< sokisahtel
sokisahtel
Mul on kodus lõng ja vardad<br />Soki sisse kujun varbad.
.: minust :.
vanus: ...>35
elukoht: Saaremaa
tähemärk: Sõnn
.: poed ja muud:.
Kangastelje töötuba
Kadakmari leht
Lõngapood
Pullover
Loop
The Sock Yarn Shop
.: minu juhendid :.
Hiljem sisse kootud sokikand
Kannast alustatud sokid
Õmblusteta beebikampsun
Kahekihiline palmikuga müts
Heegeldatud Bruno
Kootud läkiläki
Motiivipitsiga heegelmüts
Varjukoes tuukrimüts
Kootud kaelussall poistele
Heidekombekas väikelapsele
Heegeldatud pajalapimüts
.: osalen :.
Õmblustöö õmblustuppa.: arhiiv :.
Viimased postitused
Aprill 2010

.: külastusi :.

986252

28 Aprill 2010
KANNAST ALUSTATUD SOKI KUDUMISE JUHENDKuna ma ei taha kirja panna Ameerika moodi õpetust „koo 1 prmp, koo 1 õs, koo 1...“, siis koostasin mõnevõrra üldsõnalisema juhendi, millest loodetavasti huvilised ikka sotti saavad.

Niisiis, alustame sokki kannast!

1. Loo üles 12 silmust ja jaga need 4-le vardale. Alustamisest üle jääv lõngajupp võiks olla nii pikk, et sellega saaks hiljem augukese kokku tõmmata.
2. Jaga silmused võrdselt 4-le vardale ja koo kannaosa ligikaudu järgneva skeemi järgi. Mina võtsin rea alguse õhksilmuse vardale suunaga eest taha ja varda lõpus suunaga tagant ette. Järgmisel real kudusin õhksilmused läbi vastavalt erisuunaliste keerdsilmustena, et lugu jääks kenasti sümmeetriline.Kui tahad, et ees ja taga jooksvad "õmblused" jääksid 1-silmuselised (vt eelmise postituse sokke), jäta iga varda alguses ära esimene parempidine silmus ja alusta kohe õhksilmusega.

3. Nõnda kududes moodustub nelinurkne kausja kujuga lapp. Silmuste ja vaheridade täpne arv sõltub lõnga ja varda jämedusest, kuduja käekirjast, sokki ootava jala numbrist ja kujust.
Kududa tuleb senikaua, kuni tüki kaks vastasnurka ulatuvad jala peal kokku. (Minul oli selleks ajaks vardal 35 silma.)
4. Nüüd jäta kaks kõrvuti vardatäit silmi abivarrastele ja jaga teise kahe varda silmused 4-le vardale (minul vastavalt 18,17,17 ja 18 s vardale), et hakata ringselt kuduma soki pöiaosa. Lõnga ei pea katkestama!5. Koo ringselt talla all keskel endistviisi igal teisel (või kolmandal) real silmi juurde kasvatades ning jala peal sama intervalliga kahandades.
Kuna jalapealse varrastel jääb silmi kudumi edenedes vähemaks ja alumistel koguneb juurde, tuleb kudumise mugavuse huvides soki küljel silmi vahepeal ühelt vardalt teisele tõsta.
6. Kellele sobib, et soki lõpetus jääb varvaste peale, võib õige pikkuse saavutanud pöia kududa kokku tavapärasel viisil. Tahiga lõpetus ei sobi!
7. Kes soovib, et lõpetus oleks soki ninas, peab enne kahandusega alustamist sokiserva pikendatud ridade abil sirgeks ajama. *
8. Pöiaosa valmimise järel asume kuduma säärt. Selleks jaga ennist abivarrastele jäetud silmused nüüd omakorda 4-le vardale, kui Sa seda soki jalga proovimiseks siiani teinud ei ole. Koo ringselt sarnaselt pöiaosale, alustades eest keskelt, soki taga keskel silmuseid kasvatades ja ees samavõrd kokku võttes. Siinkohal peaks alustamise lõngasaba jääma taas nii pikk, et jala peale jääv võimalik auguke otste peitmise aegu kinni tõmmata.
9. Koo nii pikk säär kui meeldib või lõnga jätkub.
10. Kellele sobib, et soki ülaäär jääb viltune, võib lõpetuseks kududa paar ripsirida ja siis enesele meelepärasel viisil silmused maha kududa. (Vt eelmise postituse sokke.)
11. Kes soovib, et sokisuu oleks sirge, peab selle pikendatud ridade abil sirgeks ajama. (Vt käesoleva postituse sokkide ühevärvilist osa.)
* Seda tegin mina nõnda, et alustasin ees keskel kolme silmuse kudumisega. Pöörasin töö ringi ja kudusin järgmise rea nelja silmuse võrra pikema ning keskmised kõrvutiseisvad „uue“ ja „vana“ rea silmused kudusin kokku. Nõnda kudusin iga järgneva rea 4 s võrra pikema, kaht kõrvuti „uue“ ja „vana“ rea silmust kokku võttes (pahempidi real pahempidise võttega ning parempidireal ületõstmisega), kuni read said soki tagaküljel kokku ja eesserv ulatus kenasti sama kõrgele kui tagumine nurk.
Kui pikendatud ridade kudumisel eelmisest 4 s võrra pikemana jääb soki eesserv ikkagi liiga madal, tuleb ridu pikendada vaid 3 (või 2) s võrra. Kui aga eesserv saab liiga kõrge, tuleb reapikendus kududa vastavalt 5-silmuseline. See sõltub taas kuduja käekirjast, lõnga jämedusest ja vardanumbrist.
Sirgel sokiserval on nüüd silmi vardal vähem kui enne (minul vastavalt 13 või 14), et horisontaalselt kootud osa saaks viltusega ühelaiune.
12. Nüüd võid kududa lisaks meelepärase pikkusega osa horisontaalselt ja lõpuks sokiservale rullimise vältimiseks soonikut, ripsi vms ning silmad maha kududa või nõeluda. Mina tegin näiteks 10 rida 1-1 soonikut ja Itaalia moodi lõpetuse nõelaga (vt Anu Pingi kudumise õpikust).
13. Peida lõngaotsad ja auruta kudumit kergelt. Noh, kas sai kena küll?


Sokid pildil kudusin jalale nr 37/38 varrastel nr 2 NOVITA Nalle kukkaketo sokilõngast (75%villa, 25% polüamiidi). Ühevärviline lõng on Steinbach Wolle Jumbo (20%villa, 80%akrüüli).


sokike kirjutas @ 11:42 - Link - kommentaarid (50)

.: lemmikumad tegijad :.


100% Pura Lana
Ann Wood
Beates bunter Blog
Brooklyntweed
Cati
Connie Chang Chinchio
Dots
Dragonfly tegemised
Eelika
Eowyni väikesed tegemised
Exercise Before Knitting
Falling Stitches
Fée Niasse!
Folklore Fashion
Freddy toimetised
French Press Knits
fridica
froufrou et capucine
Hallike
Heegeldab
Hello YarnI knit this
Ignorant Bliss
Ilukuduja
Ilutegija
Ilutegija blogspotis
Juulikese käsitööpäevik
karoliinahv
Kata .. koobKnitspot
Knitted Bliss
Koe Kiri
Kollase kassi jäljed
Krentu
Kristi käsitöömõtted
Krizzuka tegemised
Kullakera
KäsitööjutudLaima in Wonderland

lilla a
lilleliis
lillepiduLoodusvärvid
Lotta tegemised
Made by Joel

Muhvi laegas
Needle Book
needled
Patchwork Pottery
Photo.Knit.Dog

Pitsikuduja

Putukas ja Mutukas
Puur JaneRupamari käsitööd

zigzagstitch
TECHknitting
The Shetland Trader
The Wife Knits
Through the Loops!
Timotei
Tintsu nokitsebTriini pesa
trois petits points

Valevant

We Heart Yarn
Yarn Harlot

.: jutublogid :.


Anakonda blogspotis

Kirjad Sõgedate külast

Ploom, Pangaasius ja perekond