väike, et õuest üksi kuskile minna. Vahel aga sai isaga loomadele järele mindud. Siis seda auku nägin. Miski hirm oli selle eest. Aastaid hiljem, kui polnud loomi, ega ei kasvatatud lina ja talugi oli tühjaks jäänud, siis seda linaleoauku ma pelgasin. Miks, ma ei tea, aga alati läksin teise tee serva.

Kui vanaema maalt onu majja viidi (ta oli 6 aastat lamav voodihaige) siis tõime maalt kummutist osa linaseid ja villaseid riidekangaid ära. Mida ei toonud, need läksid ise, võttes kaasa seinakella, serviisi, noad-kahvlid ja nii muud mõndagi.

Kui mul vanemad pojad olid väikesed, see oli no nii 18-19 aastat tagasi, siis oli Seidla mõisas mingi veskipäev. Mul ema ja isa seadsid end vanemate poistega sinna päevale. Et asi oleks päevakohane, õmbles mu ema neile niiöelda talupojariided. Sellest samast linasest.

Aga seda riiet oli ikka rohkem. Samas ma nagu ei kohanud ka seda kuskil. Ega ma ema kappides ei tuuseldanud ju ka.
Kui ema suri, siis sai kappides korda loodud. Et aga mul lõi välja kohtuav tolmu või riidekiude allergia, siis minust jäi asi pooleli (osalt on see pooleli tänini) aga riidekapist sai palju rõivaid ära visatud, ja käsk oli teistele, et linad ja kangad, misiganes suuruses toppida kotti ja suvilasse, et ükskord ma neid seal lappan.

Nüüd kevadel siis tõstsin suvila tagatoas ühte kotti teise kohta, aga kuna see oli suht väike siis võtsin lahti. Ja seal oli kaks erinevapaksusega linast kangast. Käsitööna kangastelgedel kootud. Kanga laius on miski 90-95 cm. Vahva, nüüd ma mõtlen, kuis seda kasutada. See võib vabalt miski 60 aastat vana olla, aga jummala kõbus riie on.


Kuna mul oli suvilas kaasas punt käsitööna valminud helmeid. Üks ports kunagi ühest netipoest ostetud, kus see oli selline rämps, et alles sai jäätud miski pool kogusest ülejäänud visatud lihtsalt sodipurki, Teine osa miskil ajal Sayilast tellitud, aga kasutust pole leidnud, siis ajasin paelale ja sõlmisin ja sõlmisin ja
saigi valmis.

Esimese pildi põhjaks ongi just avastatud linane kangas.
Teised lihtsalt riputatud, aga pilt ei ütle selle kee juures midagi, tegelikult on see mõnusam. Kindlasti sobiks see ka lihtsa linase kleidi peale kaunistuseks.

Mõnusat ilma !!JA õhtul tegin kooki, sellist
drex posted @ 19:28 - Link - kommentaarid (4)
30 Mai 2009


Tegelikult ma mäletan, kuidas traadi ja tangidega tegeleda.

Kaua on küll järjest "ussitatud" nüüd siis kohe korraga selline pikk, ja kolmekordne ja särav roosa-helelilla vasktraadiga, lausa seest ja väljast vask.


Pidid siin mitmet pidi: mõnestki detailist ja kogu puntrast, ... ei osanud kuidagi miskit valikut teha, et oleks üks pilt ja kenasti arusaadav.


Täna oli Järvamaa Laulupidu. Noorim poiss laulis segakooris. Vaatama ei saanud minna, kuna olin tööl. Kui veab, siis lähen vaatama suurele laulupeole. Nende koor sai edasi.


drex posted @ 18:00 - Link - kommentaarid (1)
29 Mai 2009

Läbipaistvad helmed, 11/0.
varjundiga niit
ja kokku tuligi PEENIKE ussike. Hästi sai ruttu valmis. viimase lihvi andmisega läks küll kauem, kui oleks tahtnud. Vat see aeg....., see kulub kenasti suvilas olekule ju.

Ringile sai 4 helmest ainult.

Et näha kui peenike vigur see seekord on, pistsin 10 sendise pildile. Kroonine oleks liiga suur jäänud.
Ja siin nüüd üldvaade.
Koralle ei oska mina jätkuvalt teha. Need asjad mis seal otsas turritavad, oleks nagu külmast harali jäine umbrohi ..Kinnitusotstes on kapslid, mis on netipoes müügil 6 mm suurusnäiduga.

drex posted @ 18:17 - Link - kommentaarid (8)
28 Mai 2009
Jäägikasutus.

Mitmetest jääkidest ja muidu laiali pudenenud helmestest hakkasin taas ühte ussi tegema, umbes midagi sellist. Kui valmis oli alles miski 10 cm või nii, siis avastasin, et ma ikka sellisena seda ei taha. Tõmbasin üles
Oi, kui lahedalt ussike hargneb

Edasi olid nad jälle sama targalt karbis koos. Ükspäev võtsin suvilasse kaasa, nii helmed, kui niidid ja hakkasin valima -
punase-kollase-pruuni-beezitoonilisi ühele, punasele niidile
sinise-rohelise-musta-hõbeläikelise tooniga tumepruunile niidile.

Mõlemat sorti sai 6 niiti ja niidid siis täistopitult 80 cm.

Edasi läks juba lihtsalt, nagu nöörikeerutus.

Tuli siis kahepoolne : sinine ja punane.selline pehmekene
drex posted @ 18:38 - Link - kommentaarid (7)
26 Mai 2009
Ma tegin selle ära!

Kui see oleks mu esimene pärliheegeldus, siis oleks see ka viimane.
Kuid ma tean, et esimesena sihukest ku..dima ke..-i keegi tegema ei hakka, ja tavaussi oleks mul sama ajaga vabalt 40 cm välja heegeldunud.

Keeras vinti, mis vinti. Avastasin hoopis pooletollise plastik-kummise vms. toru. Jupike sealt kohe kasutusse ja seal ümber ma siis pulkkangelt heegelnõela väänasin . Heegelnõel jäi terveks. On pisut paindes.

P.s. mustris mitte mingit viga ei olnud. Kõik on õige.Jaa... ikkagi 24 helmest ringil.....
drex posted @ 20:45 - Link - kommentaarid (8)
24 Mai 2009

Foorumiteemasse Pildistame koos: Portreed mul pilti polnud.... No oli tegelikult aga..
Täna hoopis jahtisin portreed. Ei saanud mitte korralikult.
Koerale teatasin - lama ja vaata siia!
vaatas, kuni aparaat tegi enne pildistamist mingi häälitsuse (mida vist saab maha keerata) ja koer pööras pea pool-profiili. ja nii iga kord! ma võiks mälukaardi täis teha, ei miskit - ikka pea säuh paremale või vasakule.

Hiljem pakkusime talle küpsist, hoides seda pisut kõrval, aga oleks pidanud vist otsaette riputama, siis vaataks ta mulle otsa ka.
Hiljem avastasin huvitava ämbliku aroonia õiepuntide vahelt. Aga see jookis mul eest ära. miskile käsklusele - seisa ja poseeri - ei allunud. Aga ta oli nii valge ka, sulandus õite vahele.Kodus üritasin siis kassi "ära rääkida" - singiga, aga see tuli kohe hoopis fotokat nuusutama, liiga lähedale muidugi, et mis ma nüüd jälle teen.
Ei saanud tedagi kuidagi... selliselt pooleni ainult, ülejääk läks kaadrist välja.Käsitööalaselt valmis täna, või õigemini sai otsad otsa käekee ja nüüd on nad mul Oksjonil

sedakorda sellised siis:
drex posted @ 20:42 - Link - kommentaarid (3)
22 Mai 2009
Niidikera selle ussikese jaoks sai ostetud Minniga kahepeale. Selle tüütu poolekskerimise/jagamise tegi tema.
Niit siis punane-must ja valge. Tegelikult on see mitte kõige valgem, pigem hallika jumega valge, või lahjendatud vihmaveevärvi.

Helmed siin siis: 4 läbipaistvat 9/0, 1 läbipaisev viker 9/0, ja 1 läbipaistev 6/0,
Ja et siis 6 helmest ringil

Tuli pehmekene. Nõel oli 1,25, aga ju ma siis väga kõvasti ei heegelda. tegelikult jääbki siis pehmem, kui üks /kaks suurt vahel.

Nüüd küsimus kogenumatele ja muidu tarkadele ussitajatele. Kuis teha ussi, mis juba nagu madu, kuna ringil on 24 helmest ja et see ikka normaalselt jääks, mitte veidralt vinti ei krutiks. Ma täna 4x juba alustasin, peale 3-4 rida oli seis sama, jubedalt krutiis end kerasse... Helmed seal olid 11/0

drex posted @ 18:00 - Link - kommentaarid (6)
20 Mai 2009


Üks pisike jupp-uss-järjehoidja.

Tegin seda ka Türil, aga mulle ei meeldinud seal heledat asja heegeldada, niikuinii tolmas nii palju, et hambavahed olid ka tolmused

Selle juppkeste juures siis kasutatud 11/0 helmeid, mida ükskord juba varem niidile ajasin 1+1+1+1+1+ ..... jne. Aga tookord ei läinud see plaan läbi mitte. Ja nii nad hoidsid keraotsa kinni.
Lihtsalt jube tüütu oleks neid jälle oma kotti tagasi toppida.

8 helmest ringil, aga kuna on tillukesed, siis ussijupi läbimõõt suht sama, mis 9/0 helmestega 6-sel ringil.

Tibake traati ja helmekübataid ja klaashelmeid ja pintsel kõige otsa, ja selline see saigi.Täna möllasin hoopis suvilas. Ega ma ei taha eriline põllumees olla. Lihtsalt aega napib ja siis oleks asjad pool-tehtud.
Kasvuhoonet vaadates tundub, et oleks nagu potipõllumees

Tegin ühe poole tomatite istutamiseks valmis. Eks homme läheb töö edasi.Muidugi on hoolsamad ammu juba kasvuhoonesse tomatid pistnud, aga mul polnud varem vaba aega lihtsalt ja kasvuhoone pole meil köetav ka.Paremale jätsin vaba ruumi, sinna külvan uuesti maitsetaimi. teises ääres pisut on, aga tahan selleks ajaks, kui kuivatajasse pistan, oleks noored, mitte üle kasvanud taimed.
drex posted @ 21:00 - Link - kommentaarid (2)
19 Mai 2009

See reede-laupäev-pühapäev oli tihe ja kiire nädalavahetus. Ilmselgelt jäi uneaega väheks, sest enne ärkasin kahel päeval poole kuue ajal, siis need kiired päevad, kui magama sai peale 12 ja üles taas hästi vara, kusjuures sai pühapäeva õhtul, kuuepaiku alles hakatud Pärnusse sõitma, ja sealt ka jubeöösel tagasi, ning eile ja täna ärkasin taas pisut peale poolt 6 hommikul.... jaaah, annab tunda, see vähene uni. Hetkel olen tööl ja trükin ja liigun ja trükin, et mitte uni ja väsimus mind maha ei murraks. Käisin juba 4 minutit õues, et ehk puhub klaariks.

Aga mis sest, küll homme magan, vabalt üheksani

See nädalavahetus oli äge ju. Lillelaat, me kolmekesi ühe katuse all, mina Miokas ja Lea1. Vahva, mingi aeg tsillis tintsik ka end meie juurde ja meil oli nii lõbus.
Lähinaabruses oli ühel laual miski tillerdav mängunukk, kõhuli, kes mängis niipea, kui teda puudutada. see tilin-talin kumises pidevalt kõrvus, lisaks haukus samal laual ka mängukoer - hommikust õhtuni.....

Esimesel päeval polnud lõbus, kui tuul telgi üles tõstis ja ümber auto pakkis. Kui olime telgi taas õigetpidi maapeale saanud ja järjekordselt kinnitanud, tuli meelde, et sellest kaosest pilti ei teinudki !. tegelikult ei teinudki palju pilte. Tintsik, Sinu püüdsime ikka ka pildile .

Ma pole saanud vahepeal eriti meisterdada, vaid üks hõbekäekett sai Swarovskitega kaunistatud ja teine samasugune käekett sai kõrvarõngasteks kujundatud. Nendega oli kiire, ja rändasid kohe ära kah.Poolikud on kaks ussi. ühele ehk jõuan täna jupi juurde teha, kui väsimus ei tapa. Teisele pean helmeid juurde lükkima.

drex posted @ 13:49 - Link - kommentaarid (7)
14 Mai 2009


Kõrvarõngaste alus oli lagedaks jäänud.

Sai pisut täis tehtud.

Viimased, mis täna tegin, viskasin ka niisama lauale, nii näevad nad pehmemad välja
drex posted @ 20:25 - Link - kommentaarid (6)
12 Mai 2009

Lihtsamat sorti liithelmed.
Puuvillanööril.
Helmed kokku veetud siis ka jämedamat soti 0,6 helme-niidiga, mitte tamiililaadse asjaga, nagu tavaliselt

Tegelikult helmed pisut tumedamad. Õhtupäike segas.drex posted @ 19:24 - Link - kommentaarid (8)
11 Mai 2009
Täna oli õmblusmasina päev.

Õmmelda oli vaja kaks lina, mida hea suvel suvilas ka lauale lennutada. 2 tk, mõõtmetes 1,5x2m

kokku siis 14 m kandipaela

Kantisin kandipaelaga. Varem pole sedaviisi kantinud. Olen kasutanud spets kandijalga, sealjuures ka spets masinat jm sellist mis tööstuslikult olemas.

Ok, esimene lina õmblemine läks suht s...s....ssss... sika-saka ja tuleb pisut (umbes 5 cm ulatuses) seestpoolt parandada, käsitsi.
Siis teine läks juba lõbusamalt. Võimalik, et seepärast ka, et panin teleka kinni, mis taustaks mängis, aga mida ma siiski jälgisin - snuuker oli ju!

Aganoh, valmis said ikkagi. Helesinised ja tumesinisema kandiga.drex posted @ 18:55 - Link - kommentaarid
10 Mai 2009
Tavaliselt ma usside heegeldamise juures miskit keerulist ei näe. Sama ka kee kokkupanekul. Korraga valmis.

Selle rohelise "kapsa"ussiga nägin vaeva. Esmalt olu mul rohelisi 6/0 helmeid täpselt niipalju, kui kees kasutatud. Seega esmalt tegin selle pikema osa, siis kerisin niidi pikali lahti ja jagasin helmed silma järgi pooleks hakkasin kahest otsast heegeldama. Pidevalt mõõtes, et saaks ühepalju. Väikseid helmeid mul on veelgi aga need suured jah....


Kui asi hakkas valmis saama, siis jäi mõte taas volti. Vedeles mul siin laual nädal-poolteist, ei midagi. Eile hakkasin siis otsi vormistama. Peitsin niidi hästi ussi sisse ja tahtsin niiti lõigata helmeste äärest, võtsin lõiketangid (!! ei tea, miks küll!!) ja lõikasin ühe väikese helme POOLEKS! oh issver. Mis siis muud, kui tuli ots lahti nokkida ja niit jätkata ja uuesti helmed ajada ja mul läks lausa rohelise ussi tegemise soov üle.

Aga ikka pisitasa sundisin, et pean ta ju kuidagi vormistama

Kee on pikk, vahehelmestega. Pildistatud täna suvilas.


Head emadepäeva.

Enne hämardumist sai ka kalmistul käidud. Laternasse küünal pandud.

drex posted @ 18:15 - Link - kommentaarid (3)
08 Mai 2009

Juhtub vahel ka nii, et ussiheegeldades ajad mingi suvalise ühiku helmeid niidile ja siis selgub, et neid sai palju.

Kui helmeid on väheke, siis olen ka kee paar cm pikema teinud või siis niidilt maha ajanud, aga seekord oli lillat ja kuldset üsna palju. Pealegi oli see NII ammu, et mul polnudki rohkem samatoonilisi helmeid.

Täna sain heegeldatud neli jupikest. Kaks vormisin kõrvarõngasteks, need said tehtud ühepikkused. Kaks on erineva pikkusega ja hetkel neil ka saatus tiba lahtine.

Kõrvakad siis sellised. Teised varemased kõrvakad said ka pildile püütud, lihtsalt päikesesillerdus oli hea
drex posted @ 19:51 - Link - kommentaarid (1)
07 Mai 2009


Mõned päevad tagasi valmis mul raamatu vahele edev järjehoidja. Oli plaan sellest parem foto teha ja siis oksjonile lisada,
aga täiesti ettearvamatult rändas see ese ühe raamatu vahel Paide linnapea sünnipäevakingituste hulka.

Aga mul oksjon tulekul ja seega tegin korraga kohe kaks järjehoidjat.

Punaste toonidega on pehmem ja elastsem, sinine pulk-kõvasti heegeldatud.

drex posted @ 19:47 - Link - kommentaarid (6)
02 Mai 2009


Täna olin Pärnu isetegijate juures. Mõnus oli. Aeg läks liigagi kiiresti. Pildilingi saatsin Susale, ta vaatab üle ja siis lisab albumisse.

Et liithelmeid on igasuguseid ja erinevaid, siis "soojaga" tegin ühed väga punased kõrvarõngad.

Pildile sain need viimaste päikesekiirte abil rõduäärel. Tegelikult läks vahepeal mõte volti, no ei saanud kuidagi jooksma seda pundart helmeid. Siiski lõpuks.....
sellised siis saidLähemalt, näpuvahel

.


drex posted @ 18:50 - Link - kommentaarid
01 Mai 2009
Tänaõhtune heegeldus.


Võtsin mitu aega hoogu, et teha üks kirjum ussijupike. Pikka lihtsalt mu kannatus ei lase niidile nokkida
Sedagi ajasin oma pool tundi niidile. lugesin, lisasin niidile, kontrollisin, lugesin.... 5 erinevat värvi, pobisesin omaette poolvaljusti lausa, et järjekord käest ei läheks, pilt arvutis ja hiirega pidasin järge....
Tõsi heegeldamiseks läks teine pool tundi. Siis lõpetasin otsad ja nüüd on edev järjehoidja.Ja üsna pime pilt sellest, kuidas see "töötab"Tegin ka peotäie liithelmeid, et ennast "joonele sättida" homseks Pärnus. Neist siis, kui sellest pundist miskit arvestatavat asja on saanud.

drex posted @ 20:22 - Link - kommentaarid (8)
1546350 visitors